Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

PZU mecenasem Galerii Sztuki XIX Wieku MNW / 5 stycznia 2016

PZU mecenasem Galerii Sztuki XIX Wieku Muzeum Narodowego 
w Warszawie
 
Dzień otwarty w Galerii Sztuki XIX Wieku 
5 stycznia 2016, godz. 11.00–18.00
 
 
Z okazji objęcia przez PZU patronatu nad Galerią Sztuki XIX Wieku Muzeum Narodowego w Warszawie, zapraszamy Państwa na cykl spotkań prezentujących wybrane dzieła malarstwa polskiego. Bohaterami tego wyjątkowego dnia będą artystki Anna Bilińska-Bohdanowiczowa i Olga Boznańska oraz malarz Józef Simmler. Dzień zakończy muzyczny spacer po Galerii. Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.
 
 
11.00 
Anna Bilińska-Bohdanowiczowa – ambitna portrecistka / spotkanie dla młodzieży i dorosłych / dr Agnieszka Bagińska
Anna Bilińska (1857–1893) należała do pierwszego pokolenia polskich artystek, które profesjonalnie zajmowały się sztuką. Wykształcona u Wojciecha Gersona w Warszawie i w Académie Julian w Paryżu, zasłynęła przede wszystkim jako znakomita portrecistka. Akademicki realizm obrazów Bilińskiej i jej ambicje na polu malarstwa historycznego sprawiały, że ówcześni krytycy sztuki widzieli w niej kontynuatorkę tradycji Jana Matejki. 
zbiórka w holu głównym / wstęp wolny / ok. 50 min
 
 
12.00
Ożywione obrazy / warsztaty dla dzieci w wieku 5–12 lat z opiekunami 
W ten niezwykły zimowy dzień obrazy w galeriach ożyją, a my – dzięki sile naszej wyobraźni – przeżyjemy wspaniałą przygodę: wypłyniemy na wzburzone morze, wybierzemy się do teatru, a nawet przejdziemy ulicami Paryża. 
zbiórka w holu głównym / wstęp wolny / ok. 70 minut / zapisy* od 14 grudnia  
 
 
 
 
13.00 
Niezwykły świat Olgi Boznańskiej / spotkanie dla młodzieży i dorosłych / Renata Higersberger
Przed obrazami w galerii postaramy się scharakteryzować unikalną sztukę Olgi Boznańskiej (1865–1940), tworzoną w czterech ścianach pracowni w Krakowie, Monachium i Paryżu. Spróbujemy też odczytać, jakie tajemnice swej natury artystka skryła w tych dziełach.
zbiórka w holu głównym / wstęp wolny / ok. 50 min
 
 
 
14.00 
Warszawa jak z obrazka / warsztaty dla dzieci w wieku 5–12 lat z opiekunami
Pełna gwaru i szumu czy spokojna? Kolorowa czy szara i smutna? Pełna ludzi i nowoczesnych budowli czy cała w zieleni? Zobaczmy, jaka jest Warszawa na obrazach Canaletta, Gierymskiego, Podkowińskiego i Zaleskiego na „warszawskich warsztatach” w Galerii Sztuki XIX Wieku.
zbiórka w holu głównym / wstęp wolny / ok. 90 min / zapisy* od 14 grudnia  
 
 
 
15.00 
Józef Simmler – historia i współczesność / spotkanie dla młodzieży i dorosłych / Kamilla Pijanowska  
Józef Simmler (1823–1868) to jeden z najwybitniejszych malarzy warszawskich połowy XIX wieku. Artysta, który zyskał sławę dzięki chwytającym za serce obrazom ukazującym romantyczne i dramatyczne epizody z historii, pozostał jednocześnie rozchwytywanym portrecistą warszawskiej finansjery swojej epoki.
zbiórka w holu głównym / wstęp wolny / ok. 50 min
 
 
 
16.00
Żydówka z pomarańczami – dwie historie / spotkanie dla młodzieży i dorosłych / Aleksandra Kresowska-Pawlak
Aleksander Gierymski był artystą niekonwencjonalnym pod każdym względem. Łamał stereotypy, do jakich przywykliśmy, myśląc o dziewiętnastowiecznych malarzach. Podczas spotkania przedstawiona zostanie postać twórcy, który przez całe życie dążył do niedościgłego ideału artystycznego oraz historia powstania, odnalezienia i konserwacji jedynego obrazu artysty, z którego był naprawdę zadowolony.
zbiórka w holu głównym / wstęp wolny / ok. 50 min
 
 
 
17.00 
Dwugłos malarsko-muzyczny w Galerii Sztuki XIX Wieku / spotkanie dla młodzieży i dorosłych / Sergiusz Pinkwart 
Czego słuchał Matejko, co wzruszało Gierymskiego, jakie melodie nucił Gottlieb, co gwizdał Chełmoński? Podczas spaceru po muzealnych galeriach opowiemy, jaka muzyka towarzyszyła powstawaniu malarstwa romantycznego, akademickiego, historycznego oraz sztuki przełomu wieków XIX i XX. 
zbiórka w holu głównym / wstęp wolny / ok. 50 min
 
 
*Zapisy na warsztaty przyjmujemy w Dziale Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–15.00, tel. +48 22 621 10 31 wew. 246 lub + 48 22 629 50 60 oraz mailowo na adres: [email protected]
 
 
Mecenas Galerii Sztuki XIX Wieku