Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

PZU mecenasem Galerii Sztuki XIX wieku / Program specjalny

Program spotkań poświęconych Galerii Sztuki XIX Wieku Muzeum Narodowego w Warszawie
10 marca 2016 – 3 czerwca 2016
 
Z okazji objęcia przez PZU patronatu nad Galerią Sztuki XIX Wieku zapraszamy Państwa na cykl spotkań, wykładów i warsztatów dotyczących dzieł prezentowanych w tej galerii oraz szerokiego kontekstu kulturowego, w którym powstawały.
 
10, 17, 31 marca / 7, 14, 21 kwietnia / 19.30
Zbiórka w holu głównym / Bilet wstępu do MNW / ok. 60 min / zapisy* 
 
10 marca
Adolf Menzel i Aleksander Gierymski / Piotr Borusowski
Adolph Menzel (1815–1906) jest uznawany za jednego z najważniejszych artystów niemieckich XIX wieku. Muzeum Narodowe w Warszawie posiada interesujący zbiór rysunków i szkiców olejnych malarza, które ze względu na wymogi konserwatorskie na co dzień przechowywane są w Gabinecie Rycin i Rysunków. Podczas spotkania będzie można zobaczyć wybór prac artysty i zestawić je z dziełami współczesnych mu twórców polskich, między innymi Aleksandra Gierymskiego. 
Zapisy od 29 lutego.
 
17 marca
Jacek Malczewski i nowoczesność / Przemysław Głowacki
Jacek Malczewski zajmuje szczególne miejsce wśród artystów Młodej Polski, nie tylko ze względu na liczbę swoich prac. Rozpoczął od utrzymanej w konwencji realistycznej tematyki sybirskiej i do końca pozostał wierny tradycyjnym formom obrazowania. Budowany przez niego świat jest pełny polskiej tradycji, literatury, mitologii, religii i biografii samego malarza. Czy możemy jednak nazwać Malczewskiego również artystą nowoczesnym? 
Zapisy od 7 marca.
 
 
31 marca
Henryk Rodakowski – marzenia malarza / Kamilla Pijanowska 
Rodakowski zdobył uznanie w stolicy sztuki, jaką w XIX wieku był Paryż. Miarą jego sukcesu było prezentowanie obrazów na Salonie, entuzjastyczne recenzje wpływowych krytyków sztuki i szacunek innych twórców. Także odznaczenia artystyczne i państwowe. O czym jeszcze mógł marzyć Rodakowski? Co z tych planów i pragnień udało się zrealizować?    
Zapisy od 21 marca.
 
 
7 kwietnia
Dzieło sztuki w podróży / Karolina Zalewska
Jan Matejko zjeździł z Bitwą pod Grunwaldem całą Europę. Ze swoimi kuframi przemierzał kontynent koleją i powozami. A jak podróżował w tym czasie jego obraz? Czy był ubezpieczony? W trakcie spotkania poznamy także historie transportów dzieł sztuki z ostatniej wojny i dowiemy się, jak dziś podróżują dzieła z naszego muzeum.
Zapisy od 29 marca.
 
14 kwietnia
Obrazy i ludzie. O pochodzeniu dzieł z Galerii XIX Wieku MNW / Marcin Romeyko-Hurko
W trakcie spotkania uczestnicy będą mieli okazję poznać najciekawsze sylwetki kolekcjonerów i historię pochodzenia wybranych obrazów prezentowanych w Galerii. Opowieść o zawiłych losach dzieł sztuki i ich dawnych właścicielach ukaże sposób, w jaki przez pokolenia formowała się kolekcja Muzeum Narodowego w Warszawie.
Zapisy od 4 kwietnia.
 
 
21 kwietnia
Oblicza sztuki niemieckiej końca XIX wieku: impresjonizm, symbolizm, ekspresja na przykładach dzieł Franza von Stucka, Lovisa Corintha i Maxa Slevogta / Ewa Frąckowiak
Wśród dzieł wypełniających Galerię Sztuki XIX Wieku możemy odnaleźć kilka dzieł ilustrujących nurty dominujące w sztuce niemieckiej tego czasu. Każdy z prezentowanych mistrzów, zgodnie z ideą sztuki przestrzennej i całościowej, próbował swych sił także w grafice. Na spotkaniu opowiemy o poszukiwaniach artystycznych środków wyrazu, pracy nad nowymi koncepcjami sztuki i znaczeniu twórczości artystów niemieckich w sztuce europejskiej. 
Zapisy od  11 kwietnia.
 
WYKŁADY CZWARTKOWE
28 kwietnia, 5, 12, 19 maja, 2 czerwca / 18.00
kino Muz / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 75 min
 
28 kwietnia
Norblin – ojciec polskiej sztuki XIX wieku? / dr Paweł Ignaczak, ASP w Warszawie i Muzeum Warszawy
Jan Piotr Norblin, francuski malarz, który spędził w Polsce trzydzieści najbardziej płodnych lat swojej kariery, nazywany jest niekiedy ojcem polskiego malarstwa XIX wieku. W jego twórczości dostrzec można ewolucję od dzieł utrzymanych w stylistyce rokokowej do prac zapowiadających późniejszy o pół wieku realizm. Malarskie pomysły Norblina rozwijali nie tylko jego uczniowie, ale inni ważni twórcy, którzy znajdowali tu liczne inspiracje.
 
5 maja
Biedermeier: prosto, mieszczańsko, wygodnie…  Kultura i sztuka 1. połowy XIX w. / dr Agnieszka Rosales Rodriguez, IHS Uniwersytet Warszawski
Tematem wykładu będzie charakterystyka biedermeieru, mieszczańskiej obyczajowości i kultury życia codziennego pierwszej połowy XIX stulecia. Przedstawione zostaną najważniejsze cechy stylu urządzenia wnętrz, typy mebli, moda i malarstwo.
 
12 maja
Bitwa pod Grunwaldem Jan Matejki widziana okiem historyka sztuki i konserwatora / Ewa Micke-Broniarek i Dorota Pliś
Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki jest najpotężniejszą wizją wielkiej bitwy historycznej jaką stworzyło XIX-wieczne malarstwo europejskie. Wykład dotyczyć będzie zarówno środków artystycznych, którymi posłużył się artysta tworząc swoje monumentalne dzieło, jak i niezwykle  złożonego zadania jakim stała się ostatnia konserwacja obrazu.
 
19 maja
Artystyczna podróż Anny Bilińskiej / dr Agnieszka Bagińska
W 1882 roku Anna Bilińska, początkująca malarka, wyjechała w półroczną podróż po Europie, towarzysząc swojej przyjaciółce Klementynie Krassowskiej i jej matce. Trasa wiodła przez ważne ośrodki artystyczne Wiedeń i Monachium oraz włoskie miasta i miasteczka. Czas ten Bilińska poświęciła na zwiedzanie, naukę, spotkania z artystami, doświadczanie miejskiego i naturalnego krajobrazu. Obserwacje przyrody, ludzi i architektury utrwalała na kartach szkicownika. Wykład będzie poświęcony znaczeniu podróży dla twórczości Bilińskiej, w której obok portretów występują także pejzaże i notatki z codziennego życia artystki. 
 
2 czerwca
W cieniu rogalińskich dębów. Fascynacje i inspiracje Leona Wyczółkowskiego / Piotr Paweł Czyż
Wyczółkowski był artystą, dla którego nie istniały tematy niegodne jego sztuki. W portretach znanych osobistości, obrazach drzew czy delikatnych kwiatów wyczuwalna jest ta sama artystyczna atencja. Dla jednych Wyczółkowski był typowo polskim twórcą, dla innych eksperymentatorem, czerpiącym ze sztuki francuskiej i dalekowschodniej. Na wykładzie spróbujemy prześledzić kolejne pasje artysty. 
 
 
 
 
WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI I EDUKATORÓW
Jak wykorzystać dzieła z Galerii Sztuki XIX Wieku na lekcjach języka polskiego, historii, wiedzy o kulturze?
18 marca, 15 kwietnia, 20 maja, 3 czerwca / 16.00
Zbiórka w holu głównym / ok. 180 min. / zapisy*
 
18 marca
O strojach i obyczajach w XIX wieku / dr Magdalena Bialic i Urszula Król
Jak ubierał się romantyczny poeta? Jaką suknię wkładała z okazji balu modna dama z epoki fin de siècle? Warsztaty o strojach i obyczajach prowadzone są w Galerii Sztuki XIX Wieku, przy zgromadzonych tam licznych portretach.
Zapisy od 1 marca.
 
15 kwietnia
Literatura i malarstwo – niebezpieczne związki / Karolina Zalewska
Bolesław Prus Lalka, Henryk Sienkiewicz Trylogia i Qvo vadis, Stanisław Wyspiański Wesele. W czasie warsztatów odpowiemy na pytanie, jak wykorzystać obrazy z Galerii Sztuki XIX Wieku podczas omawiania słynnych dzieł literatury polskiej.
Zapisy od 1 kwietnia.
 
20 maja
Wiek XIX – tendencje, kierunki, style / / Karolina Zalewska
Warsztaty będą okazją do prześledzenia istotnych zjawisk w sztuce XIX wieku i do zapoznania się z najważniejszymi dziełami eksponowanymi w Galerii Sztuki XIX Wieku.
Zapisy od 5 maja.
 
3 czerwca
Opowiadanie historii / Karolina Zalewska
Warsztaty poświęcone są polskiemu malarstwu historycznemu. To próba odpowiedzi na pytanie, jakie wydarzenia historyczne interesowały polskich artystów i jak były przez nich interpretowane.