Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

„Muzeum w podróży”

Program realizowany we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie

W czasie wakacji Muzeum wyrusza w podróż! Przyjęliśmy zaproszenie z MNK i pojedziemy do Krakowa z naszą propozycją edukacyjną, a na Dziedzińcu Lorentza pojawią się edukatorki z Muzeum Narodowego w Krakowie, które przeprowadzą dla nas warsztaty międzypokoleniowe.

 

 

Harmonogram:

 

 

Kraków w Warszawie

 

9 lipca / sobota / 14:00–17:00 / Warszawa / Dziedziniec Lorentza MNW / wstęp wolny

Miksujemy sztukę! Soczyste połączenia na lato

Malczewski z rusałkami i chimerami na ogrodowym przyjęciu? Pegaz ze starożytnej monety i chiński smok jako bohaterowie gry karcianej? Dlaczego nie! Dzisiaj miksujemy sztukę i zestawiamy zupełnie po swojemu. Zainspirowani popularnymi dwudziestowiecznymi technikami artystycznymi zapraszamy do wspólnego tworzenia sitodruków z motywami dzieł sztuki – zagadkowych, absurdalnych, zabawnych, poważnych – takich, jakie wymyślicie sami! Czas uprzyjemni również gra karciana „W poszukiwaniu kwiatu paproci” i możliwość bliższego poznania licznych bohaterów twórczości Jacka Malczewskiego. A na tych, którzy lubią wyzwania, czeka quiz wiedzy o sztuce artysty z nagrodami!

Można przynieść własne T-shirty, torby, fragmenty materiałów do wykonania aplikacji.

 

6 sierpnia / sobota / 14:00–17:00 / Warszawa / Dziedziniec Lorentza MNW / wstęp wolny

Łąka z Muzeum. Daj się zachwycić!

Bujna wić rozrasta się w rajski ogród na szesnastowiecznych malowidłach, Wyspiański obsiewa swoje łąki pastelowym kwieciem, drobna, dekoracyjna roślinność krzewi się na wschodnim kobiercu… W środku lata przywołujemy tajemniczy i piękny świat roślin uwiecznionych w dziełach sztuki z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Przyglądamy się im okiem botanika, odgadujemy symbolikę, podziwiamy różnorodność technik wykonania i – zachwycamy się! A przy tym: malujemy kwiatowe amulety na drewnie, a nawet… wróżymy.

 

Prowadzące warsztaty: 

 

Aleksandra Jaremko – pracuje w Dziale Edukacji MNK, gdzie zajmuje się programem dla szkół, nauczycieli i uczelni oraz działaniami edukacyjnymi towarzyszącymi wystawom czasowym. Interesuje się alternatywnymi sposobami bycia w muzeum, lubi odkrywać ciekawe historie kryjące się za muzealnymi obiektami. Ceni to co ładne, dziwne lub zabawne.

 

Joanna Zaguła – absolwentka historii sztuki i studiów podyplomowych w zakresie edukacji plastycznej na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Przewodnik miejski po Krakowie, pracownik Działu Edukacji MNK. Pasjonuje się sztuką bizantyńską. W wolnych chwilach lubi eksperymentować z malarstwem i rysunkiem.

 

 

 

Warszawa w Krakowie

 

26 czerwca / niedziela / 11.00–14.00 / Kraków / Ogród Domu Mehoffera / wstęp wolny

Aniołowie i święci pośród piasków pustyni

W 1961 roku w miejscowości Faras w Afryce polscy archeolodzy odkryli katedrę, której ściany były pokryte pięknymi, kolorowymi malowidłami. Dziś można je oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie. Na wakacje przygotowaliśmy dla Was warsztaty, dzięki którym poznacie fascynującą historię tych wykopalisk. Mamy nadzieję, że wyobrażenia aniołów i świętych, które polscy archeolodzy 60 lat temu odkryli w Faras, zachwycą Was tak samo, jak wówczas miłośników sztuki z całego świata. Podczas warsztatów stworzymy klimatyczne lampiony z wizerunkami inspirowanymi malowidłami z Faras. Wykorzystamy szkło, świeczki i piasek.

 

17 lipca / niedziela / 11.00–14.00 / Kraków / Ogród Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego / wstęp wolny

Oswoić kuropatwę

Dlaczego artyści tak często przedstawiali zwierzęta? Bo to bardzo wdzięczny temat! Z ulubionymi pupilami łączą nas silne emocjonalne więzi, a wizerunki dzikich zwierząt przybliżają nam piękno natury. Mistrzem był tu Józef Chełmoński, a jego arcydziełem w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie są Kuropatwy na śniegu. Zapraszamy na warsztaty, podczas których bliżej przyjrzymy się temu wyjątkowemu obrazowi i korzystając z pięknej, kolorowej instrukcji uszyjemy maskotkę – kuropatwę do przytulania. W tym celu wykorzystamy tkaniny, watę, sznurek, igły i nici.
 

Prowadzące warsztaty:

 

Ania Knapek  – związana z Muzeum Narodowym w Warszawie od 2006 roku. Najpierw jako edukatorka, następnie twórczyni i koordynatorka projektów edukacyjnych, w tym „Muzeum na wynos” (2010–2011), „Dobranocka w Muzeum” (2015), „W Muzeum wszystko wolno” (2015–2016) i „Dziecięca Rada Muzealna” (2017–2018). Od września 2020 roku pełni funkcję Pełnomocniczki Dyrektora ds. Dostępności. W 2022 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu „Jak dotknąć sztuki?”

 

Barbara Tichy – historyk sztuki, edukatorka, adiunkt w Dziale Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie; autorka i koordynatorka wielu programów edukacyjnych związanych z wystawami czasowymi i ekspozycją stałą MNW. Od 2017 roku koordynuje działania edukacyjne MNW skierowane do seniorów. Od 2021 roku koordynuje program Muzeum Trzeciego Wieku, realizuje projekt innowacji społecznych dla seniorów w ramach programu „Generator Innowacji. Sieci Wsparcia 2”.