Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

4. Warszawski Tydzień Kultury bez barier / 2016

logo 4. Warszawskiego Tygodnia Kultury bez barierPROGRAM WYDARZEŃ W MUZEUM NARODOWYM W WARSZAWIE

 

1 października / sobota / 16.00
Jan Matejko i jego Bitwa
/ warsztaty dla osób niewidomych
Bitwa pod Grunwaldem to jedno z najsłynniejszych polskich dzieł sztuki. Ukończony przez Jana Matejkę w 1878 roku obraz pokazywany był w wielu miastach europejskich. Budził zarówno zachwyt, jak i kontrowersje. Sam autor przyznał, że obraz jest ze wścieklizną malowany. Zakupiony do zbiorów państwowych w 1902 roku, do 1939 roku znajdował się w zbiorach Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki. Po burzliwych wojennych losach Bitwa powróciła do Warszawy i została włączona do kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Przygotowane ćwiczenia dotykowe i inne materiały pozwolą poznać nie tylko ciekawe dzieje Bitwy lecz także jej autora – Jana Matejkę.

 

9 października / niedziela / 18.15
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Życie wśród piękna. Świat chińskiego uczonego.
Sztuka z Chińskiego Muzeum Narodowego”
/ tłumaczone na Polski Język Migowy
Wystawa będzie poświęcona chińskiemu uczonemu – literatowi (chin. shidafu), który jednocześnie pełnił funkcję urzędnika i był artystą (malarzem, kaligrafem, poetą, pisarzem, muzykiem), człowiekiem kreującym kanony piękna w dawnych Chinach. Będzie zatem prezentacją jego twórczości, jak również różnych aspektów jego życia i działalności grupy ludzi (chin. wenren), którzy mieli nie tylko wielki wpływ na rozwój chińskiej historii sztuki, ale także ich życie, wyznawaną filozofię, które stały się ważną częścią chińskiej kultury i tradycji.
Na wystawie zostaną zaprezentowane wyroby rzemiosła artystycznego, zwoje malarskie, odbitki graficzne z Chińskiego Muzeum Narodowego w Pekinie.

 

ZAJĘCIA DLA GRUP ZORGANIZOWAYCH
Zorganizowane grupy osób z niepełnosprawnościami zapraszamy na bezpłatne zajęcia i lekcje muzealne.

 

27 września / wtorek / 9.15
W pracowni rzeźbiarza

Z czego można zrobić rzeźbę? Z kamienia, drewna, brązu… i z klocków Lego! Artysta w swojej pracy może posługiwać się najróżniejszymi technikami i używać w tym celu rozmaitych materiałów. Podczas spotkania przekonamy się, jak fascynująca jest praca rzeźbiarza.

 

28 września / środa / 9.15
Archeologiczna wyprawa do Faras

Zapraszamy na wyprawę śladami profesora Kazimierza Michałowskiego, wybitnego polskiego archeologa. Udamy się do Faras, gdzie w piaskach pustyni profesor odkrył…  katedrę. Dowiemy się, jak wyglądały wykopaliska, jakich narzędzi używali archeolodzy i dlaczego wyprawa profesora była też misją ratunkową. 

 

29 września / czwartek / 9.15
Warszawa – miasto legend, historii i ludzi

Czy można poznać Warszawę nie wychodząc z Muzeum? Tak, to możliwe! Co prawda nie zobaczymy zatłoczonych ulic współczesnej stolicy, poznamy za to dawne miasto, uwiecznione na obrazach Canaletta, Gierymskiego, Podkowińskiego i Zaleskiego. Sprawdzimy, jak Warszawa zmieniała się przez wieki, czym zajmowali się jej mieszkańcy i jak wyglądały miejsca, w których dziś stoją szklane wieżowce.

 

30 września / piątek / 9.15
Malarskie eksperymenty Aleksandra Gierymskiego

Co może się znajdować w pracowni malarza? Czy obraz można drapać i skrobać? Podczas warsztatów dowiemy się, jak długo Aleksander Gierymski malował swoje obrazy i jakich narzędzi używał.
Na koniec wykonamy własne prace inspirowane techniką malarską Aleksandra Gierymskiego.

 

Pełny program oraz informacje o zapisach na wydarzenia organizowanych w Warszawie w ramach 4. Warszawskiego Tygodnia Kultury bez barier znajdują się na stornie http://www.wtkbb.pl/