Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Noc Muzeów / 20 maja 2017

W tym roku Noc Muzeów zbiega się ze 155. urodzinami Muzeum Narodowego w Warszawie. Dlatego proponowany przez nas program będzie związany z historią naszej instytucji oraz mieszczącej się w niej kolekcji dzieł sztuki. Noc Muzeów rozpoczniemy o godzinie 18.00 „Wieczorynką w muzeum”, czyli zajęciami dla dzieci w wieku 5–12 lat i ich opiekunów.

Noc Muzeów to okazja, by pokazać naszym gościom gmach Muzeum także „od kuchni”, w ramach wizyt w muzealnych pracowniach i magazynach, a także podczas „Spaceru po zakamarkach Muzeum”. Każda wizyta będzie trwała ok. 30 min. Startujemy o godzinie 19.00.

„Odkryj tajemnice Muzeum” – gra muzealna to nasza propozycja na poznanie dzieł sztuki zgromadzonych w galeriach stałych. Każdy z odwiedzających będzie mógł wziąć w niej udział. 

 

 

WIECZORYNKA W MUZEUM

18.00

Zajęcia dla dzieci w wieku 5–12 lat.

ZBIÓRKA PRZY BRAMIE GŁÓWNEJ MUZEUM / ZAPISY* (OD 2 MAJA) / OK. 60 MIN

 

Archeologiczna przygoda w Faras
Zapraszamy na wyprawę śladami profesora Kazimierza Michałowskiego, wybitnego polskiego archeologa. Udamy się do Faras, gdzie w piaskach pustyni profesor odkrył katedrę. Dowiemy się, jak wyglądały tamtejsze wykopaliska, jakich narzędzi używali archeolodzy i dlaczego była to misja ratunkowa.

 

Świat świętych, księżniczek i rycerzy

Obejrzymy dzieła, które powstały w czasach rycerzy. Porozmawiamy o tym, jak wyglądały żyjące w średniowieczu księżniczki. Dowiemy się, dlaczego święta Barbara trzyma w ręku wysoką wieżę i wcale nie jest jej ciężko!

 

Ptaki, robaki i inne zwierzaki

W Muzeum ukryło się wiele znanych nam zwierząt oraz fantastycznych stworów: latających, pełzających, skaczących. W czasie spotkania poszukamy obrazów, na których są namalowane. Na koniec wykonamy zwierzątka z papieru.

 

Obyczaje staropolskie

Skąd się wzięło przekonanie o pochodzeniu polskiej szlachty od wojowniczych Sarmatów? Co to było liberum veto? Wybrane zabytki sztuki polskiej posłużą nam jako źródło wiedzy o życiu codziennym na polskim dworze.

 

Łowcy skarbów
Dzieła sztuki, które możemy dziś oglądać na wystawach muzealnych, zostały stworzone przez artystów, a później zakupione przez kolekcjonerów i muzea. Czasem jednak ich spokojny żywot zakłócały wojny i kradzieże. Podczas tych przygód odnosiły obrażenia lub gubiły się właścicielom. Na zajęciach poznamy fascynujące dzieje obiektów z kolekcji MNW, dowiemy się, jak chronić dzieła sztuki przed zniszczeniem, a także – w jaki sposób prowadzone są poszukiwania zaginionych eksponatów.

 

W malarskiej pracowni

Co jest potrzebne malarzowi do pracy? Czym jest talent? Gdzie pracuje artysta? Podczas spotkania opowiemy, co każdy malarz powinien wiedzieć o sztuce malowania, jak wygląda pracownia oraz jakich narzędzi używa artysta do tworzenia swoich prac.

 

Ożywione obrazy

Dzięki sile naszej wyobraźni obrazy w galeriach ożyją, a my przeżyjemy wspaniałą przygodę – wypłyniemy na morze, wybierzemy się do teatru, a nawet usłyszymy burzę.

 

Warszawa jako z obrazka
Gwarna i hałaśliwa czy spokojna? Kolorowa czy szara i smutna? Pełna ludzi i nowoczesnych budowli czy cała w zieleni? Ciekawe, jak wygląda Warszawa na obrazach Canaletta, Gierymskiego, Podkowińskiego i Zaleskiego.

 

 

 

ODKRYJ TAJEMNICE MUZEUM… GRA MUZEALNA ZORGANIZOWANA PRZEZ WOLONTARIUSZY MNW

19.00–22.00

Czy wiesz, co działo się w Muzeum podczas II wojny światowej? Która sala służyła kiedyś za mauzoleum? A może jesteś ciekawy historii sławnej handlarki pomarańczami?

Weź udział w grze muzealnej!

Start: Dziedziniec Główny, odbierz kartę startową od wolontariuszy.

Znajdź pięć punktów i rozwiąż zagadki związane z historią MNW.

Na wykonanie zadań masz czas do godziny 22:00.

Po rozwiązaniu wszystkich zadań, na mecie czeka na Ciebie słodka niespodzianka.

 

Organizacja: Wolontariusze Muzeum Narodowego w Warszawie (Kamil Dąbrowski, Maria Janowska, Tomasz Knyszyński, Kacper Łukasik, Małgorzata Matuszewska, Marlena Nowakowska, Aleksandra Pawelczyk, Alicja Rasztawicka, Veronica Rożek,  Barbara Stupnicka, Beata Wójcik, Adrianna Zalewska, Sandra Zielińska, Maja Żakowska).

 

 

 

 

SPACER PO ZAKAMARKACH MUZEUM

19.30–23.00

Co kryją wnętrza niedostępnego dla zwiedzających, zachodniego skrzydła Muzeum? Gdzie mieści się gabinet Dyrektor Muzeum? Czy płótna mistrzów malarstwa można podziwiać tylko na ścianach galerii? W tym roku obchodzimy 155. rocznicę powstania naszego Muzeum. Z tej okazji zapraszamy na specjalne oprowadzanie po zakątkach MNW. Opowiemy o historii Muzeum oraz pokażemy miejsca, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających.

START CO 30 MINUT / HOL GŁÓWNY / LICZBA MIEJSC OGRANICZONA

 

 

 

 

WIZYTY W MUZEALNYCH MAGAZYNACH I PRACOWNIACH

19.00–23.00

Jak co roku Noc Muzeów jest jedną z niewielu okazji, by obejrzeć Muzeum „od kuchni”. Tym razem mamy przyjemność zaprosić Państwa do następujących magazynów i pracowni: 

START CO 30 MINUT / HOL GŁÓWNY / LICZBA MIEJSC OGRANICZONA


Zbiory Sztuki Nowoczesnej
To kolekcja ponad 5300 obrazów i ok. 43000 grafik i rysunków, a także prac wideo oraz multimedialnej dokumentacji preformasów i akcji artystycznych. Zbiory obejmują dzieła powstałe po 1914 roku i te całkiem współczesne.


Zbiory Sztuki Orientalnej
Liczą ok. 8500 zabytków. Niestety kolekcja sztuki orientalnej nie jest eksponowana na żadnej z galerii stałych. Noc Muzeów jest unikalną okazją, by zapoznać się z wybranymi obiektami.


Gabinet Monet i Medali
Kolekcja numizmatyczna najbardziej ucierpiała w trakcie II wojny światowej. Mimo olbrzymich strat jest jednak największa w Polsce, bo liczy ok. 250 000 obiektów. Jednak nie liczba świadczy o randze kolekcji, a przede wszystkim różnorodność i wysoka klasa numizmatów.


Pracownia Konserwacji Rzeźby i Malarstwa na Drewnie
Noc Muzeów jest niepowtarzalną okazją, by poznać pracę ludzi, którzy na co dzień zajmują się konserwacją naszych zbiorów. Jak działa pracownia konserwacji? Jakie zabiegi należy wykonać, by zabytek przetrwał kolejne dziesięciolecia? Zapraszamy do wizyty w pracowni.


PRACOWNIA KONSERWACJI TKANIN

19.00-23.00
Podczas spotkania w pracowni znajdującej się w kamienicy Krystalla przy Alejach Jerozolimskich 59 będzie można zobaczyć m.in. suknię Anny ze Świderskich, późniejszej generałowej Karwowskiej, w której wystąpiła na koronacji Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1764 roku. Jest to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć ten bezcenny zabytek.

KAMIENICA KRYSTALLA PRZY AL. JEROZOLIMSKICH 59 (II PIĘTRO BEZ WINDY)
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*Zapisy: pon.– pt. 9.00–15.00 / +48 22 621 10 31 wew. 246, +48 22 629 50 60 / [email protected]