Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Święto Niepodległości w Muzeum Narodowym w Warszawie

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W MUZEUM NARODOWYM W WARSZAWIE

11 listopada 2013 r. spotkajmy się w Muzeum Narodowym w Warszawie! Zapraszamy na interaktywne oprowadzanie, na spotkania dla rodzin z dziećmi, a także na naukę śpiewania pieśni patriotycznych z Filharmonią im. Romualda Traugutta. Zachęcamy do przyniesienia własnych instrumentów!
Z okazji święta nasz Gabinet Monet i Medali przygotował specjalny pokaz numizmatów „Medal i złoty, czyli niepodległość na dłoni”.

W tym szczególnym dniu Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Narodowe w Warszawie jak co roku symbolicznie połączą swoje ekspozycje, otwierając wewnętrzne drzwi pomiędzy dwoma budynkami.

Na wydarzenia w MNW związane ze Świętem Niepodległości wstęp wolny.
Bilety wstępu obowiązują tylko na wystawę czasową „Guercino. Triumf baroku. Arcydzieła z Cento, Rzymu i kolekcji polskich”.

PROGRAM WYDARZEŃ:

11 listopada 2013 / poniedziałek / 10.00–18.00
11.00, 12.00, 13.00
Nauka śpiewania pieśni patriotycznych

Zajęcia prowadzone przez Filharmonię im. Romualda Traugutta.
W programie: „Ułan i dziewczyna”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Piechota” oraz „Hymn Pierwszej Brygady”. Zachęcamy do przyniesienia własnych instrumentów!

Filharmonia im. Romualda Traugutta powstała w okresie stanu wojennego z inicjatywy Tadeusza Kaczyńskiego jako grupa muzyków i aktorów stawiających sobie za cel przypominanie pieśni patriotycznych oraz związanych z nimi historycznie tekstów. Pierwszy koncert zespołu odbył się w 120 rocznicę powstania styczniowego. Następne programy wiązały się z rocznicami insurekcji kościuszkowskiej, Konstytucji 3 maja, odzyskania niepodległości w 1918 roku oraz powstania warszawskiego i powstania listopadowego.
Filharmonia im. Romualda Traugutta jest organizatorem corocznych festiwali, m.in. Letniego Festiwalu Pieśni Kompozytorów Polskich i Festiwalu Pieśni Europejskiej.
W roku 2013 Filharmonia im. Romualda Traugutta obchodzi jubileusz 30-lecia działalności.
Hol Główny / wstęp wolny / ok. 30 minut

 

11.45, 12.45, 13.45
„Królowie i niepodległość”

Każdy władca ma swój „przepis” na państwo. Jeden król pragnie kraju wielkiego, inny skupia się na rozwoju kultury, jeszcze inny chce swoje państwo reformować. Jaka Polska marzyła się w dawnych czasach naszym władcom? Czy realizacja ich planów była zadaniem łatwym? Porozmawiamy o tym, przyglądając się portretom i wizerunkom królów Polski w Galerii Sztuki XIX wieku oraz w Galerii Portretu Staropolskiego i Europejskiego.
Zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku 5–12 lat.
zbiórka w Holu Głównym / wstęp wolny / ok. 45 minut

 

14.30
„Medal i złoty, czyli niepodległość na dłoni”

Danuta Miehle, Liliana Ring oraz Iwona Adaszewska opowiedzą o wybranych i specjalnie tego dnia wystawionych monetach i medalach związanych z tematyką niepodległości.
Odzyskanie niepodległości w 1918 roku Polacy rozpatrują w wielu aspektach. My chcemy Państwu pokazać drogę do wolności, przybliżając tematykę, która dotyczy nas prawie niepostrzeżenie na co dzień, ale często dostrzegamy ją tylko z perspektywy czasu.
Zaprezentujemy więc opowieść o ludziach i czasach, pokazując drogę od pieniądza państw zaborczych do złotego, który stał się jednym z przejawów niezależnego bytu państwowego Polski. Naświetlimy niezmiernie ciekawe procesy ekonomiczne towarzyszące czasom wojny i kryzysu. Przybliżymy także postaci, które wniosły ogromny wkład w odzyskanie niepodległości, prezentując upamiętniające je medale. Spotkanie zilustruje niewielka ekspozycja, na której można będzie zobaczyć wspaniałe zabytki z epoki.
zbiórka w Holu Głównym / wstęp wolny / ok. 30 minut

 

16.00
„Niepodległość. Artystyczne interpretacje”

Powstańcy, wizjonerzy, marzyciele. Przez ponad sto lat zaborów wątek niepodległościowy był jednym z najważniejszych tematów polskiej sztuki. Podczas spotkania zobaczymy, jak zagadnienie to ujmowali w swych dziełach tacy artyści jak Piotr Michałowski, Jan Matejko, Maksymilian Gierymski i Jacek Malczewski.
Spotkanie w galeriach stałych dla młodzieży i dorosłych.
zbiórka w Holu Głównym / wstęp wolny / ok. 60 minut

 

10.00–18.00
„Medal i złoty, czyli niepodległość na dłoni”

Pokaz specjalny numizmatów ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie
II piętro / wstęp wolny