Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Warsztaty dla rodzin z dziećmi w spektrum autyzmu

Zapraszamy dzieci w spektrum autyzmu (w wieku 6–12 lat), wraz z rodzicami, na warsztaty w Muzeum Narodowym w Warszawie. Podczas każdego spotkania dzieci będą poznawały Muzeum i prezentowane w nim zabytki dzięki zagadkom, łamigłówkom i zadaniom wymagającym spostrzegawczości i rozwijającym współpracę między uczestnikami zajęć.
 
Termin: trzecia sobota w miesiącu, godz. 11:00
Czas trwania: około 70 minut
Miejsce: Gmach Główny MNW, galerie stałe 
Dla kogo: dzieci w spektrum autyzmu, w wieku 6–12 lat
Zasady udziału: cena biletu: dziecko – 1 zł, opiekun – 15 zł, bilety dostępne od wtorku poprzedzającego wydarzenie w kasach MNW i online.
 
Schemat zajęć:
1. powitanie w Holu Głównym,
2. wizyta w galeriach; poznawanie dzieł z wykorzystaniem łamigłówek, zadań i zagadek,
3. przejście do sali edukacyjnej i wykonanie zadania podsumowującego spotkanie,
4. zakończenie spotkania i pożegnanie.
Będziemy wdzięczni za dodatkowe informacje o specjalnych potrzebach Państwa dzieci (np. komunikacja niewerbalna). Umożliwią nam one optymalne przygotowanie zajęć. Kontakt do koordynatora warsztatów znajduje się na dole strony.

 

 

HARMONOGRAM

 

Okrągły półmisek o średnicy 38 cm. Na naczyniu namalowane są niebieską farbą motywy roślinne, motyle i żuki. U góry monogram króla AR zwieńczony koroną.15 października / sobota / 11:00

Ważki, pszczoły i motyle
Porozmawiajmy o owadach! Są szybkie i zwinne. Często tak zalatane, że nie sposób dokładnie się im przyjrzeć. Na szczęście wiele owadów „przysiadło” na chwilę na dziełach sztuki. Artyści namalowali je na porcelanowych talerzach i uwiecznili na obrazach. Poszukamy naszyjnika, w którym ukryła się pszczoła oraz amuletów w kształcie skarabeuszy. Poszukiwanie owadów będzie dla nas wyśmienitą okazją, aby zastanowić się, dlaczego ludzi często porównuje się do nich. Mówimy przecież: piękny jak motyl, pracowity jak pszczoła… Niektórzy z nas zaś grzebią się jak muchy w smole. 
bilety w kasie MNW i on-line od 11 października
 
 

Para aktorów stoi w kostiumach na scenie na tle dekoracji teatralnych.19 listopada / sobota / 11:00

W teatrze
Na scenie aktorzy w przebraniach odgrywają historie o królach, bohaterach i zwykłych ludziach. Na scenie są także dekoracje. Pozwalają nam one lepiej wyobrazić sobie miejsce akcji, na przykład plażę, zamek czy las. Jest także widownia, czyli miejsce, z którego ludzie oglądają spektakl. Podczas spotkania porozmawiamy o tym, czym są: balet, opera i sztuka teatralna. Dowiemy się, jakie są między nimi podobieństwa i różnice. Zastanowimy się, czego potrzebuje aktor, żeby dobrze odegrać rolę. Przyjrzymy się także ludziom siedzącym na widowni. Jakie emocje wywołuje w nich oglądanie spektaklu?
bilety w kasie MNW i on-line od 15 listopada
 
 

Na wachlarzu namalowany jest dwór i jego otoczenie: park, powozy, namioty, fontanna. Pomiędzy nimi spacerują ludzie.17 grudnia / 11:00

Od listów do wachlarzy, czyli jak się dogadać?
Jak porozumieć się z kimś na odległość nie używając telefonu ani komputera? Do osoby mieszkającej daleko możemy napisać list. Ale jak, bez użycia słów, przekazać informację osobie, która jest na drugim końcu pokoju? Pomogą nam w tym gesty i mimika. W dawnych czasach wykorzystywano w tym celu także wachlarze. Zapraszamy na zajęcia, podczas których porozmawiamy o tym, jak komunikować się z innymi ludźmi za pomocą słów, gestów i obrazów.
bilety w kasie MNW i on-line od 13 grudnia
 
 

 

 

Zastrzegamy prawo do zmian w harmonogramie i tematyce spotkań. O zmianach informujemy na bieżąco na naszej stronie internetowej.

 

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami o dostępności naszego muzeum.

Przygotowaliśmy informację o Muzeum w tekście łatwym do czytania i rozumienia (ETR).

 

Koordynacja: , kontakt: aknapek@mnw.art.pl tel. +48 697 200 054 / Dział Edukacji


Udział w zajęciach jest równoznaczny z akceptacją regulaminu. Prosimy zapoznać się z jego treścią