Wystawy

POKAZ CYFROWY / Leonardo. Opera Omnia

14 maja – 30 czerwca 2019
 

Zwiastowanie, Madonna z Dzieciątkiem, Portret Ginevry Benci, Pokłon Trzech Króli, Święty Hieronim na pustyni, Madonna Benois, Dama z gronostajem, Portret damy, Portret muzyka, Mona Lisa, Ostatnia Wieczerza, paryska i londyńska Madonna w grocie, Głowa kobiety, Jan Chrzciciel, Bachus i Święta Anna Samotrzeć. 17 prac Leonarda da Vinci w wersji cyfrowej można oglądać w MNW z okazji pięćsetlecia śmierci artysty.
 
Muzeum Narodowe w Warszawie we współpracy z Ambasadą Włoch i Włoskim Instytutem Kultury z okazji pięćsetlecia śmierci Leonarda da Vinci zorganizowało pokaz cyfrowy dzieł malarskich mistrza – „Leonardo. Opera Omnia”. Zaprezentowano tylko te prace, które z całą pewnością, na podstawie źródeł pisanych i gruntownych studiów, można przypisać Leonardowi. Przewodnikiem po pokazie – i autorem wyboru dzieł – jest profesor Antonio Paolucci, wieloletni dyrektor muzeów florenckich, a następnie Muzeów Watykańskich. 
Wśród 17 eksponowanych prac znajdują się dwa szkice nieukończonych obrazów. Wszystkie prezentowane w MNW reprodukcje można obejrzeć w oryginalnym rozmiarze i wysokiej rozdzielczości.
 
opieka merytoryczna: dyrektor MNW prof. dr hab. Jerzy Miziołek
 
Bezpłatne wejściówki, dodawane do biletu na ekspozycje stałe są dostępne w kasach
 


 

Na ilustracji: Leonardo da Vinci, Proporcje ciała ludzkiego wg Witruwiusza, © Gallerie dell'Academia di Venezia, Archiwum Fotograficzne.