Aktualności

W hołdzie Leonardowi da Vinci. Projekt K-Leonardo

30-05-2019

2 maja minęło 500 lat od śmierci Leonarda da Vinci. Muzeum Narodowe w Warszawie uczciło tę rocznicę instalacją K-Leonardo, ustawioną na głównym dziedzińcu.

 

Jej autorem jest grafik Janusz Kapusta, który w 1985 roku stworzył jedenastościenną bryłę geometryczną o nazwie K-Dron (K-to jedenasta litera łacińskiego alfabetu, a dron to po grecku ściana). Leonardo da Vinci był zafascynowany geometrią. Do książki swego przyjaciela wybitnego matematyka Luki Paciolego Boska proporcja, stworzył ilustracje 5 wielościanów foremnych (tzw. brył platońskich, idealnie symetrycznych). K-dron nie jest bryłą platońską, jednak po złożeniu dwóch K-dronów powstaje sześcian. W instalacji w Muzeum cztery K-drony zestawione są w dwie pary, pierwsza biało-czarna para jest złożona w sześcian, a druga rozłożona, ukazując strukturę bryły.

 

W hołdzie Leonardowi da Vinci Janusz Kapusta połączył  K-dron z wizerunkiem Człowieka Witruwiańskiego. W rysunku tym renesansowy mistrz zawarł, opartą na samodzielnych pomiarach, korektę witruwiańskiej teorii na temat idealnych proporcji ludzkiego ciała, które daje się wpisać w koło i kwadrat. Od starożytnych artyści renesansowi przejęli pogląd, że ludzie ciało, podobnie jak matematyka i geometria odzwierciedlają prawa boskiego architekta.

 
Projekt K-Leonardo towarzyszy pokazowi cyfrowemu Leonardo. Opera Omnia, w którego ramach w Muzeum Narodowym w Warszawie z okazji 500. rocznicy śmierci artysty można podziwiać 17 prac Leonarda w wersji cyfrowej.
 
Instalacja będzie dostępna dla publiczności do 29 września 2019. Zapraszamy!