Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

6. Warszawski Festiwal Kultury bez Barier w MNW

Wystarczy tylko chcieć i naprawdę Możesz! włączyć się w 6. Warszawski Festiwal Kultury bez Barier. Festiwal odbędzie się w dniach 28 września – 7 października oraz w weekend 12 – 14 października 2018 roku. Hasło tegorocznej edycji to tylko jedno, nie pozostawiające wątpliwości słowo: Możesz! 
 
Z hasłem tym zwracamy się do wszystkich chcących nasycać zwyczajność przebłyskami święta. Zależy nam, by ci, którzy kulturę tworzą, uwierzyli, że mogą ją kierować do jak największej liczby odbiorców, a ci, do których ta oferta jest adresowana, dali się przekonać, że naprawdę mogą z niej korzystać. 
W kulturze wszystko MOŻNA. To w kulturze, naszym zdaniem, są ludzie, którzy poprzez dbałość o dostępność swoich instytucji i oferty MOGĄ być wzorem do naśladowania dla innych, zwłaszcza dla tych, którzy z różnych powodów jeszcze wątpią, boją się lub po prostu nie wiedzą czym jest dostępność. Zadaniem naszym, Fundacji Kultury bez Barier, jest przekazać wiedzę na temat tego w jaki sposób udostępniać przestrzeń kultury, ale także ośmielać instytucje i ludzi tworzących ofertę kulturalną. Z drugiej strony chcemy pokazać osobom z niepełnosprawnością, że od 10 lat MOGĄ korzystać w komfortowych warunkach z wydarzeń kulturalnych w Warszawie i w wielu miastach w Polsce. Wystarczy uwierzyć, że razem MOŻEMY zmienić oblicze kultury. 
WFKbB jest, jak zawsze, wielkim świętem dostępnej kultury, dostępnej dla naprawdę każdego. 
(źródło: materiały prasowe organizatora)
 
 
 
 
PROGRAM WYDARZEŃ W RAMACH 6. FESTIWALU KULTURY BEZ BARIER W MUZEUM NARODOWYM W WARSZAWIE
 
Na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy (od 20 września) przez stronę internetową Festiwalu
 
 
29 września, 13 października / soboty / 13.00
Arcydzieła Muzeum Narodowego w Warszawie / oprowadzanie dla młodzieży i dorosłych w języku rosyjskim
W trakcie zwiedzania poznajemy najwybitniejsze dzieła znajdujące się w zbiorach Muzeum. Trasa zwiedzania obejmuje wybrane obiekty z Galerii Faras, Galerii Sztuki Średniowiecznej, Galerii Sztuki XIX Wieku oraz Galerii Sztuki XX i XXI Wieku. Do najsłynniejszych dzieł w Galerii Sztuki Średniowiecznej należy Piękna Madonna z Wrocławia, zaś wśród wielu arcydzieł sztuki XIX wieku prezentowanych w Galerii Sztuki XIX wieku znajduje się m.in. Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki.
zbiórka w Holu Głównym / wstęp wolny / obowiązują zapisy
 
Шедевры Национального Музея в Варшаве / экскурсия для молодёжи и взрослых на русском языке
Во время экскурсии мы познакомимся с самыми выдающимися произведениями искусства в коллекции музея. Маршрут  включает экспонаты из Галереи Фарас, Галереи Средневекогого Искусства, Галереи Живописи ХIХ века и Галереи Современного Искусства. Одной из самых известных в Галерее Средневекового Искусства считается "Прекрасная Мадонна" из Вроцлава. Среди многих шедевров живописи ХIХ века, представленых в Галерее Живописи ХIХ века находится "Битва под Грюнвальдом" Яна Матейко.
 
 
5 października / piątek / 17.00
Od blejtramu do werniksu, czyli jak zbudowany jest obraz / warsztaty dla osób niewidomych
Podczas spotkania poznamy wszystkie warstwy obrazów. Dowiemy się, jak artyści przygotowują podobrazia, zobaczymy, czym różnią się pędzle do farb olejnych od tych do akwareli, a także poznamy zapach werniksu i innych składników obecnych w malarskim atelier.
zbiórka w Holu Głównym / wstęp wolny / obowiązują zapisy
 
 
6 października / sobota / 16.00
PJM w MNW: O Feliksie Pęczarskim i Wojciechu Gersonie / oprowadzanie w Polskim Języku Migowym
 
zbiórka w Holu Głównym / wstęp wolny / obowiązują zapisy
 
 
 
 
WARSZTATY DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH
 
Zajęcia rekomendowane dzieciom i osobom dorosłym z niepełnosprawnością intelektualną, dysfukcją wzroku oraz ze spektrum autyzmu
 
 
28 września, 2, 3, 4 i 5 października / piątek – piątek / 10.15
wstęp wolny / obowiązują zapisy
 
Białe złoto, czyli sekrety porcelany 
Sprowadzana z Chin porcelana od wieków zachwycała Europejczyków, którzy przez stulecia usiłowali poznać sekret jej wytwarzania. Komu udało się odkryć „przepis” na porcelanę? Jak nazywa się jej sekretny składnik? W Galerii Sztuki Dawnej obejrzymy piękne naczynia zdobione motywami kwiatów i scenek rodzajowych. W Galerii Wzornictwa Polskiego przekonamy się, jak „szalone” kształty i barwy nadają im współcześni projektanci.
 
Jak zaprojektować krzesło?
Jak powinno wyglądać idealne krzesło? Nad czym powinien zastanowić się projektant, zanim przystąpi do pracy? Musi wziąć pod uwagę wymagania użytkowników i miejsce, dla którego krzesło będzie przeznaczone. Czy łatwo stworzyć krzesło wygodne, a jednocześnie ładne? Przyjrzymy się krzesłom eksponowanym w MNW.