Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Wykłady

Pastel – rysunek czy obraz? / wykład Justyny Guze

Pastel przeszedł od XVI do XVIII w. ewolucję od techniki rysunkowej do techniki malarskiej. O artystach stosujących kredki pastelowe do rysowania i tworzenia obrazów opowiedziała Justyna Guze, kustosz kolekcji rysunków francuskich i włoskich (Gabinet Rycin i Rysunków MNW) podczas wykładu towarzyszącego wystawie "Mistrzowie pastelu. Od Marteau do Witkacego".


Justyna Guze opisała ewolucję, jaką przeszła technika tworzenia dzieł pastelami. W XVI w. kredki pastelowej używali Leonardo da Vinci i przedstawiciele francuskiego portetu kredkowego. Możemy jednak mówić wówczas o rysunku pastelami. Rewolucję przyniosła w połowie XVII w. twórczość Francuza Roberta Nanteuila i Włocha Benedetto Lutiego. Apogeum malarstwa pastelami przyniósł we Francji XVIII w. Jego kres zaczął się po śmierci Ludwika XV, a ostateczny schyłek nastąpił po rewolucji. W Niemczech malarswo pastelami przeżywało jednak świetność aż do połowy XIX w. Renesans pastelu w Francji przyniósł okres impresjonizmu i twórczośc takich artystów, jak Edgard Degas.
 

W Polsce pastele pojawiły się za sprawą dynastii Wettinów. Tworzący obrazy pastelami Francuz Ludwik Marteau był nadwornym malarzem króla Augusta III i ostatniego koronowanego władcy Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. Na zamówienie tego ostatniego tworzył portety uczestników słynnych obiadów czwartkowych. W późniejszym okresie do malarstwa pastelami sięgali tacy artyści, jak Leon Wyczółkowski i Stanisław Wyspiański.

 

Zapraszamy do zapoznania się w wykładem!

 

 

Źródło: www.wszechnica.org.pl