Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Święto Niepodległości w MNW / 10 - 12 listopada 2017

10 listopada
19.30 / Pytania o Polskę
Chochoły w tanecznych pozach, kobiety rozrywające kajdany i czerwony autobus wiozący grupę przerażających pasażerów to malarskie symbole odnoszące się do Polski. Artyści XIX i XX wieku wielokrotnie mierzyli się z wizją narodu, historii i polskości. Wspólnie spróbujemy odczytać metafory zawarte w obrazach Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego, Bronisława Linkego czy Andrzeja Wróblewskiego.
 
Spotkanie odbywa się w ramach cyklu Wieczorów w Muzeum.
 
zbiórka w Holu Głównym / bilet wstępu do MNW / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 min
 
 
 
11 listopada
11.00, 12.00, 13.00 / Spotkanie specjalne
Z okazji Święta Niepodległości zaprezentujemy w MNW trzy dzieła, zapowiedzi przyszłorocznych wystaw poświęconych związkom sztuki i historii – "Paderewski", "Józef Brandt 1841–1916" oraz "Niepodległa – 1918". To wyjątkowa okazja, by zobaczyć obrazy na co dzień nieobecne na ekspozycji –  portret Ignacego Jana Paderewskiego autorstwa Leona Kaufmanna, Alarm Józefa Brandta i akwarelę Leon Wyczółkowski przy pracy na froncie Stefana Sonnewenda. Prace pochodzą ze zbiorów MNW i będzie można je oglądać w dniach 10–12 listopada 2017. 
 
Podczas spotkań specjalnych o dziełach opowie Karolina Zalewska – absolwentka historii sztuki UW, specjalistka w zakresie organizacji wystaw i pozyskiwania funduszy unijnych, edukatorka MNW.
 
Galeria Sztuki XIX Wieku / bilet wstępu do MNW / ok. 30 min
 
 
 
12 listopada
14.00 / zwiedzanie z przewodnikiem wystawy "Miejska rewolta. Awangarda w zbiorach MNW" 
Wystawa prezentuje wybór najcenniejszych prac na papierze – rysunków, grafik, fotogramów i fotomontaży – wykonanych przez artystów współtworzących środowiska awangardowe II Rzeczypospolitej. Ekspozycję uzupełnia zespół czasopism oraz książek zaprojektowanych przez wybitnych reprezentantów nowoczesnej typografii. Pokazy tego rodzaju organizowane są niezmiernie rzadko, co wynika z licznych obostrzeń konserwatorskich związanych z wrażliwością podłoża na działanie światła. O wyjątkowości wydarzenia stanowi także włączenie do pokazu prac nigdy wcześniej niewystawianych.
Poprzez prezentację awangardowych środowisk w Warszawie, Krakowie, Lwowie, Poznaniu i Łodzi, przypominamy twórczość wybitnych artystów: Leona Chwistka, Tytusa Czyżewskiego, Andrzeja Pronaszki, Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego), Henryka Stażewskiego, Władysława Strzemińskiego, Marka Włodarskiego. Wystawa kreśli mapę relacji, jakie nawiązywali między sobą, a także śledzi narastanie i rozwój awangardowych idei od ekspresjonizmu i formizmu, przez konstruktywizm aż po surrealizm.
 
Zapraszamy do zapoznania się z programem towarzyszącym wystawie "Miejska rewolta".
 
zbiórka w Holu Głównym / bilet wstępu do MNW / ok. 60 min.
 
 
_____
 
Ilustracje:
Stanisław Wyspiański (1869-1907), Chochoły, Pałuby na Plantach tańczące, 1898–1899, zbiory MNW
Józef Brandt (1841-1915), Alarm, ok. 1880, zbiory MNW
Stanisław Ignacy Witkiewicz (1885-1939), Szatan, 19.05.1920, zbiory MNW
 
 
Koordynacja: / Działe Edukacji