Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

PJM w MNW

Oprowadzania w Polskim Języku Migowym

Wojciech Gerson, Dolina Białej Wody w Tatrach. Obraz olejny namalowany na płótnie w 1899 roku. Obraz przedstawia rzekę na tle lasu i gór.

 

Spotkania prowadzone w Polskim Języku Migowym przygotowujemy z myślą o osobach niesłyszących. Rozmawiamy o sztuce, zwiedzając galerie stałe i wystawy czasowe organizowane w Muzeum Narodowym w Warszawie i jego oddziałach.

 

Termin: sobota, godz. 16:00, raz w miesiącu
Czas trwania: około 75 minut
Miejsce: galerie stałe, wystawy czasowe
Dla kogo: osoby posługujące się Polskim Językiem Migowym
Zasady udziału: wstęp bezpłatny, wejściówki dostępne od wtorku poprzedzającego wydarzenie w kasach i online.

 

Wypełnij formularz, aby otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach dla osób z niepełnosprawnością słuchu.

 

 

HAROMOGOGRAM

 

23 września / sobota / 16.00
Obrazy zmieniającego się świata
Fabryki, mosty, koleje były budowane na potęgę w niemal każdym zakątku świata i stały się symbolami XIX-wiecznego postępu. Nieodwracalnie zmieniły krajobraz miast i wsi. Zwracały powszechną uwagę. Przyciągały miłośników kolejnego XIX-wiecznego wynalazku, czyli fotografii. Fotografowie starali się uwiecznić dla potomności te zachodzące na ich oczach zmiany. W kratownicach mostów, arkadach wiaduktów czy rusztowaniach odnajdowali nową estetykę i rytm, które ich fascynowały. Efekty ich pracy zobaczymy podczas oprowadzania po Gabinecie Fotografii. Zobaczymy, jak rodziła się fotografia industrialna ukazująca blaski i cienie „wieku pary i elektryczności”.
bezpłatne wejściówki do pobrania od 19 września

 

21 października / sobota / 16.00
W blasku złota
Protoma, czyli maska w kształcie głowy byka, to jeden z najcenniejszych zabytków w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Jest zrobiona w całości ze złota. O tym tajemniczym przedmiocie wiemy bardzo niewiele. Powstała prawdopodobnie w drugiej połowie II tysiąclecia p.n.e. na terenie dzisiejszego [zachodniego] Iranu. Zabytek ten będzie punktem wyjścia do rozmowy o znaczeniu i roli złota w kulturach różnych cywilizacji i epok. Dowiemy się, dlaczego starożytni Egipcjanie łączyli złoto z nieśmiertelnością, dlaczego Jazon wyruszył na wyprawę po złote runo oraz czym jest Order Złotego Runa. Zabytki w Galerii Sztuki Średniowiecznej pomogą nam zrozumieć, jak wiele pracy i wysiłku wymagało pozłacanie dzieł. W średniowieczu złoto było powszechnie wykorzystywane, np. jako tło obrazów czy też do dekoracji fragmentów rzeźb. Zastanowimy się, dlaczego to właśnie złoto tak silnie działa na ludzką wyobraźnię.

bezpłatne wejściówki do pobrania od 17 października

 

 

Zastrzegamy prawo do zmian w harmonogramie i tematyce spotkań. O zmianach informujemy na bieżąco na naszej stronie internetowej.

 

Udział w oprowadzaniach jest równoznaczny z akceptacją regulaminu. Prosimy zapoznać się z jego treścią.

 

 

Koordynacja: / Dział Edukacji