Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

Muzeum Narodowe w Warszawie na platformie Europeana 280

21-04-2016

Muzeum Narodowe w Warszawie, wraz z ministerstwami kultury i instytucjami kulturalnymi ze wszystkich 28 państw członkowskich UE oraz Norwegii, podjęło współpracę z cyfrową platformą Europeana w celu wzbogacenia wyjątkowej kolekcji 300 dzieł sztuki, które stanowią część europejskiego dziedzictwa kulturowego.

Od Tahitańskich kobiet na plaży Paula Gauguina po Sălciile de la Chiajna rumuńskiego malarza Ștefana Luchiana, od renesansu aż po kubizm – kolekcja Europeana 280 gromadzi dzieła sztuki, legendarne i wyjątkowe, te bardziej i te mniej znane, z których każde zapisało się na kartach historii Europy. Tę niezwykłą kolekcję można podziwiać w Internecie, w ramach projektu, którego celem jest przybliżenie wszystkim Europejczykom ich dziedzictwa kulturowego oraz zademonstrowanie naszych wspólnych korzeni.

Ministerstwa kultury z całej Europy poproszono o to, by w ramach kampanii Europeana 280 wybrały wraz z podległymi im muzeami, galeriami i bibliotekami 10 dzieł sztuki, które wniosły szczególny wkład w sztukę europejską. Wśród wspomnianych dziesięciu dzieł reprezentujących Polskę znalazły się aż cztery obrazy ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie użytkownicy mogą zobaczyć monumentalne sceny batalistyczne (Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki oraz Bitwa pod Orszą), symboliczne malarstwo Jacka Malczewskiego (Hamlet polski – Portret Aleksandra Wielopolskiego) oraz słynny obraz Kolejka trwa pędzla Andrzeja Wróblewskiego.


Od kwietnia do listopada 2016 roku zachęcamy do zapoznania się z udostępnionymi w ramach kolekcji dziełami ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, a także do podziwiania innych skarbów kultury z narodowej kolekcji Polski, które można eksplorować zarówno osobiście, jak i w Internecie, śledząc projekt #Europeana280 w mediach społecznościowych, korzystając z odpowiednich aplikacji oraz uczestnicząc w wydarzeniach odbywających się w rzeczywistości wirtualnej oraz odwiedzając instalacje cyfrowe w całej Europie.

Wirtualna wystawa zatytułowana Faces of Europe (Oblicza Europy) prezentuje ponad 100 eksponatów z 29 krajów. Zwiedzający mogą wybrać się w podróż z artystami, którzy w swoich dziełach oddali zmiany zachodzące w Europie na przestrzeni wieków, a także role pełnione przez siebie w społeczeństwie. Zbiory „Europeana 280" można oglądać w serwisie Europeana Collections, a także za pomocą aplikacji DailyArt i ArtStack oraz CREATE, która pozwala kolorować kopie dzieł sztuki, i wreszcie w mediach społecznościowych, takich jak Twitter, Facebook czy Pinterest (#Europeana280).


Kampania Europeana 280 uzyskała wsparcie Komisji Europejskiej w ramach prac nad projektem Europeana. Stanowi ona również część obchodów inauguracji nowej kolekcji dzieł sztuki Europeana, dzięki której będziemy mogli zapoznać się z dokonaniami artystów oraz dziełami z całej Europy – od malowideł ściennych i surrealistów, poprzez rzeźby starożytnego Rzymu, po współczesną sztukę użytkową.

 

Zapraszamy do zapoznania się z wystawą Oblicza Europy, jak również do podziwiania ponad 300 obiektów wybranych przez kraje Europy do kolekcji dzieł sztuki Europeana.

 

Zachęcamy także do śledzenia na bieżąco informacji o projekcie Europeana 280 oraz związanych z nim wydarzeniach na blogu Europeana oraz w serwisie Twitter (#Europeana280).