Nowa Sztuka w MNW / wrzesień–grudzień 2017

Kolekcje – Regionalne kolekcje sztuki współczesnej

Zbiory Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Warszawie wzbogaciły się o prace Jarosława Modzelewskiego i Marka Sobczyka, artystów związanych z warszawską grupą artystyczną „Gruppa”. To jedna z najciekawszych manifestacji twórczych w polskiej sztuce lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Artyści „Gruppy”  malowali krzykliwe, figuratywne obrazy, świadomie antyestetyczne.  

Pięć zakupionych prac – obraz malowany temperą na płótnie i cztery kolaże na blasze – są mocnymi, niekiedy cierpkimi konstatacjami. To wyjątkowe we współczesnej sztuce polskiej ujęcie tematyki politycznej łączy reprezentację (władzy) i komentarz, całość lokując w perspektywie historii malarstwa (twórczości dworskiej Diego Velazqueza). Prace zakupione dzięki środkom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego doskonale wpisują się w kolekcję sztuki nowoczesnej.

 

Prezentacji zakupionych dzieł towarzyszy program edukacyjny adresowany do szerokiego grona odbiorców.

 

 

WYKŁADY I WARSZTATY TOWARZYSZĄCE PREZENTACJI DZIEŁ

24 września / niedziela / 15:00
Nowa sztuka w Muzeum / spotkanie dla młodzieży i dorosłych

Zbiory Sztuki Nowoczesnej wzbogaciły się o prace Jarosława Modzelewskiego oraz Marka Sobczyka. Nowe dzieła, zakupione dzięki wsparciu MKiDN, są efektem twórczej wymiany doświadczeń. Opowiemy o nich w kontekście refleksji nad językiem oraz tematyką podejmowaną we współczesnej sztuce.
Spotkanie poprowadzi Katarzyna Janus-Borkowska, historyczka sztuki i edukatorka MNW.
zbiórka w Holu Głównym / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona

 

8 października / niedziela / 17.00
Jarosław Modzelewski – 62. rocznica urodzin / spotkanie z udziałem artysty

Współzałożyciel Gruppy, jednej z najważniejszych formacji artystycznych w Polsce lat osiemdziesiątych XX wieku. Jego prace z tamtego okresu cechują mocne, wyraziste barwy. Zaprezentujemy obraz „Strzemiński opłakujący śmierć Malewicza” w Galerii Sztuki XX i XXI Wieku, a także przypomnimy inne, rzadko pokazywane prace.
bilet wstępu do MNW / zapisy* od 2 października (Przyjaciele MNW od 25 września)


Spotkania i warsztaty dla dzieci i rodzin poświęcone sztuce współczesnej to działania ukierunkowane na własną ekspresję twórczą.

 

 

WARSZTATY

 

17 października / wtorek
Sztuka dla wnuka

Na zajęcia zapraszamy babcie i dziadków z wnukami od 5 do 12 lat.
zbiórka w Holu Głównym / wstęp wolny 
 

5 listopada / niedziela / 12.00
Od abstrakcji do klocków Lego

Jeszcze sto lat temu obrazy abstrakcyjne szokowały publiczność. Dziś dzieła sztuki powstają nawet z klocków Lego... W Galerii Sztuki XX i XXI Wieku porozmawiamy o sztuce nowoczesnej.
zbiórka w Holu Głównym / bilety online od 30 października 

 

26 listopada / niedziela / 12.00
Akcja! Abstrakcja

Rysuj, maluj i wycinaj! Za pomocą farb, flamastrów i wycinanek pobawimy się barwą i formą. I poznamy tajniki sztuki nowoczesnej.
zbiórka w Holu Głównym / bilety online od 20 listopada 

 

10 grudnia / niedziela / 12. 00
Eksperymentuj ze sztuką

Mona Lisa podróżuje pociągiem, zbójnik nosi garnitur, a małpa gra na banjo… Jak pokazać emocje na papierze? Jak narysować ludzką sylwetkę z figur geometrycznych? Rozszyfrujemy język kształtów i kolorów. I stworzymy własne historie obrazkowe.
zbiórka w Holu Głównym / bilety online od 4 grudnia 

 


SPOTKANIE DLA SENIORÓW W RAMACH CYKLU „MUZEALNE WTORKI”

28 listopada / wtorek / 13.00
Sztuka po transformacji

Po 1989 roku polscy artyści stanęli przed nowymi wyzwaniami. Musieli odnaleźć się w kapitalistycznej rzeczywistości, która objęła także rynek sztuki. Szybko zareagowali na nowe zjawiska w polskim społeczeństwie, takie jak popkultura, konsumpcja i medialna „rzeczywistość”.
Kino MUZ / wstęp wolny 

 

 

OPROWADZANIA DLA ZORGANIZOWANYCH GRUP DOROSŁYCH.
LEKCJE MUZEALNE DLA SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH I PONADGIMNAZJALNYCH


Poruszamy zagadnienia dialogu sztuki współczesnej ze sztuką dawną, nawiązania do literatury oraz nawiązania artystów do historii i polityki. Przewidziane są następujące lekcje muzealne w Galerii Sztuki XX i XXI Wieku: „Galeria kontrastów po 1939 roku”, „Wolność czy zniewolenie – sztuka polska po 1945”, „Słownik sztuki dla średniozaawansowanych” oraz oprowadzanie po Galerii Sztuki XX i XXI Wieku.


Rezerwacja: pon.–pt. 8.30–15.00, nr tel. + 48 22 621 10 31 22 6295060 wew. 246. lub +48 22 629 50 60.

 

Zapraszamy także do zapoznania się z wydarzeniami organizowanymi w ramach Warsaw Gallery Weekend (24 września 2017 r.)

 

 

Koordynacja: Patrycja Głusiec / Dział Edukacji