Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

XXI Festiwal Nauki / 23–29 września 2017

Paleta Ziemia, czyli MNW na Festiwalu Nauki Małego Człowieka
23 września / sobota / 10.00-16.00 / Politechnika Warszawska, ul. Koszykowa 75
Soczyste zielenie, świetliste żółcienie, przejrzyste błękity... Skąd się wzięły kolory na obrazach? Zapraszamy w podróż przez wszystkie kontynenty w poszukiwaniu pigmentów i barwników, które czynią z Ziemi niewyczerpaną paletę barw. Dzięki specjalnie przygotowanej grze znajdziemy źródło ultramaryny i dowiemy się, skąd pochodzi cynober lub indygo. Oleje lniany, makowy i orzechowy, różne gatunki drewna i inne „składniki” obrazu pokażą, że często są to dzieła w stu procentach naturalne. Chętni, niczym uczniowie w dawnych warsztatach malarskich, spróbują swoich sił w ucieraniu pigmentów.  
 
 
 
 
CYKL „Z BIEGIEM WISŁY”
Spotkania w galeriach MNW dla młodzieży i dorosłych
zbiórka w Holu Głównym / wstęp wolny / ok. 60 min
 
26 września / wtorek / 16.00
Woda codzienna / Monika Miżołębska
Woda, bez której nie ma życia, stała się popularnym motywem dzieł sztuki, zarówno religijnych, jak i rodzajowych. Przekonamy się o tym, zwiedzając Galerię Sztuki Dawnej. Przyjrzymy się obrazowi Czyny miłosierdzia chrześcijańskiego Pietera Aertsena i poszukamy odpowiedzi na pytania: jakie znaczenie miała woda w życiu ludzi średniowiecza i nowożytności? Jakie pijano napoje i jak często zażywano kąpieli?
 
 
 
 
 
 
27 września / środa / 16.00
W krainie kanałów, wiatraków i tulipanów, czyli jak Holandia obłaskawiła wody słodkie i słone / dr Magdalena Bialic
Holendrzy w pełni wykorzystali nadmorskie położenie swego kraju. Stworzyli kolonialne imperium, a rozległe kontakty handlowe zapewniały im wciąż rosnące bogactwo. Charakterystyczne dla krajobrazu Holandii pola tulipanów, kanały i wiatraki powstały i mogły funkcjonować dzięki nierozerwalnej więzi z wodą. Woda bywała jednak także wrogiem, niszczycielką i przekleństwem mieszkańców. Zapraszamy na spotkanie z dziełami holenderskich mistrzów.
 
28 września / czwartek / 16.00
Z prądem i pod prąd / Wioletta Cicha
Przedstawione na obrazach pejzaże rzeczne tworzą oprawę wielu scen rodzajowych przedstawiających ludzi przy pracy, uczestniczących w religijnych obrzędach czy w zabawie. Brzeg staje się dla artysty także pretekstem do ukazania miejskiego pejzażu, co doskonale widać na obrazach Canaletta czy Gierymskiego.
 
 
 
 
 
 
 
29 września / piątek/ 16.00
Żywioł w służbie piękna / Katarzyna Ampt
Woda inspirowała twórców luksusowych zastaw stołowych. Podczas spotkania odszukamy najciekawsze dekoracje z motywami wodnymi. Poznamy też historię naczyń na wodę, które ze stołem nie miały nic wspólnego.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
LEKCJE
Dla szkół podstawowych
Zapisy na lekcje w ramach XXI Festiwalu Nauki prowadzone będą przez stronę internetową Festiwalu.
 

Wodne wyprawy / Marta Kochlewska
Po wakacjach zostały nam przyjemne wspomnienia o podróżach małych i dużych, o wodach słodkich i słonych, o żeglowaniu w słońcu, a może w burzy… Sprawdzimy, jak artyści przedstawiali nadmorskie wyprawy, a przy okazji przypomnimy sobie własne. Zapraszamy w muzealną podróż pełną przygód.
 
Z nurtem rzeki / Monika Bryzek
Sprawdzimy, czy z okien Muzeum widać Wisłę i na których obrazach możemy ją znaleźć. Przekonamy się, jaki wpływ miało jej sąsiedztwo na rozwój Warszawy. Co ciekawego działo się na wodach Wisły i na jej brzegu?
 
Woda: wróg czy przyjaciel? / dr Magdalena Bialic
Historia Holandii to opowieść o ciągłym zmaganiu człowieka z wodą, budowie tam, kanałów i wiatraków, które stały się znakiem rozpoznawczym tego kraju. O niezwykłym związku Holendrów z wodą opowiedzą nam obrazy powstałe w złotym wieku malarstwa niderlandzkiego.