Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Wakacje z qigongiem

 

Sztukę poznajemy poprzez jej kontemplację i doświadczanie. Podobnie zagłębiamy się w świadomy ruch ciała – qigong, odnajdując w nim ukojenie dla umysłu i ciała. Z tą myślą, z Fundacją Dantian, zapraszamy na cykl otwartych zajęć „Wakacje z qigongiem – prozdrowotne ćwiczenia dla każdego”.

 

Gdzie będziemy ćwiczyć?

Nasze zajęcia będą się odbywać na Dziedzińcu Lorentza Gmachu Głównego Muzeum Narodowym w Warszawie, w cichej i zielonej enklawie w sercu miasta. Tuż obok jest kawiarnia i toaleta. W razie intensywnego deszczu zajęcia zostaną odwołane.

 

Kiedy?

W każdą środę od 6 lipca do 31 sierpnia 2022 / godzina: 10.30–11.30

 

Jak długo trwa trening?

Spotkania trwać będą 60 minut. Zalecamy powtarzanie ćwiczeń samemu w tygodnia w celu wyrobienia nawyku i odczucia większych korzyści.

 

Czy każdy może wziąć udział w zajęciach?

Zajęcia są otwarte i ogólnodostępne dla wszystkich. Qigong to doskonała forma aktywności fizycznej dla osób w każdym wieku i stopniu sprawności, są to wysoce modyfikowalne, elastyczne ćwiczenia.

 

Co należy zabrać?

Strój, który nie krępuje ruchu, wygodne obuwie na płaskiej podeszwie, wodę do picia.

 

WSTĘP WOLNY

 

Qigong (wymowa: czi gong) to pochodząca ze starożytności forma ćwiczeń, które łączą trening umysłu i ciała. Składa się z kombinacji uważnych ruchów, medytacyjnego stanu umysłu i technik oddychania.

Słowo „qigong” pochodzi od chińskich słów: „qi”, które odnosi się do energii znajdującej się we wszystkim (uniwersalnej siły życiowej) oraz „gong”, co oznacza nabytą umiejętność. Dlatego qigong tłumaczy się jako „pracę z energią i rozwijanie umiejętności”. Praktycznie qigong działa poprzez gromadzenie i wykorzystywanie energii w celu zwiększenia własnego wpływu na zdrowie, dobre samopoczucie i witalność.

 

Jakie korzyści daje qigong?

Qigong stał się ostatnio bardzo popularny na całym świecie ze względu na korzyści zdrowotne, które daje ćwiczącym: każdemu może dać coś innego, w zależności od tego, w jakim celu ćwiczenia są wykonywane. Najczęściej ćwiczący mówią o uczuciu spokoju i wyciszeniu, uldze w bólach oraz poczucia zwiększonej energii i witalność. Poruszanie się wraz z równomiernym oddychaniem pomaga w krążeniu krwi i masowaniu narządów wewnętrznych, wspomaga funkcjonowanie układu krążenia i układu odpornościowego. Jako ćwiczenie, które dostosowuje świadomość i uwagę do ruchu, qigong daje duże korzyści psychiczne, emocjonalne i fizyczne.

 

Jak możemy wykorzystać ćwiczenia qigong?

·      Więcej relaksu, mniej stresu

Wewnętrzny charakter ćwiczeń qigong ma ogromny wpływ na uspokojenie umysłu. Zmniejszenie stresu i relaksacyjny charakter ćwiczeń prowadzi do poprawy snu, łagodzi bóle szyi i ramion oraz obniża ciśnienie krwi. Pomaga również łagodzić depresję i lęki. Zwiększony relaks i sen skutkują wzrostem energii, pomagając w walce ze zmęczeniem i wypaleniem. Zmniejsza się wewnętrzny niepokój i zwiększa pewność siebie.

W codziennym życiu spotykamy się z różnymi scenariuszami, które mogą powodować stres. Cotygodniowa forma zajęć na Dziedzińcu Lorentza to świetna okazja aby zadbać o wyciszenie. To niesamowite, co może zrobić zaledwie godzina ćwiczeń!

·      Sprawność fizyczna

Charakterystyczne dla qigong przeciwieństwa – umiarkowany wysiłek i aktywna relaksacja budują mocne fundamenty fizyczne. Powtarzanie prostych pozycji i ruchów to dobry sposób na wzmocnienie mięśni, a unikalne wykorzystanie pozycji statycznych pomaga również w wzmacnianiu mięśni strukturalnych, równowagi i elastyczności.

To metoda na odkrycie inspirującej głębi ludzkiej potrzeby ruchu.

·      Żyć bardziej

Qigong jako forma świadomego ruchu wspomaga naszą wewnętrzną wrażliwość, pomaga otworzyć umysł i serce na świat. Idealnym rozwiązaniem jest połączenie treningu na Dziedzińcu Lorentza ze zwiedzaniem wystaw i poznawaniem kolekcji w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Warszawie.

 

Zapraszamy!