Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Wydarzenia dla osób z niepełnosprawnością wzroku

Spotkania przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością wzroku.
Dzieła opisujemy słowem. Doświadczenie sztuki wzbogacamy wykorzystując materiały dotykowe oraz muzykę, poezję, a także różne zapachy i smaki.
 

Termin: piątek, godz. 18;00, raz w miesiącu
Czas trwania: około 75 minut
Miejsce: Gmach Główny MNW, galerie stałe, wystawy czasowe
Dla kogo: osoby z niepełnosprawnością wzroku
Zasady udziału: wstęp bezpłatny, zapisy od wtorku poprzedzającego wydarzenie pod adresem
i telefonicznie pod nr 22 629 50 60. Osoby, które potrzebują pomocy w dotarciu do Muzeum, prosimy o taką informację podczas zapisów.

 
HARMONOGRAM
 

 

Oktodrachma derronów, srebrna moneta z VI wieku p.n.e. Moneta okrągła, nieregularny brzeg. Na awersie wóz zaprzężony w woły z woźnicą. Na rewersie  ornament triskelion – trzy spiralne meandry złączone ze sobą.21 października / piątek / 18:00
Nie wszystko złoto, co się świeci
To stare przysłowie oddaje charakter naszej najnowszej wystawy czasowej zatytułowanej „Rozważni i romantyczni”. Prezentujemy na niej unikatowe banknoty, monety i inne płacidła ze wszystkich kontynentów. Podczas spotkania porozmawiamy o różnych formach i kształtach, które mogą przybierać pieniądze – okrągłej monety, noża czy też siekierki. Zastanowimy się nad rolą monety w zapisywaniu białych kart historii – poznawaniu imion dawnych władców i bogów, nanoszeniu na mapy nieistniejących już imperiów.
Poznamy także sylwetki dwóch niezwykłych osób Władysława Semerau-Siemianowskiego i Kazimierza hrabiego Sobańskiego. Ich unikatowe zbiory numizmatyczne, łącznie 39 tysięcy zabytków, dały początek kolekcji monet i medali Muzeum Narodowego w Warszawie.
zapisy od 18 października
 

 

Wojciech Gerson, Zwał skalisty w dolinie Białej Wody w Tatrach, obraz olejny na płótnie, 1892 Na pierwszym planie strome rumowisko drobnych, białych skał, trawa, połamane drzewa. W tle tatrzańskie szczyty.25 listopada / piątek / 18:00
Portrety miast: Zakopane
Zapraszamy na górską wyprawę, w której przewodnikami będą artyści Aleksander Kotsis, Wojciech Gerson i Stanisław Ignacy Witkiewicz. W Zakopanem spędzali wakacje, przybywali na kuracje, mieszkali. Tutaj czerpali inspiracje z podhalańskich krajobrazów, wyrobów ludowych i góralskiej codzienności. Podążając ich tropem zastanowimy się, jak doszło do tego, że niewielka osada ukryta w Tatrach stała się mekką polskich artystów.
zapisy od 22 listopada
 
 
 
 

Dwie dziewczynki w lesie. Jedna siedzi i czyta książkę, druga leży na mchu na plecach.16 grudnia / piątek / 18:00

Zachwyceni naturą
Skute lodem rzeki, skały skąpane w promieniach zachodzącego słońca, bezkresne, obsypane kwiatami równiny. Tworzący na przełomie XIX i XX wieku artyści nordyccy i polscy malowali rodzime krajobrazy nie tylko z powodu ich zapierającej dech w piersiach urody. W naturze widzieli świat pełen emocji, duchowości, a nawet mitologii. Na wystawie „Przesilenie” porozmawiamy o tym, w jaki sposób ludzkie oblicza i uczucia znajdują odzwierciedlenie w naturze, budując nastrojowy i zarazem symboliczny pejzaż.
zapisy od 13 grudnia
 
 

 

Zastrzegamy prawo do zmian w harmonogramie i tematyce spotkań. O zmianach informujemy na bieżąco na naszej stronie internetowej.

 

Istnieje możliwość przeprowadzenia warsztatów dla grup zorganizowanych w innym uzgodnionym terminie.

W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt z Anią Knapek: 

 

 

Zachęcamy do wysłuchania audiodeskrypcji dzieł ze zbiorów MNW. Nagrania są także dostępne w audioprzewodnikach.

 

Wypełnij formularz, aby otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach dla osób z niepełnosprawnością wzroku.

 

 

Osoby potrzebujące pomocy w dotarciu do Muzeum prosimy o kontakt z Działem Edukacji tel. 22 629 50 60.