Wieczory w Muzeum

19.30

Weekend najlepiej zacząć od... wizyty w Muzeum! Po zmroku, w nastrojowej scenerii sal muzealnych odkrywać będziemy zaskakujące historie i sekrety obrazów. Zadając nieoczywiste pytania, spróbujemy spojrzeć na dzieła sztuki w nowy sposób. Dokładna analiza i samodzielne poszukiwania pozwolą odkryć szczegóły, których nikt dotąd nie zauważył. Przekonamy się jak wiele każdy z nas może dostrzec – bez względu na to, czy jest częstym gościem w Muzeum, czy wręcz przeciwnie.

zbiórka w Holu Głównym / bilety do nabycia online i w kasie MNW od wtorku poprzedzającego wydarzenie / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 min

 

 

 

PROGRAM SPOTKAŃ

 

 

7 grudnia

Sztuka Legionów: obrazy życia, obrazy śmierci / Wojciech Głowacki

Codzienność Legionów Polskich utrwalono na licznych fotografiach oraz szkicach rysunkowych i malarskich. W sztuce legionowej rzadko jednak podejmowano temat śmierci. Unikano zarówno romantycznego patosu, jak i przedstawień drastycznych. Twórcy odwoływali się do prostej, sugestywnej symboliki: przedstawiali krzyże i żołnierskie mogiły.

bilety online i w kasie od 4 grudnia*

 

14 grudnia

Siła i odwaga, czyli o motywie lwa w sztuce / Monika Jabłońska

„Lepszy jest żywy pies niż lew nieżywy”, czytamy w Biblii. Lwią część naszego spotkania wypełni analiza bogatej symboliki tego zwierzęcia w sztukach plastycznych.

bilety online i w kasie od 11 grudnia*

 

21 grudnia

Śladem Gwiazdy Betlejemskiej / Katarzyna Ampt

Wiele średniowiecznych i nowożytnych przedstawień Bożego Narodzenia łączy podobny schemat i powtarzające się motywy. Omówimy je, ale przede wszystkim – poszukamy różnic. Zastanowimy się, co inspirowało twórców przedstawiających scenę Bożego Narodzenia. Ewangelie, apokryfy, a może wizje średniowiecznych mistyków?

bilety online i w kasie od 18 grudnia*

 

28 grudnia

Zapraszamy do tańca. Czy zawsze będzie wesoło? / Monika Jabłońska

Jak oddać taniec w sztukach plastycznych? Jak pokazać ruch i zmienność? Zobaczymy, co kryje w sobie taniec i do jakich źródeł nas zaprowadzi.

bilety online i w kasie od 18 grudnia*

 
4 stycznia
Muzeum i filantropi / Karolina Zalewska
Galeria Sztuki XIX Wieku przedstawia najwybitniejsze prace polskich artystów w kontekście arcydzieł sztuki europejskiej. Zapraszamy na zwiedzanie Galerii śladem darczyńców Muzeum Narodowego w Warszawie.
bilety online i w kasie od 2 stycznia*
 
11 stycznia
Od niepodległości do ostatniej Rzeczpospolitej... / Przemysław Trust Truściński
Może się wydawać, że wizje przyszłości, science-fiction, nie mogą mieć za wiele wspólnego z obrazami tworzonymi przez artystów 100 lat temu. Nic bardziej mylnego. Z perspektywy współczesnego artysty przyjrzymy się dziełom twórców, którzy pozostawili po sobie przepełnione emocjami obrazy, świadectwa pięknych i zarazem dramatycznych wydarzeń. Inspirują współczesnych do opowiadania o tym co teraz i kreowania wizji przyszłości.
bilety online i w kasie od 8 stycznia*
 
18 stycznia
Twórcy w okopach Wielkiej Wojny / Ewa Frąckowiak
Artyści obecni na froncie jako reporterzy, propagandziści, a także jako czynni uczestnicy walk, oddawali w swoich pracach nie tylko grozę śmierci i okrucieństwo wojny, lecz także przerażające odczłowieczenie, którego doświadczyli. Tradycyjne formy wyrazu okazały się niewystarczające. Poszukamy odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób poradzili sobie z opisem doświadczenia wojny totalnej.
bilety online i w kasie od 15 stycznia*
 
25 stycznia
Świat marzeń i snów / Emiliana Konopka 
W 1900 roku Zygmunt Freud opublikował Objaśnianie marzeń sennych, które stały się podstawą jego psychoanalizy. Interpretacja snów i marzeń pacjentów pozwoliła mu na głęboką analizę podświadomości człowieka i znaczenia ukrytych w nich marzeń i pragnień. Także malarze symboliści na długo przed Freudem zajmowali się psychoanalizą, odkrywali ukryte znaczenia w skomplikowanym systemie znaków, interesowali się ludzką wyobraźnią i siłą oddziaływania sennych wizji.
bilety online i w kasie od 22 stycznia*
 
 

Koordynacja programu:  / Dział Edukacji

 

.

Zainteresowanych wstąpieniem do Stowarzyszenia zapraszamy na stronę: www.przyjacielemnw.pl