Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Wielcy Malarze dla Seniorów

WIELCY MALARZE DLA SENIORÓW

Grupa seniorów słucha w galerii opowieści przewodnika.Cykl przeznaczony jest dla tych, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę, poznać interesujące szczegóły z życia znanych artystów oraz miło i komfortowo spędzić czas w Muzeum. Spotkania odbywają się w galeriach w środy o godz. 11.00, od października 2013 do czerwca 2014 roku. Podczas każdego z comiesięcznych spotkań będzie przybliżana sylwetka jednego z wielkich artystów.

zbiórka w Holu Głównym / obowiązuje bilet wstępu do Muzeum / ok. 60 minut

 

 

HARMONOGRAM SPOTKAŃ:
23 października / środa / 11.00
„Wokół Botticellego”

Przemysław Głowacki
Na inauguracyjnym spotkaniu zastanowimy się, jakie dzieła wielkich malarzy możemy znaleźć w zbiorach MNW. Następnie zobaczymy obraz jednego z najsłynniejszych malarzy włoskiego renesansu – tondo Madonna z Dzieciątkiem, św. Janem Chrzcicielem i aniołem Sandra Botticellego. Poznamy jego symbolikę, ikonografię i  porozmawiamy o roli, jaką mogły pełnić tego rodzaju dzieła w XV-wiecznej Florencji.

20 listopada / środa / 11.00
„Legenda Caravaggia i caravaggioniści ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie”

Przemysław Głowacki
Dzieła wielkiego barokowego malarza Caravaggia są rzadkością w zbiorach światowych. W Polsce nie mamy ani jednego obrazu tego artysty. Jednakże w zbiorach MNW znajduje się bogata i ciekawa kolekcja jego naśladowców – caravaggionistów. Na podstawie tych obrazów poznamy przełomowe cechy, jakie wprowadził artysta do sztuki początków XVII wieku. Jest on jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci w historii sztuki. Czy rzeczywiście jego życie było aż tak skandaliczne? Ile jest prawdy w legendach otaczających życie i twórczość Caravaggia?  

18 grudnia / środa / 11.00
„Rembrandt i jego krąg”
dr Paweł Freus
Rembrandt należy do najpopularniejszych mistrzów nowożytnej sztuki europejskiej. W jego cieniu pozostawała duża grupa uczniów i naśladowców. Muzeum Narodowe w Warszawie posiada cenny zbiór ich dzieł. Prawdziwym klejnotem kolekcji jest Wskrzeszenie Łazarza Carela Fabritiusa, jednego z najbardziej utalentowanych malarzy z warsztatu Rembrandta. Spotkanie przybliży problematykę warsztatu mistrza oraz sylwetki jego uczniów, a zwłaszcza Fabritiusa.

15 stycznia / środa / 11.00
„Marcello Bacciarelli – Malarz Jego Królewskiej Mości”

Karolina Zalewska
Rzymianin z urodzenia, malarz dworu drezdeńskiego i wiedeńskiego, zjawił się w Warszawie wkrótce po objęciu tronu przez Stanisława Augusta. Bacciarelli szybko zdobył uznanie króla, który uczynił go swoją prawą ręką we wszystkich artystycznych poczynaniach. Między malarzem i władcą wywiązała się przyjaźń, a Polska stała się dla Włocha nie tylko miejscem pracy, ale i drugą ojczyzną.

19 lutego / środa / 11.00
„Oblicza Jana Matejki”
Karolina Zalewska
Ile w obrazach Matejki jest chwały, a ile hańby? Komu zawdzięcza malarz wszystkie upokorzenia, a komu chwile triumfu i uznanie? Jaka jest różnica między miłością a zaślepieniem i czy muza może być przekleństwem artysty? Na wszystkie te pytania znajdziemy odpowiedź w malarstwie i biografii Jana Matejki.

19 marca / środa / 11.00
„Pod znakiem ważki – słoneczny świat Józefa Mehoffera”
dr Magdalena Bialic
Najbardziej znanym obrazem Józefa Mehoffera jest Dziwny ogród – obraz pełen kolorów, z którego bije szczęście i niezwykła radość życia. Taka właśnie była sztuka Mehoffera, skupionego na opiewaniu jasnej strony życia, w którym wielką rolę odgrywała żona artysty – jego ukochana muza i powierniczka.
UWAGA! Spotkanie rozpoczyna się w Galerii Sztuki XIX Wieku. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy od razu do części Galerii z malarstwem okresu Młodej Polski.

16 kwietnia / środa / 11.00 i 12.00
„Chochoły, irysy i witraże – Stanisław Wyspiański malarz natury i ludzi”

dr Magdalena Bialic
Choć jego mistrz i nauczyciel Jan Matejko marzył o tym, by Wyspiański kontynuował jego twórczość historyczną, on podążył własną drogą. Zafascynowany pięknem polskich pól i łąk, przedstawiał je tak, jak nikt inny przedtem: na płótnie, na ścianach kościołów, w witrażach. Jako bywalec modnych krakowskich salonów i kawiarni, swymi pastelami utrwalał również postaci ludzi kultury i sztuki.
UWAGA! Liczba miejsc na spotkaniu ograniczona. Ze względu na dużą frekwencję odbędą się dwa spotkania, o godz. 11.00 i 12.00.  


21 maja / środa / 11.00
„Jacek Malczewski – klucz do świata symboli”
Karolina Zalewska
Aby odszyfrować tajemnice obrazów Malczewskiego, trzeba pojechać w miejsca związane z jego dzieciństwem, sięgnąć po jego ulubione książki i choć przez chwilę żyć na przełomie XIX i XX wieku. To wszystko jest możliwe w trakcie krótkiego spaceru po salach Muzeum Narodowego w Warszawie.

18 czerwca / środa / 11.00 i 12.00
„Oblicze polskiego art deco. Twórczość wszechstronnej artystki Zofii Stryjeńskiej”
Monika Miżołębska
Spotkanie będzie poświęcone polskiemu art deco – koncepcji sztuki narodowej i zarazem nowoczesnej, obejmującej różnorodne dziedziny działalności artystycznej od malarstwa i rzeźby poprzez meble, plakaty, a nawet projekty banknotów. Skupimy się na postaci jednej z czołowych przedstawicielek nurtu – Zofii Stryjeńskiej, wszechstronnej artystki (malarki, ilustratorki, projektantki), kobiety o niezwykłej i dramatycznej biografii.
UWAGA! Liczba miejsc na spotkaniu ograniczona. Ze względu na dużą frekwencję odbędą się dwa spotkania, o godz. 11.00 i 12.00. 

 

OSOBY PROWADZĄCE SPOTKANIA:
Dr Paweł Freus – absolwent Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, wykładowca w Instytucie Filologii Klasycznej i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Collegium Civitas w Warszawie. Specjalizuje się w badaniu treści sztuki średniowiecznej.

 

Dr Magdalena Bialic – kostiumolog, historyk sztuki, wykładowca, przewodnik. Jej zainteresowania badawcze obejmują historię mody, ze szczególnym uwzględnieniem XVIII-wiecznych strojów angielskich oraz ubiorów o charakterze sportowym i rekreacyjnym, a także sztukę XVIII i XIX wieku oraz historię portretu.

 

Przemysław Głowacki – historyk sztuki i edukator muzealny, współpracuje m.in. z Zamkiem Królewskim w Warszawie, Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej, Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki oraz wieloma uniwersytetami III wieku. W latach 2000 - 2013 pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie, gdzie od 2007 roku pełnił obowiązki zastępcy kierownika Działu Edukacji. Jest jednym z organizatorów polskiej edycji międzynarodowej akcji społecznej Dzień Wolnej Sztuki. Jego pasją jest zwiedzanie wystaw, prowadzi bloga poświęconego sztuce i wystawom artdone.pl


Karolina Zalewska – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, prezes firmy specjalizującej się w kwerendach archiwalnych i opracowaniach zabytków na potrzeby prac konserwatorskich (m.in. Zamek w Malborku, Łazienki Królewskie, stołeczne kamienice i pałace, katedry w Warszawie, Kołobrzegu, Kamieniu Pomorskim i Koszalinie), specjalistka w zakresie organizacji wystaw i pozyskiwania funduszy unijnych dla instytucji kulturalnych i obiektów zabytkowych, edukatorka w MNW.

 

Monika MiżołębsKa – absolwentka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, od kilku lat pracuje jako edukator w MNW. Prowadzi zajęcia, warsztaty i spotkania zarówno z dziećmi i młodzieżą jak i dorosłymi. Szczególnie interesuje się  sztuką XIX w. – od romantyków przez twórczość braci Gierymskich po awangardowych artystów pierwszych dziesięcioleci XX wieku.

 

Koordynator projektu: