Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Warszawski Tydzień Seniora w MNW / 25 września - 2 października

25 września i 2 października / niedziela / 12.00
Warsztaty qigongu, prozdrowotnej gimnastyki chińskiej
Jednoczesne ćwiczenie ciała, umysłu i ducha, określane dzisiaj wspólnym mianem qigong (氣功, czyt. czikung) przez tysiąclecia były bardzo istotnym elementem życia mieszkańców Chin, ważnym aspektem kultury, nauki i filozofii. Uczestnicy warsztatów poznają ćwiczenia prozdrowotnej gimnastyki chińskiej, będącej nieodłączną częścią tradycyjnej medycyny Państwa Środka.
Dziedziniec Lorentza / strój wygodny, płaskie obuwie / wstęp wolny / ok. 90 min
 
 
25 września / niedziela / 18.15
Koncert muzyki średniowiecznej / barwy polskiego średniowiecza 
Koncert przedstawi religijne utwory z polskich rękopisów średniowiecznych. Ukaże on różnorodność form muzycznych (lauda, cantio, motet, sekwencja) oraz ich bogactwo stylistyczne. Uwydatni to akompaniament dawnych instrumentów (organetto, lira korbowa, gęśle) i żywiołowy śpiew zespołu śpiewaków JERYCHO pod kierunkiem Bartosza Izbickiego.
Hol Główny (przy Galerii Sztuki Średniowiecznej) / wstęp bezpłatny / liczba miejsc ograniczona
 
 
27 września / wtorek / 14.00
Spotkanie w galeriach / Warszawa – miasto legend, historii i ludzi 
Pełna gwaru i szumu czy spokojna? Kolorowa czy szara i smutna? Pełna ludzi i nowoczesnych budowli czy cała w zieleni? Jaka jest Warszawa na obrazach Canaletta, Gierymskiego, Podkowińskiego i Zaleskiego?
zbiórka  w Holu Głównym / wstęp wolny / obowiązują zapisy* / ok.60 min
 
 
27 września / wtorek / 15.30
Zajęcia dla dziadków z wnukami / Warszawa jak z obrazka
Czy można poznać Warszawę nie wychodząc z Muzeum? Tak, to możliwe! Co prawda nie zobaczymy zatłoczonych ulic współczesnej stolicy, poznamy za to dawne miasto, uwiecznione na obrazach Canaletta, Gierymskiego, Podkowińskiego i Zaleskiego. Sprawdzimy, jak Warszawa zmieniała się przez wieki, czym zajmowali się jej mieszkańcy i jak wyglądały miejsca, w których dziś stoją szklane wieżowce.
Zajęcia dla dzieci od 5 roku życia / wstęp wolny / zbiórka  w Holu Głównym / obowiązują zapisy* / ok.60 min
 
 
2 października / niedziela / 12.00
"Życie wśród piękna. Świat chińskiego uczonego. Sztuka z Chińskiego Muzeum Narodowego" / wykład specjalny kuratora wystawy
Chińscy uczeni-urzędnicy byli artystami. Aktywnie  zajmowali się sztuką pisząc wiersze, malując pejzaże, czy kaligrafując. Na wykładzie zostanie przedstawiona sylwetka dawnego chińskiego mandaryna. Jego droga przez edukację i egzaminy do służby państwu, jego rozrywki i zainteresowania, a przede wszystkim jego twórczość.
Wykład tłumaczony na j. polski.
Kino MUZ / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 70 min