Sztuka dla wnuka
Międzypokoleniowe warsztaty dla dziadków i wnucząt
Dziadkowie pokazują dzieciom świat. Opowiadają im ciekawe historie, wspólnie pielęgnują tradycje i cierpliwie odpowiadają na miliony pytań. Podczas zajęć zabierzemy dzieci z dziadkami w podróż w przeszłość. Poznamy najciekawsze dzieła sztuki, dowiemy się, w jaki sposób maluje się obrazy i odkryjemy muzealne sekrety.
Termin: środa, godz. 15.30
Czas trwania: ok. 60 minut
Miejsce zbiórki: Gmach Główny MNW; Hol Główny
Dla kogo: dziadkowie z wnukami w wieku 5–12 lat
Zasady udziału: wstęp bezpłatny, wejściówki dostępne są online i w kasie od godz. 10.00 we wtorek poprzedzający warsztaty
Prosimy o zapoznanie się z treścią regulaminu. Udział w zajęciach jest równoznaczny z jego akceptacją.
HARMONOGRAM
22 marca
Średniowieczna wiosna
Koniczyna, fiołek, róża, konwalia, oset – te i wiele innych roślin możemy znaleźć na obrazach średniowiecznych. Pojawiają się one u stóp Chrystusa, Marii i świętych nieprzypadkowo. Mają swoje ukryte znaczenia. Zapraszamy do wspólnego odczytania botanicznego kodu sprzed sześciuset lat.
26 kwietnia
Sztuka złota
Błyszczy, świeci się, przyciąga wzrok. Niektórzy ulegli jego urokowi, do tego stopnia, że dostali gorączki. Gorączki złota. Dlaczego akurat ten kruszec tak bardzo rozpala ludzką wyobraźnię? Pomogą nam to ustalić dzieła stworzone przez starożytnych Egipcjan. Patrząc na zabytki sztuki średniowiecznej dowiemy się, jak artyści „malowali” złotem. Zastanowimy się także, jak zrobić złote nici oraz czym było złote runo.
MINIONE WYDARZENIA
19 stycznia / środa / godz. 15:30 / miejsce zbiórki Gmach Główny MNW; Hol Główny
Babcia i Dziadek
Z okazji Dnia Babci i Dziadka zapraszamy na opowieści rodzinne. Galerie Muzeum zapełnione są rodzinnymi portretami. Arystokratyczne rody zamawiały u najlepszych mistrzów reprezentacyjne wizerunki swoich przodków i potomków. Artyści często portretowali także najbliższych członków własnych rodzin. Zastanowimy się, co o relacjach rodzinnych mówi nam malarstwo i stworzymy portrety naszych bliskich.
16 lutego / środa / godz. 15:30 / miejsce zbiórki Gmach Główny MNW; Hol Główny
O! Matejko!
Obrazy Jana Matejki przedstawiają najważniejsze wydarzenia z dziejów Polski. Na spotkaniu dowiemy się, skąd Matejko czerpał historyczną wiedzę i do czego był mu potrzebny jego „Skarbczyk”. Poznamy rodzinę mistrza Jana i ciekawostki z jego życia.
16 marca / środa / godz. 15:30 / miejsce zbiórki Gmach Główny MNW; Hol Główny
Sztuka w sferze marzeń
Obrazy Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera i Witolda Wojtkiewicza pełne są fantastycznych postaci. Przyjrzymy im się uważnie i nauczymy się interpretować ukryte znaki na obrazach, a na zakończenie wyczarujemy własną idyllę i przeniesiemy się w pełną symboli krainę wyobraźni.
20 kwietnia / środa / 15.30 / godz. 15:30 / miejsce zbiórki Gmach Główny MNW; Hol Główny
Realnie o sztuce
Kuropatwy, które wyglądają jak żywe, liście zdają się poruszać na wietrze, a rzeka wydaje się płynąć...
Podczas zajęć poznamy twórczość malarzy realistów i zastanowimy się, jak Józef Chełmoński i Aleksander Gierymski wyczarowywali swoje obrazy.
27 kwietnia / środa / 15.30 / godz. 15:30 / miejsce zbiórki Gmach Główny MNW; Hol Główny
Łączmy pokolenia / spotkanie tłumaczone na język ukraiński
Zapraszamy na wyjątkowe opowieści rodzinne. Galerie Muzeum zapełnione są rodzinnymi portretami. Arystokratyczne rody zamawiały u najlepszych mistrzów reprezentacyjne wizerunki swoich przodków i potomków. Artyści często portretowali także najbliższych członków własnych rodzin. Zastanowimy się, co o relacjach rodzinnych mówi nam malarstwo i stworzymy portrety naszych bliskich.
18 maja / środa / 15.30 / miejsce zbiórki Gmach Główny MNW; Hol Główny
Magia koloru Chagalla / spotkanie tłumaczone na język ukraiński
Prace Chagalla olśniewają żywymi, nasyconymi barwami. Artysta bez wątpienia należał do twórców w oryginalny sposób posługujących się kolorem. Zestawienia barwne – harmonijne bądź kontrastowe – wywołują określone emocje, skojarzenia, działają na naszą wyobraźnię. Podczas zajęć wspólnie zastanowimy się nad mocą i znaczeniem kolorów.
29 czerwca / środa / 15:30 / miejsce zbiórki Gmach Główny MNW; Hol Główny
Muzealna liga mistrzów
Co trzeba zrobić, aby zostać wybitnym artystą? Czym jest talent i czy jest potrzebny, by osiągnąć sukces? Zastanowimy się, co to znaczy być mistrzem malarstwa i jak na przestrzeni wieków postrzegano artystyczny kunszt.
26 października
Morskie opowieści
Morze to żywioł, który daje nam wiele radości, szczególnie podczas letnich kąpieli. To także miejsce, po którym przemieszczają się kupcy i podróżnicy. Z głębin morskich pochodzą pamiątki, które można zbierać na plaży – fantazyjne muszle albo bursztyny. Podczas warsztatów przyjrzymy się dziełom sztuki, w których odnajdziemy morskie fascynacje ich autorów!
23 listopada
Smaczne kompozycje
Aby posiłek był apetyczny, musi być nie tylko smaczny. Liczy się także zapach i wygląd potraw. Dobrze, jeżeli stół zastawiony jest pięknymi naczyniami, które podkreślają wyjątkowość chwili, gdy spożywamy posiłek. Ten temat często inspirował artystów. Podczas zajęć poszukamy w muzealnych galeriach najsmakowitszych kompozycji malarskich. Może odnajdziemy w nich nasze ulubione produkty, a może zachęcą nas one do spróbowania nowych smaków?
7 grudnia
Spotkanie z naturą
Czy piękno natury możemy podziwiać tylko podczas dalekich podróży? Chyba nie. Przecież malarze na swych płótnach starali się przekazać widzom zachwycające widoki dzikiej przyrody: górskie krajobrazy, wzburzone morze czy zaśnieżone lasy. Na warsztatach obejrzymy obrazy, na których uwieczniono piękno natury. Porozmawiamy także o tym, jak zadbać, by zachować je dla przyszłych pokoleń. A potem przy pomocy papieru, nożyczek i kleju stworzymy kompozycje inspirowane widokami przyrody. Warsztaty poprowadzą osoby, które najlepiej znają się na wnukach – czyli babcie!
Zajęcia realizowane są w ramach współpracy z Domem Kultury Dorożkarnia.
2023
25 stycznia
Słonecznym szlakiem
W tym roku krótkie zimowe dni są wyjątkowo pochmurne i deszczowe. Ponury nastrój może zmienić wizyta w Muzeum! Zapraszamy do odkrywania w naszych galeriach dzieł sztuki pełnych słońca. Słoneczny szlak poprowadzi nas przez górskie zbocza, letnie ogrody i nadmorskie plaże. Wspólnie zastanowimy się, jakimi barwami słońce maluje swój ślad na niebie. Tę pogodną kolorystykę spróbujemy odtworzyć w naszych działaniach plastycznych.
22 lutego
Psim tropem
Czy widzieliście wizerunki psów różnych ras na obrazach w muzealnych galeriach? Są tu czworonogi duże i małe, o sierści w różnych kolorach. Niektóre z poważną miną pozują do portretu razem ze swoim właścicielem, inne wesoło brykają i być może nawet nie wiedzą, że znalazły się na obrazie. I tylko jeden spokojnie śpi! Ile piesków uda nam się odnaleźć podczas zajęć? Sprawdźmy to!
koordynacja: / Dział Edukacji