Aktualności

Galeria Wzornictwa Polskiego MNW na Targach Rzeczy Ładnych!

27-11-2017
Krzesło Muszelka,...
Zabawka papierowa...
Krzesło z siatki...
Krzesło Piórka,...
Popielniczka z...
zydelek Sarenka,...

15 grudnia 2017 roku Muzeum Narodowe w Warszawie otwiera długo wyczekiwaną Galerię Wzornictwa Polskiego, a już w najbliższy weekend – w dn. 2–3 grudnia – zapraszamy do obejrzenia naszych zbiorów przedpremierowo na Targach Rzeczy Ładnych!

 

W docelowej Galerii Muzeum zaprezentuje najciekawsze prace polskich projektantów z różnych epok i środowisk – od początku XX wieku po czasy współczesne. Widzowie udadzą się w podróż poprzez najważniejsze zjawiska rodzimej sztuki użytkowej, od stylu zakopiańskiego, przez Stowarzyszenie Warsztaty Krakowskie, Spółdzielnię Artystów Plastyków „Ład”, modernistów z kręgów Praesensu i różnorodne projekty okresu powojennego, aż po najlepsze przykłady współczesnego polskiego designu. Osobne miejsce w galerii znajdą zagadnienia związane z projektowaniem przemysłowym, projektowaniem dla dzieci oraz etnoprojektowaniem. Obok słynnych ikon polskiego wzornictwa prezentowane będą materiały archiwalne, m.in. fotografie i fragmenty kronik filmowych, przybliżające kontekst historyczny prezentowanych w galerii obiektów.


Wystawowy zwiastun Galerii przygotowany we współpracy z Targami Rzeczy Ładnych uwypukla ponadczasowe walory polskiej sztuki użytkowej. Zadanie to doskonale realizuje prezentacja mebli: od intrygującego krzesła projektu Jana Kurzątkowskiego, poprzez siedziska z przełomu lat 50. i 60., aż po przykład obiektu współczesnego. Tkaniny i ceramika pochodzą z jednego okresu – potocznie nazywanego złotym wiekiem polskiego designu, czyli przełomu lat 50. i 60. Tkanina z motywem wycinanki oraz dziecięce krzesełko „Sarenka” nawiązują do sekcji tematycznych GWP – etnoprojektowania i projektowania dla dzieci. Do tej ostatniej grupy należą również wprowadzające w świąteczny nastrój papierowe zabawki na choinkę – znakomita papieroplastyka Jana Kurzątkowskiego.


Galeria Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie dostępna będzie dla zwiedzających od 15 grudnia 2017 roku.

Zapraszamy do obejrzenia wybranych przedmiotów z kolekcji designu ze zbiorów MNW już w sobotę i niedzielę 2–3 grudnia na Targach Rzeczy Ładnych!

 

-----

 

Targi Rzeczy Ładnych, 10. edycja
2–3 grudnia 2017, budynek Ethos, Plac Trzech Krzyży 10/14