Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zbuntowani - warsztaty dla nastolatków / styczeń–luty 2013

ZBUNTOWANI
feryjne warsztaty dla nastolatków
29 stycznia-8 lutego 2013

Normy, prawa, reguły i konwenanse obowiązywały od zawsze. Od zawsze również pojawiali się bohaterowie, którzy je przekraczali i wybierali własne, często niebezpieczne drogi życiowe. Zapraszamy na dyskusyjne warsztaty dla młodzieży, podczas których poznamy wybranych buntowników przedstawionych w sztuce dawnej i współczesnej oraz artystów, którzy łamiąc różne zasady, wyznaczali nowe kierunki rozwoju sztuki.
ZASADY UCZESTNICTWA:
 - zajęcia dla młodzieży od 12. roku życia
- spotkania są bezpłatne
- warsztaty odbywają się w okresie ferii zimowych we wtorki, środy, czwartki i piątki o godz. 14.00
- zbiórka w holu głównym Muzeum Narodowego w Warszawie, Al. Jerozolimskie 3
OBOWIĄZUJĄ ZAPISY pod numerem telefonu 22 621 10 31 wew. 246 (od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–15.00) lub mailowo 

PROGRAM SPOTKAŃ:

29 stycznia (wtorek), godz. 14.00
Przeciwko bogom – Prometeusz i Marsjasz 

Czy starożytni byli bezwzględnie posłuszni swoim bogom? Co popchnęło Prometeusza i Marsjasza do pogwałcenia świętych nakazów? W jaki sposób zostali ukarani przez bogów? Podczas spotkania omówimy postawy dwóch mitologicznych buntowników, którzy ośmielili się złamać boskie prawa, oraz zastanowimy się nad współczesnym sposobami przeciwstawiania odgórnym zasadom i konsekwencjami, jakie to może za sobą nieść.

30 stycznia (środa), godz. 14.00
Zygmunt August – między sercem, rozumem a polityką

Zygmunt August miał trzy żony, ale tylko jedną z nich wybrał sam. Postąpił wówczas wbrew woli rodziców, szlachcie i interesowi Królestwa Polskiego. Czy następca tronu miał prawo kierować się sercem, odrzucając dobro państwa? Gdzie w życiu ludzi władzy przebiega granica między szczęściem osobistym a polityką? Czy współcześnie rozterki uczuciowe głów państw mają wpływ na ich wizerunek, a co za tym idzie, także na głosy wyborców?

31 stycznia (czwartek), godz. 14.00
Jak obalono akademickie doktryny? 

Sztuka XIX wieku rządziła się sztywnymi regułami. Sposób nauczania w akademiach budził sprzeciw wielu młodych artystów, pragnących większej swobody twórczej. Podczas zajęć zastanowimy się, co było najbardziej krępujące w sztuce akademizmu, w jaki sposób młodzi buntownicy łamali ustalone zasady oraz czy ich sprzeciw znajdował zrozumienie w oczach współczesnych.

1 lutego (piątek), godz. 14.00
Uciec od cywilizacji? Dokąd?

Od końca XIX wieku wielu ludzi czuło się osaczonych w rozwijających się, głośnych, zatłoczonych i bardzo niebezpiecznych miastach. Niektórzy z nich próbowali uciekać od miejskiej cywilizacji. Oglądając dzieła artystów-uciekinierów zastanowimy się, gdzie szukali lepszego miejsca do pracy, jakie życie było ich marzeniem oraz czy sami również chcielibyśmy uciec z miasta.

5 lutego (wtorek), godz. 14.00
Futurystyczny bunt przeciw przeszłości
Jedni z największych buntowników sztuki to futuryści. Dlaczego sto lat temu ci młodzi artyści tak bardzo nienawidzili muzeów, że chcieli je spalić? Dlaczego odcinali się od przeszłości? Podczas zajęć poszukamy odpowiedzi na te pytania oraz zobaczymy, jaki świat na zgliszczach muzeów i historii chcieli zbudować.

6 lutego (środa), godz. 14.00
Czy artysta musi być ekscentrykiem?

Witkacy należy do najbardziej znanych polskich twórców XX wieku. Był malarzem, pisarzem, dramaturgiem, filozofem, ale w pamięci powszechnej zapisał się jako wielki eksperymentator i ekscentryk. Na ile jego niekonwencjonalny styl życia i tworzenia wynikał z niechęci do mieszczańskiego życia, a na ile był artystyczną pozą? A może u źródeł jego postawy leżał bunt przeciwko ojcu, który był wybitnym malarzem realistą? Czy bycie „innym” jest niezbędnym punktem w biografii każdego artysty?

7 lutego(czwartek), godz. 14.00
Wyjść z cienia – kobiety artystki

Poznając burzliwe życiorysy malarek i rzeźbiarek z XIX i XX w, dowiemy się, w jaki sposób udało im się zaistnieć na scenie artystycznej, na której wcześniej prym wiedli mężczyźni.

8 lutego (piątek), godz. 14.00
Też bym tak potrafił!

Artyści od początków XX wieku sięgali po nietypowe materiały. Już nie drewno, marmur czy szlachetny brąz były materiałem rzeźbiarskim, ale także cement, zardzewiałe kawałki blachy lub klocki lego. Stając przed obiektami sztuki współczesnej, wiele osób zadaje sobie pytanie, dlaczego trafiły one do muzeum. Czy w dzisiejszych czasach znamy odpowiedź na pytanie: czym jest dzieło sztuki?