ZIMA W MUZEUM / 4–12 lutego 2016

Bez względu na pogodę ferie zimowe w Muzeum Narodowym w Warszawie upłyną pod znakiem ciekawych i inspirujących spotkań
Warsztaty Eksperymenty z farbami zostały stworzone z myślą o najmłodszych miłośnikach sztuki (3–4 lata). Spotkanie będzie okazję do zdobycia wiedzy o kolorach i farbach niezbędnej w pracy każdego artysty. Pomogą w tym obrazy m.in. Juliusza Kossaka, Franciszka Smuglewicza i Stanisława Wyspiańskiego.
Dla dzieci w wieku 5–12 lat został przygotowany cykl ośmiu różnorodnych warsztatów, podczas których poznają prace m.in.: Józefa Pankiewicza, Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej, Witolda Wojtkiewicza i Henryka Siemiradzkiego.
Interpretujemy!, to spotkania przygotowane z myślą o uczniach w wieku 13+. Dyskusyjny charakter warsztatów pozwoli na wymianę poglądów na temat twórczości artystów, takich jak Jan Matejko, Olga Boznańska i Jacek Malczewski.
zbiórka w Holu Głównym / dzieci – wstęp wolny, dorośli – bilet wstępu do MNW / zapisy* od 18 stycznia / obecność opiekuna obowiązkowa

Eksperymenty z farbami
Palety i pędzle w dłoń!
Obraz Franciszka Smuglewicza Cesarz Tytus nadaje prawa Rzymianom został namalowany jednym kolorem i przypomina płaskorzeźbę. Gruba warstwa farby nakładanej długimi pociągnięciami pędzla to cecha charakterystyczna dzieła W sadzie Zbigniewa Pronaszki. Juliusz Kossak zaś odwzorował wnętrze pracowni Henryka Rodakowskiego, wykorzystując delikatne akwarele.
Którą metodę tworzenia wybiorą młodzi artyści?
zbiórka w Holu Głównym / dzieci – bilet wstępu za 1 zł, dorośli – bilet wstępu do MNW / zapisy* od 18 stycznia / obecność opiekuna obowiązkowa

Obrazy nocną porą
Zamiast iść spać, idź na spacer!
Podczas nocnej przechadzki krakowskimi Plantami Stanisław Wyspiański „spotkał” tańczące Chochoły. Na obrazach Aleksandra Gierymskiego i Ludwika de Laveaux widać, że Paryż to miasto, które nigdy nie zasypia. Józef Pankiewicz odwiedzał nocą Ogród Saski w Warszawie, ponieważ zafascynowały go śpiące łabędzie. Każdy z nokturnów, czyli obrazów przedstawiających noc, pokazuje inne oblicze świata po zachodzie słońca, w tym bogactwo jego nastrojów i barw.

Sceny z obrazów
Kurtyna w górę!
Występująca w Cyrku na Saskiej Kępie para klaunów rozśmiesza zgromadzony tłum. Zebrane w rezydencji księstwa Czartoryskich w Powązkach damy, wytworni panowie oraz dzieci oglądają przedstawienie kukiełkowe. W zamkowej komnacie aktorzy występują przed Hamletem. Niektóre obrazy są jak spektakle teatralne. Zostały starannie wyreżyserowane po to, aby opowiedziały konkretną historię lub przekazały wszystkim myśli malarza.

(Auto)portrety
Namalowanie człowieka to duże wyzwanie!
Katarzyna z Branickich Potocka została namalowana przez Franza Winterhaltera w stroju tureckim. Anna Bilińska-Bohdanowiczowa słynęła jako autorka wspaniałych portretów. Marcin Zaleski, jeden z najsłynniejszych weducistów – artystów tworzących miejskie pejzaże, sportretował się w eleganckim stroju.
(Auto)portrety opowiadają dziś historie ciekawych osób, są też polem dla gry naszej wyobraźni.

Dźwięki Muzeum
W pobliżu pochłoniętej pracą Hafciarki leży gitara. Za zamyślonym Adamem Mickiewiczem na Judahu skale spoczywa lira. Przy klawikordzie, „pradziadku fortepianu”, siedzą panny Pechwell. Okolice Ratusza w Wilnie pełne są różnorodnych dźwięków, podobnie jak sala, w której znajduje się ten obraz.
Muzeum to miejsce, w które warto się wsłuchać.

Spotkania z królami
A to ciekawe!
Według legendy podczas wjazdu do Kijowa Bolesław Chrobry wyszczerbił swój miecz, uderzając nim o Złotą Bramę. Od tej pory nazywano go Szczerbcem. Henryk Walezy uciekł z Polski pod osłoną nocy. Stanisław August Poniatowski chciał stworzyć pierwsze w Polsce muzeum.
Opowieści o królach, to nie tylko historie wielkich bitew i zwycięstw.

Historie rodzinne
Muzeum niczym album rodzinny!
Muzą Józefa Mehoffera była jego żona Jadwiga, często portretowana przez artystę. Na jednym z obrazów Kazimierz Stabrowski uwiecznił swoją żonę Julię, utalentowaną rzeźbiarkę. Z dzieł Jana Matejki spoglądają na nas Teodora, żona artysty, oraz jego dzieci: Tadeusz, Helena i Beata.
W Galerii Sztuki XIX Wieku poznamy także ciekawe historie artystów i osób im najbliższych.

W wolnym czasie
Zapraszamy do zabawy!
Tadeusz i Mieczysław Kotarbińscy zostali uwiecznieni przez Józefa Pankiewicza, gdy jako dzieci spędzali wakacje w Chrzęsnem. Leon Wyczółkowski namalował dwie damy grające w krokieta. Na obrazie Dzieciństwo Jacka Malczewskiego i wielu innych dziełach z Galerii Sztuki XIX Wieku uwieczniono chwile odpoczynku i wytchnienia.
W Muzeum można znaleźć wiele inspiracji do spędzenia wolnego czasu.

Nie tylko miasto
Wspaniały, różnorodny świat!
Na obrazach Józefa Pankiewicza można zobaczyć Paryż i Saint–Tropez. Berlińska ulica Unter den Linden dzięki Annie Bilińskiej-Bohdanowiczowej jest na wyciągnięcie ręki. Podróże Jana Stanisławskiego po rodzinnej Ukrainie, Tatrach i okolicach Krakowa także zaowocowały licznymi obrazami.
Galeria Sztuki XIX Wieku to także zapis artystycznych podróży.
zbiórka w Holu Głównym / dzieci – bilet wstępu za 1 zł, dorośli – bilet wstępu do MNW / zapisy* od 18 stycznia
3 i 10 lutego / środy / 15.00
Interpretujemy!
W obrazach Jana Matejki, Jacka Malczewskiego i Olgi Boznańskiej można znaleźć nawiązania do historii, literatury czy polityki. Dzieła tych i wielu innych artystów są bogate w symboliczne treści. Warsztaty i prowadzona podczas nich dyskusja pozwolą na odkrycie niemal wszystkich sekretów dzieł najbardziej znanych polskich malarzy.
3 lutego interpretujemy:
Jan Matejko, Kazanie Skargi
Jacek Malczewski, Thanatos
Olga Boznańska, W oranżerii
10 lutego interpretujemy:
Leon Chwistek Miasto fabryczne
Andrzej Wróblewski Rozstrzelanie
Marek Kijewski Queen Midas Looking for Bugs