Aktualności

Gabinet Monet i Medali w nowej odsłonie dzięki darowi Fundacji im. Feliksa hr. Sobańskiego

09-08-2018
Muzeum Narodowe w Warszawie po niemal stu latach od powstania gabinetu numizmatycznego po raz pierwszy przygotowuje stałą ekspozycję. Udostępnienie zbiorów Gabinetu Monet i Medali jest możliwe dzięki mecenatowi Fundacji im. Feliksa hr. Sobańskiego. Otwarcie ekspozycji zaplanowano na pierwszą połowę 2020 roku.
 
Nowa ekspozycja stała odchodzi od typowego układu przekrojowego, poświęconego historii światowego mennictwa oraz od przeglądowej prezentacji kolekcji. Zamiast zestawienia bardzo dużej liczby monet i medali w odpowiednich sekwencjach, narracja Gabinetu zostanie uporządkowana w bloki tematyczne. Widz będzie miał okazję zapoznać się z zagadnieniami dotyczącymi historii pieniądza. Ekspozycja zostanie uzupełniona o dodatkowe zabytki stanowiące ilustrację przedstawianych tematów, a także o infografiki i multimedia. Towarzyszyć jej będzie opracowanie zbioru Kazimierza hr. Sobańskiego, widziane z perspektywy problematyki wojennych losów kolekcji numizmatycznych.
 
Projekt Gabinetu przygotowuje biuro architektoniczne KiPP Projekt, twórca wielu realizacji, do których zalicza się m.in. galeria Centrum Pieniądza NBP. Koncepcja ekspozycji pozwala na przedstawienie wybranych zjawisk numizmatycznych, jak fałszowanie pieniądza czy nieekonomiczne wykorzystanie monet, nie tylko w ujęciu chronologicznym i geograficznym, ale również w aspektach kulturowo-historycznych. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom przestrzennym i wystawienniczym Ekspozycja połączy podejście tradycyjne i narracyjne, co pozwoli Zwiedzającym poznać dzieje pieniądza, Gabinetu oraz jego najważniejszych donatorów. 

Więcej informacji o zbiorach Gabinetu Monet i Medali