Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Nowa Galeria Faras - to już rok! / 10-17 października 2015

Archanioł MIchał, Faras IX wiek. Galeria Faras im. Profesora Kazimierza Michałowskiego jest jedyną w Europie i wyjątkową w skali światowej ekspozycją zabytków kultury i sztuki nubijskiej z okresu chrześcijańskiego. Do zbiorów muzealnych trafiły one dzięki polskim archeologom uczestniczącym w latach 60. ubiegłego wieku w objętej patronatem UNESCO międzynarodowej akcji ratowania pozostałości dawnych kultur Doliny Nilu. Dzięki pracom badawczym prowadzonym na terenie starożytnego ośrodka miejskiego Faras w pobliżu granicy sudańsko-egipskiej, odkryto dobrze zachowane ruiny kościoła katedralnego z VIII wieku. Jego ściany były pokryte wspaniałymi malowidłami o tematyce religijnej, pochodzącymi z VIII–XIV wieku. Aż 67 przedstawień malarskich, a także wiele innych zabytków z Faras, stanowi dziś największy i najcenniejszy zespół archeologiczny pochodzący z wykopalisk prowadzonych za granicą, jaki kiedykolwiek udało się pozyskać do polskich zbiorów.

Jesienią 2014 roku Galeria Faras im. została udostępniona widzom w zupełnie nowej aranżacji, oddającej realia średniowiecznej katedry.

Muzeum przygotowało cykl wydarzeń związanych z rocznicą otwarcia Galerii Faras, m.in. konferencję naukową, spotkania tematyczne w galerii, a dla dzieci łamigłówki z upominkami.

 

10 października / sobota
10.00–18.00
Malowidła z Faras. 50 lat w Polsce / otwarta konferencja naukowa
Konferencja organizowana przez Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie pozwoli poznać malowidła z katedry w Faras w kilkunastu aspektach. Zaproszeni prelegenci przedstawią referaty dotyczące m.in. konserwacji, chronologii, autorstwa oraz poszczególnych malowideł, w tym słynnego wizerunku św. Anny.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem konferencji.

Kino MUZ / wstęp wolny

 

13 października / wtorek / 13.00
MUZEALNE WTORKI Propaganda w kościele, czyli ile polityki zachowało się na ścianach katedry w Faras /
dr Paulina Komar
Archaniołowie, Maria z Dzieciątkiem, apostołowie i święci powszechnie występują w sztuce sakralnej zachodniego i wschodniego świata chrześcijańskiego. Wyjątkowa na tym tle jest dekoracja malarska katedry w Faras. Wśród postaci przedstawionych na malowidłach ściennych znajdują się portrety osób świeckich – królów i biskupów.  Dlaczego zależało im na uwiecznieniu swojego wizerunku pomiędzy świętymi i aniołami?
Kino MUZ / wstęp wolny

 

15 października / czwartek / 19.30
WIECZORY CZWARTKOWE Matka Boska z Faras

Matka Boska to postać, która na ścianach katedry faraskiej pojawia się najczęściej. Jako patronka świątyni odgrywała szczególnie ważną rolę. Zazwyczaj przedstawiano ją w zgodzie z kanonami wypracowanymi w Bizancjum, ale czy zawsze? Czy miejscowa sztuka oddziaływała na wizerunki Maryi i innych świętych?
zbiórka w Holu Głównym / bilet wstępu do Muzeum / liczba miejsc ograniczona

 

17 października / sobota
10.00–17.00 Faras bez tajemnic
/ łamigłówki dla dzieci
Rozwiąż poprawnie wszystkie zadania z druku edukacyjnego „Na tropie… Faras” i odbierz upominek od Muzeum Narodowego w Warszawie i firmy Granna. Ponadto spośród wszystkich uczestników zabawy wylosujemy jedną osobę, której wyślemy grę planszową Faras.
Bezpłatne druki edukacyjne dostępne są przy wejściu do Galerii Faras.

12.00 Turniej gry Faras
Zostań archeologiem i odkryj bezcenną średniowieczną świątynię wypełnioną niezwykłymi malowidłami. Wraz z firmą GRANNA organizujemy rodzinny turniej w grę „Faras”. Nawiązuje ona do misji polskich archeologów w Sudanie. Dla wszystkich uczestników turnieju przewidujemy upominki, a dla zwycięzców atrakcyjne nagrody. Dołącz do nas, odkryjmy wspólnie skarby królestwa Nobadii!
Hol Główny / wstęp wolny