Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

ZIMA W MUZEUM / 4–12 lutego 2016

Za oknem śnieg? Za oknem plucha? Za oknem słońce?
Bez względu na pogodę ferie zimowe w Muzeum Narodowym w Warszawie upłyną pod znakiem ciekawych i inspirujących spotkań 
Warsztaty Eksperymenty z farbami zostały stworzone z myślą o najmłodszych miłośnikach sztuki (3–4 lata). Spotkanie będzie okazję do zdobycia wiedzy o kolorach i farbach niezbędnej w pracy każdego artysty. Pomogą w tym obrazy m.in. Juliusza Kossaka, Franciszka Smuglewicza i Stanisława Wyspiańskiego. 
Dla dzieci w wieku 5–12 lat został przygotowany cykl ośmiu różnorodnych warsztatów, podczas których poznają prace m.in.: Józefa Pankiewicza, Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej, Witolda Wojtkiewicza i Henryka Siemiradzkiego.
Interpretujemy!, to spotkania przygotowane z myślą o uczniach w wieku 13+. Dyskusyjny charakter warsztatów pozwoli na wymianę poglądów na temat twórczości artystów, takich jak Jan Matejko, Olga Boznańska i Jacek Malczewski.
 
 
zbiórka w Holu Głównym / dzieci – wstęp wolny, dorośli – bilet wstępu do MNW / zapisy* od 18 stycznia / obecność opiekuna obowiązkowa 
 
4 i 11 lutego / czwartki / 14.00
Eksperymenty z farbami
Palety i pędzle w dłoń!
Obraz Franciszka Smuglewicza Cesarz Tytus nadaje prawa Rzymianom został namalowany jednym kolorem i przypomina płaskorzeźbę. Gruba warstwa farby nakładanej długimi pociągnięciami pędzla to cecha charakterystyczna dzieła W sadzie Zbigniewa Pronaszki. Juliusz Kossak zaś odwzorował wnętrze pracowni Henryka Rodakowskiego, wykorzystując delikatne akwarele.
Którą metodę tworzenia wybiorą młodzi artyści?    
 
 
zbiórka w Holu Głównym / dzieci – bilet wstępu za 1 zł, dorośli – bilet wstępu do MNW / zapisy* od 18 stycznia / obecność opiekuna obowiązkowa 
 
2 i 9 lutego / wtorki / 12.00
Obrazy nocną porą
Zamiast iść spać, idź na spacer!
Podczas nocnej przechadzki krakowskimi Plantami Stanisław Wyspiański „spotkał” tańczące Chochoły. Na obrazach Aleksandra Gierymskiego i Ludwika de Laveaux widać, że Paryż to miasto, które nigdy nie zasypia. Józef Pankiewicz odwiedzał nocą Ogród Saski w Warszawie, ponieważ zafascynowały go śpiące łabędzie. Każdy z nokturnów, czyli obrazów przedstawiających noc, pokazuje inne oblicze świata po zachodzie słońca, w tym bogactwo jego nastrojów i barw.
 
 
 
3 i 10 lutego / środy / 12.00
Sceny z obrazów
Kurtyna w górę!
Występująca w Cyrku na Saskiej Kępie para klaunów rozśmiesza zgromadzony tłum. Zebrane w rezydencji księstwa Czartoryskich w Powązkach damy, wytworni panowie oraz dzieci oglądają przedstawienie kukiełkowe. W zamkowej komnacie aktorzy występują przed Hamletem. Niektóre obrazy są jak spektakle teatralne. Zostały starannie wyreżyserowane po to, aby opowiedziały konkretną historię lub przekazały wszystkim myśli malarza.
 
 
 
4 i 11 lutego / czwartki / 12.00
(Auto)portrety
Namalowanie człowieka to duże wyzwanie!
Katarzyna z Branickich Potocka została namalowana przez Franza Winterhaltera w stroju tureckim. Anna Bilińska-Bohdanowiczowa słynęła jako autorka wspaniałych portretów. Marcin Zaleski, jeden z najsłynniejszych weducistów – artystów tworzących miejskie pejzaże, sportretował się w eleganckim stroju.    
(Auto)portrety opowiadają dziś historie ciekawych osób, są też polem dla gry naszej wyobraźni.
 
 
 
5 i 12 lutego / piątki / 12:00
Dźwięki Muzeum
W pobliżu pochłoniętej pracą Hafciarki leży gitara. Za zamyślonym Adamem Mickiewiczem na Judahu skale spoczywa lira. Przy klawikordzie, „pradziadku fortepianu”, siedzą panny Pechwell. Okolice Ratusza w Wilnie pełne są różnorodnych dźwięków, podobnie jak sala, w której znajduje się ten obraz. 
Muzeum to miejsce, w które warto się wsłuchać.    
 
 
 
2 i 9 lutego / wtorki / 12.00
Spotkania z królami
A to ciekawe!
Według legendy podczas wjazdu do Kijowa Bolesław Chrobry wyszczerbił swój miecz, uderzając nim o Złotą Bramę. Od tej pory nazywano go Szczerbcem. Henryk Walezy uciekł z Polski pod osłoną nocy. Stanisław August Poniatowski chciał stworzyć pierwsze w Polsce muzeum.
Opowieści o królach, to nie tylko historie wielkich bitew i zwycięstw.
 
 
 
3 i 10 lutego / środy / 12.00
Historie rodzinne
Muzeum niczym album rodzinny!
Muzą Józefa Mehoffera była jego żona Jadwiga, często portretowana przez artystę. Na jednym z obrazów Kazimierz Stabrowski uwiecznił swoją żonę Julię, utalentowaną rzeźbiarkę. Z dzieł Jana Matejki spoglądają na nas Teodora, żona artysty, oraz jego dzieci: Tadeusz, Helena i Beata.
W Galerii Sztuki XIX Wieku poznamy także ciekawe historie artystów i osób im najbliższych.
 
 
 
4 i 11 lutego / czwartki / 12.00
W wolnym czasie
Zapraszamy do zabawy!
Tadeusz i Mieczysław Kotarbińscy zostali uwiecznieni przez Józefa Pankiewicza, gdy jako dzieci spędzali wakacje w Chrzęsnem. Leon Wyczółkowski namalował dwie damy grające w krokieta. Na obrazie Dzieciństwo Jacka Malczewskiego i wielu innych dziełach z Galerii Sztuki XIX Wieku uwieczniono chwile odpoczynku i wytchnienia. 
W Muzeum można znaleźć wiele inspiracji do spędzenia wolnego czasu.   
 
 
 
5 i 12 lutego / piątki / 12.00
Nie tylko miasto
Wspaniały, różnorodny świat!
Na obrazach Józefa Pankiewicza można zobaczyć Paryż i Saint–Tropez. Berlińska ulica Unter den Linden dzięki Annie Bilińskiej-Bohdanowiczowej jest na wyciągnięcie ręki. Podróże Jana Stanisławskiego po rodzinnej Ukrainie, Tatrach i okolicach Krakowa także zaowocowały licznymi obrazami. 
Galeria Sztuki XIX Wieku to także zapis artystycznych podróży.
 
 
 
zbiórka w Holu Głównym / dzieci – bilet wstępu za 1 zł, dorośli – bilet wstępu do MNW / zapisy* od 18 stycznia
 
3 i 10 lutego / środy / 15.00
Interpretujemy!
W obrazach Jana Matejki, Jacka Malczewskiego i Olgi Boznańskiej można znaleźć nawiązania do historii, literatury czy polityki. Dzieła tych i wielu innych artystów są bogate w symboliczne treści. Warsztaty i prowadzona podczas nich dyskusja pozwolą na odkrycie niemal wszystkich sekretów dzieł najbardziej znanych polskich malarzy. 
 

3 lutego interpretujemy: 
Jan Matejko, Kazanie Skargi
Jacek Malczewski, Thanatos
Olga Boznańska, W oranżerii
10 lutego interpretujemy:
Leon Chwistek Miasto fabryczne
Andrzej Wróblewski Rozstrzelanie
Marek Kijewski Queen Midas Looking for Bugs