Muzykoterapia
Muzeum, muzyka i my, czyli muzykoterapia dla dzieci przed drzemką
Muzeum jest nie tylko miejscem edukacji i pierwszego wtajemniczenia dzieci w sztukę, ale także sposobem na odpoczynek, wyciszenie i relaks. Podczas zajęć muzycznych przekonamy się, w jaki sposób dźwięki mogą pomóc w komunikacji między dziećmi i dorosłymi, jak opowiadać o dziełach sztuki językiem muzyki, a przede wszystkim, jaki wpływ terapeutyczny na każdego z nas może mieć muzyka.
W programie mamy rodzinne ćwiczenia relaksacyjne, naukę odpoczynku przy muzyce klasycznej, trening sensoryczny oraz muzykoterapeutyczne techniki z użyciem małych instrumentów perkusyjnych.
Warsztaty muzyczne poprowadzi Dagna Sadkowska – skrzypaczka, edukatorka, nauczycielka oraz kuratorka wydarzeń muzycznych dla dzieci i młodzieży, m.in. Warszawskiej Jesieni Klubowo, kierowniczka muzyczna Młodej Orkiestry Nowego Teatru w Warszawie.
Termin: wtorek, godz. 10.00 („Wesołe Półnutki” – grupa dla dzieci w wieku 1–3 lata); godz. 11.00 („Skoczne Ósemki” – grupa dla dzieci w wieku 6–12 miesięcy)
Czas trwania: ok. 60 minut
Miejsce zbiórki: Gmach Główny MNW: Hol Główny
Dla kogo: dla dzieci 6 miesięcy – 3 lata z opiekunami
Zasady udziału: bilet dla dziecka 15 zł, bilet dla opiekuna 15 zł
Prowadząca: Dagna Sadkowska
HARMONOGRAM
26 kwietnia
godz. 10.00 grupa „Wesołe Półnutki” / godz. 11.00 grupa „Skoczne Ósemki”
Ważka w muzycznym ogrodzie
Podczas kwietniowych zajęć muzykoterapii inspiracji do działań poszukamy w obrazie Józefa Mehoffera „Dziwny ogród”. Dowiemy się, między innymi, dlaczego ważki słyszą dźwięki nenufarów, ile jest dźwiękowych kamyczków w muzycznym ogrodzie oraz jak brzmi fletnia Pana? Będziemy szukać dźwięków, które pomagają w komunikacji, muzyki, która uspokaja i pobudza wyobraźnię.
bilety on-line i w kasie MNW od 19 kwietnia
31 maja
godz. 10.00 grupa „Wesołe Półnutki” / godz. 11.00 grupa „Skoczne Ósemki”
Jednorożec, który kochał całe nuty
Dlaczego całe nuty pomagają w wykonaniu pełnego oddechu? Ile ciotek i wujków miał jednorożec? Dowiemy się tego podczas zajęciach muzykoterapii: odwiedzimy pewnego sympatycznego jednorożca w Galerii Sztuki Średniowiecznej. Będziemy też razem grać na instrumentach muzycznych, wykonywać ćwiczenia oddechowa a przy tym dobrze się bawić.
bilety on-line i w kasie MNW od 24 maja
21 czerwca
godz. 10.00 grupa „Wesołe Półnutki” / godz. 11.00 grupa „Skoczne Ósemki”
Piosenki Byczka Fernando
Podczas czerwcowych zajęć muzycznych odwiedzimy Galerię Sztuki Starożytnej, nauczymy się aż trzech nowych piosenek, będziemy bawić się i relaksować przy muzyce. Dowiemy się tego, czy Byczek Fernando lubił śpiewać. Dlaczego ukulele lubi akompaniować oraz jak zatańczyć i zaśpiewać razem z mamą i tatą?
bilety on-line i w kasie od 15 czerwca
MINIONE WYDARZENIA
25 stycznia
Dźwięki na NIE, Jan Sebastian Bach na TAK i kuropatwy
Podczas pierwszych zajęć w nowym muzycznym cyklu dla dzieci będziemy szukać dźwięków, które pomagają w komunikacji, muzyki, która uspokaja i pobudza wyobraźnię. Inspiracji do działań muzycznych poszukamy wśród obrazów. Dowiemy się, co na zajęciach muzycznych robią kuropatwy.
22 luty
Cicho-Ciszej, Głośno-Głośniej i Egipski Kot
Czy tata może zagrać tak CICHO na bębenku, aby cała rodzina go usłyszała? W jakim rytmie skrada się Egipski Kot? Czy mocne dźwięki mogą poprawić nam humor?
29 marca
Jeśli chcesz, opowiem Ci bajkę o sowie...
Średniowieczna Sowa potrafi wyśpiewać przepiękne melodie. Melodie do snu, melodie na dobry apetyt, melodie na plac zabaw… Czy dzieci lubią ładne melodie?
Koordynacja: / Dział Edukacji