Wieczory w Muzeum

19.30

Weekend najlepiej zacząć od... wizyty w Muzeum! Po zmroku, w nastrojowej scenerii sal muzealnych odkrywać będziemy zaskakujące historie i sekrety obrazów. Zadając nieoczywiste pytania, spróbujemy spojrzeć na dzieła sztuki w nowy sposób. Dokładna analiza i samodzielne poszukiwania pozwolą odkryć szczegóły, których nikt dotąd nie zauważył. Przekonamy się jak wiele każdy z nas może dostrzec – bez względu na to, czy jest częstym gościem w Muzeum, czy wręcz przeciwnie.

zbiórka w Holu Głównym / bilet wstępu do MNW / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 min

 

 

 

 

 

PROGRAM SPOTKAŃ

 

 

15 czerwca

Tytus Czyżewski i grupa Formistów. Wywrotowcy czy tradycjonaliści? / Małgorzata Marszałł

Odzyskanie przez Polskę niepodległości, fascynacja nowoczesnością... młodzi artyści z grupy Formistów z entuzjazmem sięgali po to, co oferowała im rzeczywistość po pierwszej wojnie światowej. Czy optymistyczne patrzenie w przyszłość oznaczało zerwanie z tradycją i ludową religijnością? Odpowiedzi na to pytanie poszukamy w Galerii XX i XXI wieku.
bilety online i w kasie od 12 czerwca*

 

22 czerwca

Czego oczy nie widzą, czyli sekrety obrazów / Katarzyna Ampt

Badania konserwatorskie odsłaniają sekrety obrazów, to, co niewidoczne dla oczu widza. Dowiemy się, kto ukrył się pod portretem weneckiego admirała, czy suknia pani Simmlerowej zawsze była czarna i jak odchudzono Wenus Parisa Bordone.
bilety online i w kasie od 19 czerwca*

 

29 czerwca

Generał i jego sztab, czyli Józef Brandt i środowisko artystów polskich z kręgu akademii monachijskiej / Anna Postek

Olga Boznańska, Józef Chełmoński, Stanisław Witkiewicz, Aleksander i Maksymilian Gierymscy, Henryk Siemiradzki należeli do grona artystów skupionych wokół pracowni nieformalnego przywódcy polskiej kolonii artystycznej, która działała w Monachium od połowy XIX wieku do 1914 roku. Ich prace były rozpoznawane i chętnie kupowane jako doskonałe przykłady wysoko wówczas cenionej „szkoły polskiej”. Spotkanie z dziełami malarstwa naszych najwybitniejszych „monachijczyków” jest zarazem próbą odpowiedzi na pytania, co dziś stanowi o ich odrębności i sile wyrazu.
bilety online i w kasie od 26 czerwca*

 

6 lipca

Wolność i obowiązek. Obrazy Piotra Michałowskiego / Monika Miżołębska 
Prawdziwy artysta to buntownik i rewolucjonista, niezrozumiany, lecz genialny – tak chcieli postrzegać siebie twórcy epoki romantyzmu. Spotkanie poświęcone będzie sztuce i życiowym wyborom największego polskiego malarza romantycznego, Piotra Michałowskiego.
bilety online i w kasie od 3 lipca*

 

13 lipca
Na jarmarku i przed karczmą – sceny rodzajowe w malarstwie Józefa Brandta / Małgorzata Marszałł
Równolegle do tematów batalistycznych Brandt malował sceny z życia współczesnych wsi i prowincjonalnych miasteczek. Często nawiązywał do ikonograficznego motywu drogi, ukazując wyjazdy i powroty z jarmarków, myśliwych wyruszających na polowanie, samotnych jeźdźców przemierzających stepowe równiny.
bilety online i w kasie od 10 lipca*
 
20 lipca
Autoportret – malarskie credo artysty / Karolina Zalewska
Autoportret to nie tylko wizerunek artysty utrwalający jego wygląd zewnętrzny. Zwykle stanowi swego rodzaju „manifest” twórcy, próbę sformułowania definicji pojęcia „artysta" i odpowiedzi na pytanie, 
co jest istotą sztuki. Właściwe odczytanie symboliki autoportretów pozwala na poznanie credo malarzy reprezentujących różne nurty sztuki XIX wieku.
bilety online i w kasie od 17 lipca*
 
27 lipca
Sienkiewicz i Brandt / Monika Jabłońska
Malarstwo Brandta porównywano z rycerską epopeją Henryka Sienkiewicza – Trylogią. Malarz i pisarz odwoływali się do chlubnej przeszłości Rzeczypospolitej, tworzyli „ku pokrzepieniu serc” żyjących pod rozbiorami Polaków. Oglądając obrazy Brandta, postaramy się znaleźć to, co wspólne dla jego malarstwa i powieści Sienkiewicza.
bilety online i w kasie od 24 lipca*
 
3 sierpnia
Średniowieczne zagadki / Katarzyna Ampt
Jak mały Jezus uczył się chodzić? Czy Chrystus Frasobliwy zawsze siedzi na kamieniu? Dlaczego niektórym bohaterom średniowiecznych dzieł opadają portki? Poznamy niezwykłe perypetie figury Madonny z Ołoboku i dowiemy się, dlaczego z brzucha Jessego wyrastają gałęzie. 
bilety online i w kasie od 31 lipca*
 
10 sierpnia
Ocaleni z powodzi – bohaterowie malowideł z katedry w Faras / Maciej Marciniak
W 1964 roku katedra i całe średniowieczne miasto Faras znalazły się pod wodami jeziora Nasera. 
W ostatniej chwili ekipie polskich archeologów pod przewodnictwem Kazimierza Michałowskiego udało się uratować dziesiątki malowideł ściennych z kościoła przedstawiających archaniołów, świętych wojowników, ascetów, biskupów i królów.
bilety online i w kasie od 7 sierpnia*
 
 
17 sierpnia
Jeźdźcy Apokalipsy – lisowczycy / Maciej Marciniak
Na początku XVII wieku Rzeczpospolita toczyła liczne wojny. Jednym z istotniejszych konfliktów był ten z pozbawioną cara Moskwą. W czasie tzw. dymitriad znaczącą rolę odegrał oddział składający się z Kozaków dońskich pod wodzą Aleksandra Józefa Lisowskiego herbu Jeż. Hetman Jan Karol Chodkiewicz powierzył mu stworzenie lekkiej jazdy, która nie narażałaby Rzeczypospolitej na koszty. W praktyce oznaczało to zezwolenie na rabunek. Jako oddział najemny Lisowczycy, jedni z najszybszych i najlepiej wyszkolonych jeźdźców w historii, stali się postrachem Europy – od wybrzeży Morza Białego po północną Francję.
bilety online i w kasie od 14 sierpnia*
 
24 sierpnia
Od pomysłu do dzieła / Karolina Zalewska
Rysunki ołówkiem, szkice olejne, fotografie, kostiumy i rekwizyty z własnej kolekcji pozwalały Józefowi Brandtowi tworzyć obrazy, które spotykały się z uznaniem krytyki i zainteresowaniem kolekcjonerów. Popularność sprawiła, że u schyłku życia malarz zmienił sposób pracy. Czasochłonną ścieżkę przygotowań do stworzenia dzieła zastąpił drogą na skróty, powtarzając w różnych redakcjach swoje najlepsze kompozycje.
bilety online i w kasie od 21 sierpnia*
 
31 sierpnia
Białe złoto – polska porcelana i jej twórcy / Małgorzata Marszałł 
Początki wytwarzania porcelany na ziemiach polskich sięgają końca XVIII stulecia, ale to w XX wieku powstały najbardziej rozpoznawalne i do dziś cenione wzory stworzone przez takich projektantów 
jak Bohdan Wendorf, Lubomir Tomaszewski czy Danuta Duszniak. Również współcześnie wytwórnie porcelany współpracują z artystami, np. fabryka w Ćmielowie – ze światowej sławy ceramikiem Markiem Cecułą. Powstają też samodzielne studia projektowo-produkcyjne, czego przykładem jest manufaktura porcelanowa Bogdana Kosaka.
bilety online i w kasie od 28 sierpnia*
 
7 września
Nie tylko w galopie / Wioletta Cicha
Konie, symbol polskiej historii i codziennego życia, wypełniają mistrzowskie kompozycje Józefa Brandta. Zapraszamy do rozmowy o wzajemnych relacjach człowieka i natury.
bilety online i w kasie od 4 września*
 
21 września
Józef Brandt w kręgu rodziny i przyjaciół / Monika Miżołębska
Poznamy prywatny wizerunek artysty: człowieka szlachetnego, przyjacielskiego, chętnie pomagającego innym. Oddanego ojca, męża i przyjaciela oraz zamiłowanego hodowcę koni.
bilety online i w kasie od 18 września*
 
 

Koordynacja programu:  / Dział Edukacji

 

.

Zainteresowanych wstąpieniem do Stowarzyszenia zapraszamy na stronę: www.przyjacielemnw.pl