Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Moc sztuki

Interaktywne warsztaty dla chcących ćwiczyć umysł

 
Zapraszamy seniorów na interaktywne spotkania w ramach projektu "Moc sztuki". Proponujemy, aby wizyta w muzeum stała się okazją do aktywnego i osobistego przeżycia kontaktu z dziełem sztuki. Wymiana myśli, przywołanie wspomnień, wyrażanie opinii, zdefiniowanie emocji pomogą zarówno w interpretacji dzieł sztuki, jak również w integracji uczestników spotkania. Naszym gościom pomożemy dostrzec niewidoczne na pierwszy rzut oka szczegóły eksponatów, doświadczyć wyjątkowości wybranych dzieł, dzięki specjalnie przygotowanym materiałom sensorycznym i edukacyjnym.
 
W ostatnich dekadach podkreśla się terapeutyczny aspekt kontaktu ze sztuką. Sztuka pobudza aktywność ludzkiego umysłu. Działania z nią związane stają się prawdziwą siłownią pamięci i treningiem funkcji poznawczych mózgu.
 
Na warsztaty zapraszamy zorganizowane grupy seniorów. Zajęcia dostosowujemy do indywidualnych potrzeb odbiorców, także grup z ośrodków opiekujących się osobami z demencją.
 
Najważniejsze informacje
  • warsztaty rezerwujemy pod numerami telefonów: 22 629 50 60, 22 621 10 31 wew. 246 lub 667 774 275 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.30–15.00) albo korzystając z poczty elektronicznej: ;
  • oprócz zajęć wprowadzonych w galeriach, prowadzimy także warsztaty on-line;
  • zajęcia możemy przeprowadzić bezpłatnie - zainteresowanych zapraszamy do kontaktu z koordynatorką projektu:

Regulamin wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych

 

 
TEMATY WARSZTATÓW
 
Ogród sztuki 
Natura od zawsze inspirowała artystów. Spacerowali po parkach, tworzyli atelier w ogrodach po to, by móc kontemplować i przy pomocy pędzla zapisywać na płótnie doskonałość przyrody. Połączenie natury i sztuki to idealna forma relaksu. Wyruszymy w muzealną podróż, przyglądając się sielankowym ogrodom widzianym okiem malarzy: Józefa Mehoffera i Władysława Podkowińskiego. Zatrzymamy się przy wabiących oko delikatnych kwiatach Henryki Bayer. Na koniec wstąpimy do tajemniczego Ogrodu Saskiego, przedstawionego wieczorową porą przez Józefa Pankiewicza.
 
Malowani święci
Historia Zbawienia opisana w Starym i Nowym Testamencie przez wieki była przedstawiana przez artystów. Malarze i rzeźbiarze odtwarzali biblijne historie i postacie w nich występujące. Podczas spotkania rozpoznamy namalowane i wyrzeźbione postacie różnych świętych i opowiemy historie, w których się pojawiają. Będziemy podziwiać wspaniałe dzieła sztuki, przez wieki zdobiące wnętrza kaplic i kościołów.
 
Dom marzeń
Człowiek od wieków kształtuje swoje otoczenie, ale na pierwszym miejscu stawia własny dom. W Galerii Wzornictwa Polskiego omówimy projekty wybranych mebli, ceramiki, tkanin i urządzeń technicznych zaprojektowanych przez najwybitniejszych polskich twórców. To dzięki ich talentom nasze mieszkania stawały się miejscami wygodnymi i pięknymi. Zastanowimy się, co inspirowało projektantów wnętrz w XX wieku: nowoczesny, uprzemysłowiony świat czy natura ? Jaki wpływ na ich pomysły miało pojawienie się ciasnych mieszkań? Wybierzemy się także w muzyczną podróż, gdy w wymarzonym własnym M z gramofonu Bambino rozbrzmiewały z winylowych płyt polskie przeboje.
 
Warszawa miasto historii 
Warszawa jest miastem wielkiej historii: państwa i narodu. Tutaj możemy zwiedzać wspaniałe królewskie rezydencje Jana III Sobieskiego oraz Stanisława Augusta Poniatowskiego. Warszawa to także prywatna opowieść, na którą składa się pamięć i doświadczenie jej mieszkańców. Wnikliwymi obserwatorami życia miasta są artyści. W czasie spotkania podążymy tropem osiemnasto- i dziewiętnastowiecznych warszawskich wedut z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Porozmawiamy o warsztacie artystycznym tak różnych malarzy, jak: Bernarda Belotto zwany Canaletto, Marcin Zaleski, Wincenty Kasprzycki.
 

Zasady obowiązujące uczestników zajęć edukacyjnych

 

Minimalizowanie ryzyka epidemicznego jest naszym wspólnym zadaniem. W trosce o bezpieczeństwo zwiedzających i pracowników MNW prosimy o przestrzeganie kilku podstawowych zasad:

  • zasłanianie nosa i ust (na terenie całego Muzeum, w tym podczas zwiedzania z przewodnikiem);
  • częste dezynfekowanie i mycie rąk (w tym – obowiązkowo – przed wejściem do Muzeum);
  • utrzymywanie bezpiecznego dystansu (1,5 metra) od pozostałych uczestników zajęć (dotyczy osób, które nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego);
  • stosowanie się do zaleceń pracowników Muzeum.
 
WIĘCEJ O PROJEKCIE
 
Pilotażową edycję projektu interaktywnych warsztatów dla seniorów zrealizowano w 2020 roku w ramach zadania „Otwarte Narodowe. Rozwój oferty kulturalno-edukacyjnej Muzeum Narodowego w Warszawie”. Powstałe w ramach projektu warsztarty wesły do stałej oferty Muzeum Narodowego w Warszawie.
 
 
Partnerami projektu są:
Centrum Alzheimera w Warszawie
Warszawska Rada Seniorów
 
Edukatorki współtworzące projekt:
Wioletta Cicha, Romualda Radwańska, Karolina Goska, Anna Postek
 
Koordynatorka:
 / Dział Edukacji
 

 

Interaktywne spotkania ze sztuką dla seniorów
w ramach zadania „Otwarte Narodowe. Rozwój oferty kulturalno-edukacyjnej Muzeum Narodowego w Warszawie”

 

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 

 
 
 
 
 
 

Regulamin wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych