Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Lato w MNW / lipiec–sierpień 2015

Przyjdź latem do Muzeum. Przyjemnie spędzisz czas i poczujesz wakacyjną atmosferę. W lipcu i sierpniu Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na pełne wrażeń spotkania ze sztuką. Najmłodsi, młodzież i dorośli – wszyscy znajdą coś dla siebie! 30 czerwca 2015 roku startuje „Lato w MNW” – specjalny wakacyjny program, który zorganizowaliśmy z myślą o wszystkich naszych gościach.

 

Mamy dla was rodzinne zajęcia dla dzieci i ich opiekunów, zwiedzanie z przewodnikiem i spotkania tematyczne w galeriach, a także oprowadzania w języku angielskim. Dla najmłodszych zaplanowano Muzealny klub malucha, a dla młodzieży warsztaty Awangarda dla młodych. Niektóre spotkania będą tłumaczone na język migowy PJM.

 

MUZEALNY KLUB MALUCHA / zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku od 2 do 4 lat

czwartki / 11.00 / ok. 60 min
zbiórka w holu głównym / bilet wstępu do MNW dla opiekuna / dzieci wstęp wolny / obowiązują zapisy* (od 22 czerwca) / obecność opiekuna podczas zajęć obowiązkowa


Kolory lata (2–3 lata)
Przed nami ważne zadanie. Niczym detektywi przeprowadzimy śledztwo. Uważnie przyjrzymy się letnim pejzażom i odpowiemy na pytanie, jaki kolor ma lato.

 

Letnie opowieści (2–3 lata)
Dzięki sile naszej wyobraźni obrazy w galeriach ożyją, a my przeżyjemy wspaniałą letnią przygodę  – znajdziemy się w dziwnym ogrodzie, a nawet zagramy w krykieta.

 

W ogrodzie sztuki (3–4 lata)
Nie trzeba jechać na wieś, by zobaczyć kwitnącą łąkę. Na muzealnych obrazach rosną róże, mlecze, irysy, malwy. Podczas wspólnej zabawy spróbujemy odnaleźć różne gatunki kwiatów na obrazach, nauczymy się je rozpoznawać, a potem… sami zabawimy się w ogrodników!

 

Wakacyjne zabawy (3–4 lata)
Co można robić latem? Berek, pochody, zgadywanki, a może … wizyta w Muzeum. To świetne miejsce, gdzie można przyjemnie spędzić czas.

 

2 lipca / czwartek / Kolory lata (2–3 lata)
9 lipca / czwartek / W ogrodzie sztuki (3–4 lata)
16 lipca / czwartek / Letnie opowieści (2–3 lata)
23 lipca / czwartek / Wakacyjne zabawy (3–4 lata)
30 lipca / czwartek / Kolory lata (2–3 lata)

6 sierpnia / czwartek / W ogrodzie sztuki (3–4 lata)
13 sierpnia / czwartek / Letnie opowieści (2–3 lata)
20 sierpnia / czwartek / Wakacyjne zabawy (3–4 lata)
27 sierpnia / czwartek / Kolory lata (2–3 lata)
 

RODZINNE WAKACJE / zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku od 5 do 12 lat
wtorki, środy, czwartki, piątki / 12.00 / ok. 70 min
zbiórka w holu głównym / bilet wstępu do MNW dla opiekuna / dzieci wstęp wolny / obowiązuja zapisy* (od 22 czerwca) / obecność opiekuna podczas zajęć obowiązkowa
 

Muzealne archiwum X
Czy mrożące krew w żyłach przygody mogą przydarzyć się tylko ludziom? Nie! Obrazy także przeżywają przygody! Podczas wycieczki po galeriach zamienimy się w detektywów i przeprowadzimy prawdziwe śledztwo, tropiąc tajemnice dzieł sztuki…
 

Malarskie ABC
Stworzenie dzieła sztuki to duże wyzwanie dla malarza. Oprócz odpowiednich narzędzi (płótna, farb, pędzli) najważniejszy jest talent. Prześledzimy proces tworzenia obrazu, poznamy techniki malarskie, wykonamy własne dzieło!

Ożywiamy obrazy!
Patrzymy na obrazy, bo wzrok pozwala się nimi cieszyć, ale przekonajmy się, że także inne zmysły mogą okazać się w tym przydatne. Wykorzystamy dotyk, słuch, węch oraz siłę naszej wyobraźni, aby ożywić obrazy w galeriach i przeżyć wspaniałą przygodę – wypłyniemy w morze, wybierzemy się do teatru, a nawet usłyszymy burzę.

 

W drogę!
Niczym dawni artyści spakujemy kufry, walizki i wyruszymy w podróż. Co będzie nam potrzebne? Czy warto zabrać sztalugę i płótno, czy może wystarczy szkicownik? Czy do walizki zmieści się jeszcze ciepły płaszcz? Wędrując przez piękne i odległe krainy, utrwalimy najwspanialsze widoki, a następnie skomponujemy z nich oryginalne pejzaże.

 

Archeologiczna przygoda w Faras
Zapraszamy na wyprawę śladami profesora Kazimierza Michałowskiego, wybitnego polskiego archeologa. Jedziemy do Faras, gdzie w piaskach pustyni profesor odkrył katedrę. Dowiemy się, jak wyglądały wykopaliska w Faras, jakich narzędzi używali archeolodzy i dlaczego była to misja ratunkowa.

 

Księżniczki, rycerze i smoki
Dawno, dawno temu, kiedy po lasach biegały smoki i jednorożce, księżniczki śniły o rycerzach, a błazny przedrzeźniały władców, w warsztatach rzemieślników i artystów powstawały wspaniałe dzieła sztuki…

 

Warszawa jak z obrazka
Pełna gwaru i szumu czy spokojna? Kolorowa czy szara i smutna? Pełna ludzi i nowoczesnych budowli czy cała w zieleni? Ciekawe, jaka jest Warszawa na obrazach Canaletta, Gierymskiego, Podkowińskiego i Zaleskiego.

 

Od abstrakcji do klocków lego
Jeszcze 100 lat temu obrazy abstrakcyjne były dla publiczności szokiem. Dziś dzieła sztuki można stworzyć nawet z klocków lego. Na zajęciach w Galerii Sztuki XX i XXI Wieku będziemy rozmawiać o sztuce nowoczesnej.

O dawnej modzie i urodzie
Jak w dawnych czasach ubierały się piękne damy i eleganccy kawalerowie? Artyści uwiecznili na swoich obrazach wytworne stroje, wymyślne fryzury, wspaniałe klejnoty i paradne mundury. Zastanowimy się, co w ubiorze było wygodne i funkcjonalne, a co wydaje się dziś dziwaczne, czy wręcz śmieszne.

 

Na tropie Bitwy pod Grunwaldem
Podczas zajęć przyjrzymy się jednemu z najważniejszych obrazów w naszym Muzeum. Czy zdołamy policzyć i rozpoznać postacie, które się na nim znajdują? Czy w gąszczu bitwy uda nam się odnaleźć króla? A może zamiast niego odnajdziemy twarz malarza, żyjącego 400 lat później? Tajemnice Bitwy pod Grunwaldem odkryjemy 15 lipca, w 605. rocznicę największej bitwy średniowiecza. 


30 czerwca / wtorek / Muzealne archiwum X
1 lipca / środa / Malarskie ABC
2 lipca / czwartek / Ożywiamy obrazy!
3 lipca / piątek / W drogę!
7 lipca / wtorek / Archeologiczna przygoda w Faras
8 lipca / środa / Księżniczki, rycerze i smoki
9 lipca / czwartek / Warszawa jako z obrazka
10 lipca / piątek / Od abstrakcji do klocków lego
14 lipca / wtorek / O dawnej modzie i urodzie
15 lipca / środa / Na tropie Bitwy po Grunwaldem
16 lipca / czwartek / Malarskie ABC
17 lipca / piątek / Ożywiamy obrazy!
21 lipca / wtorek / W drogę!
22 lipca / środa / Archeologiczna przygoda w Faras
23 lipca / czwartek / Księżniczki, rycerze i smoki
24 lipca / piątek / Warszawa jako z obrazka
28 lipca / wtorek / Od abstrakcji do klocków lego
29 lipca / środa / O dawnej modzie i urodzie
30 lipca / czwartek / Muzealne archiwum X
31 lipca / piątek / Malarskie ABC
 

4 sierpnia / wtorek / Ożywiamy obrazy!
5 sierpnia / środa / W drogę!
6 sierpnia / czwartek / Archeologiczna przygoda w Faras
7 sierpnia / piątek / Księżniczki, rycerze i smoki
11 sierpnia / wtorek / Warszawa jak z obrazka (UWAGA! Zmiana tematu warsztatów na „W pracowni malarza”. Zmiana spowodowana czasowym zamknięciem Galerii Sztuki XIX Wieku i Galerii Sztuki XX i XXI Wieku).
12 sierpnia / środa / Od abstrakcji do klocków lego (UWAGA! Zmiana tematu warsztatów na „Pocztówki z wakacji”. Zmiana spowodowana czasowym zamknięciem Galerii Sztuki XIX Wieku i Galerii Sztuki XX i XXI Wieku).
13 sierpnia / czwartek / O dawnej modzie i urodzie
14 sierpnia / piątek / Muzealne archiwum X (UWAGA! Zmiana tematu warsztatów na „Archeologiczna przygoda w Faras”. Zmiana spowodowana czasowym zamknięciem Galerii Sztuki XIX Wieku i Galerii Sztuki XX i XXI Wieku).
18 sierpnia / wtorek / Malarskie ABC
19 sierpnia / środa / Ożywiamy obrazy!
20 sierpnia / czwartek / W drogę!
21 sierpnia / piątek / Archeologiczna przygoda w Faras
25 sierpnia / wtorek / Księżniczki, rycerze i smoki
26 sierpnia / środa / Warszawa jak z obrazka
27 sierpnia / czwartek / Od abstrakcji do klocków lego
28 sierpnia / piątek / O dawnej modzie i urodzie

 

WARSZTATY TOWARZYSZĄCE WYSTAWOM CZASOWYM „PAPIEŻ AWANGARDY. TADEUSZ PEIPER W HISZPANII, POLSCE, EUROPIE” ORAZ „ARCYDZIEŁA SZTUKI JAPOŃSKIEJ W KOLEKCJACH POLSKICH” / zajęcia dla rodzin z  dziećmi wieku od 5 do 12 lat
niedziele / 11.00 i 13.00 / ok. 90 min

zbiórka w holu głównym / bilet wstępu na wystawę / obowiązują zapisy*

 

5 lipca / niedziela / 11:00 i 13:00

Świat maszyn

Maszyny i wynalazki fascynowały artystów. Jedni czynili je tematem swoich prac, inni traktowali samochód jako dzieło sztuki.

zapisy od 22 czerwca

 

19 lipca / niedziela / 11.00 i 13.00
Sztuka po japońsku
W dawnej, odległej Japonii, położonej na wyspach Oceanu Spokojnego życie toczyło się zupełnie inaczej niż w Polsce. Japończycy inaczej się ubierali, mieli inne tradycje i inaczej podchodzili do życia. Podczas warsztatów przeniesiemy się na chwilę do Kraju Kwitnącej Wiśni i na podstawie japońskich przedmiotów poznamy  historię i kulturę tego kraju.

zapisy od 6 lipca

 

23 sierpnia / niedziela / 11:00 i 13:00

Miasto przyszłości

Jak sto lat temu ludzie wyobrażali sobie świat w przyszłości? Czy współczesne miasta odpowiadają ich przeczuciom? A jak my wyobrażamy sobie miasta roku 2115?

zapisy od 10 sierpnia

 

AWANGARDA DLA MŁODYCH / warsztaty dla młodzieży

środy / 11.00 / ok. 120 min

zbiórka w holu głównym /  bilet wstępu na wystawę / obowiązują zapisy*

 

8 lipca i 5 sierpnia / środy / 11.00

Litera – słowo – typografia

Typografia jest sztuką, kształty liter mogą wyrażać ducha epoki. Kroje czcionek projektowali najwięksi artyści, m.in. Henryk Stażewski. Spróbujemy zaprojektować własną czcionkę i użyć jej do wydrukowania własnych haseł-manifestów.
zapisy od 24 czerwca i 22 lipca

 

15 lipca i 12 sierpnia / środy / 11.00

Światło i barwa

Światło wywołuje w Naturze ruch kolorów. Inspirując się słowami Roberta Delaunay'a spróbujemy zamknąć światło i barwy w dynamicznej, trójwymiarowej formie rzeźbiarskiej.
zapisy od 1 i 29 lipca

 

22 lipca i 19 sierpnia / środy / 11.00

Peiper machine – papier maché

Co, według Henryka Berlewiego, łączy artystę za maszyną? Tworzenie „mechano-dzieł” spróbujemy połączyć z całkiem współczesnymi ideami – recyklingiem i ekologią.

zapisy od 8 lipca i 5 sierpnia

 

29 lipca i 26 sierpnia / środy / 11.00

Sztuka hałasu

Czy może być coś przyjemniejszego dla ucha nowoczesnego człowieka niż ryk samolotów i hałas ulicy? Nawiązując do pomysłów Luigiego Russola i Henryka Berlewiego z muzealnych i miejskich odgłosów stworzymy dźwiękową rzeźbę-orkiestrę.

zapisy od 15 lipca i 12 sierpnia

 

LETNIE ZWIEDZANIE MNW / spotkania dla dorosłych w galeriach MNW
lipiec i sierpień: wtorki, środy, czwartki, piątki / 13.00 / ok. 60 min
zbiórka w holu głównym / ODPOWIEDNI bilet wstępu do MNW / liczba miejsc ograniczona

„Arcydzieła sztuki japońskiej w kolekcjach polskich”
Wystawa najcenniejszych zabytków malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego z państwowych zbiorów polskich będzie wyjątkową okazją do podziwiania japońskich dzieł, w których egzotyczna dla europejskiego odbiorcy tematyka, wyrafinowana estetyka i mistrzowski warsztat to niepowtarzalna uczta dla oka i ducha.
 

„Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie”
Wystawa ukazuje związki awangardowej sztuki i literatury początków XX wieku. Za punkt odniesienia przyjmuje twórczość Tadeusza Peipera, wybitnego poety, krytyka i teoretyka sztuki. Ekspozycja jest okazją zobaczenia prac takich twórców, jak Mojżesz Kisling, Władysław Strzemiński, Robert Delaunay, Kazimierz Malewicz, Juan Gris czy Fernand Léger.

 

Arcydzieła Muzeum Narodowego w Warszawie
Trasa zwiedzania uwzględnia najważniejsze obiekty pokazywane we wszystkich galeriach stałych Muzeum. Omawiane prace powstały między końcem XII a początkiem XXI wieku. Do najsłynniejszych należą m.in.: gotycka Piękna Madonna z Wrocławia, tondo autorstwa Sandra Botticellego, Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki i Rozstrzelanie surrealistyczne Andrzeja Wróblewskiego.

Faras – skarby zatopionej pustyni
Zabytki kultury i sztuki nubijskiej z okresu chrześcijańskiego do zbiorów muzealnych trafiły dzięki polskim archeologom uczestniczącym w wielkiej międzynarodowej akcji ratowania pozostałości dawnych kultur Doliny Nilu. Dzięki pracom badawczym prowadzonym na terenie starożytnego ośrodka miejskiego Faras odkryto dobrze zachowane ruiny kościoła katedralnego z VIII wieku. Jego ściany były pokryte wspaniałymi malowidłami o tematyce religijnej pochodzącymi z VIII–XIV wieku. Dziś malowidła te można obejrzeć w Galerii Faras – największej w Europie ekspozycji sztuki nubijskiej.

 

Galeria Sztuki Średniowiecznej
Najbogatsza kolekcja sztuki średniowiecznej w Polsce obejmuje dzieła pochodzące z okresu od XII do początku XVI wieku. Szczególnie cenny jest zespół monumentalnych nastaw ołtarzowych, niegdyś zdobiących kościoły Śląska i Pomorza Gdańskiego. Poznamy bogatą symbolikę i ikonografię zabytków oraz najważniejsze zjawiska artystyczne epoki.

Galeria Sztuki XIX Wieku
Wśród prawie 300 obrazów obejrzymy: Bitwę pod Grunwaldem Jana Matejki, Babie lato Józefa Chełmońskiego i Dziwny ogród Józefa Mehoffera. Oprowadzanie jest okazją do poznania dzieł najważniejszych polskich artystów oraz głównych nurtów w sztuce XIX wieku.

Galeria Sztuki XX i XXI Wieku
Jedyna w Warszawie stała wystawa sztuki współczesnej i nowoczesnej prezentuje prace powstałe między 1914 a 2012 rokiem. Wśród nich są zarówno obrazy, rzeźby, jak i rysunki oraz grafiki, a także fotografie i filmy, autorstwa m.in.: Witkacego, Henryka Berlewiego, Andrzeja Wróblewskiego, Katarzyny Kozyry i Wilhelma Sasnala.

Jan Matejko – Bitwa pod Grunwaldem
Namalowany w 1878 roku obraz Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem przez lata wywoływał liczne polemiki, od kontrowersji natury artystycznej przez odczytania nie zawsze zgodne z intencjami artysty po próby interpretacji obrazu w kontekście ideologiczno-politycznym. Dzieło Matejki nigdy jednak nie popadło w zapomnienie.

1 lipca / środa / Faras – skarby zatopionej pustyni
2 lipca / czwartek / Galeria Sztuki Średniowiecznej
3 lipca / piątek / „Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie”
7 lipca / wtorek / Galeria Sztuki XIX Wieku
8 lipca / środa / Galeria Sztuki XX i XXI Wieku
9 lipca / czwartek / Jan Matejko – Bitwa pod Grunwaldem
10 lipca / piątek / „Arcydzieła sztuki japońskiej w kolekcjach polskich”
14 lipca / wtorek / Faras – skarby zatopionej pustyni
15 lipca / środa / Czy istnieje kod Jana Matejki?
16 lipca / czwartek / Galeria Sztuki Średniowiecznej
17 lipca / piątek / „Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie”
21 lipca / wtorek / Arcydzieła Muzeum Narodowego w Warszawie
22 lipca / środa / Galeria Sztuki XIX Wieku
23 lipca / czwartek / Galeria Sztuki XX i XXI Wieku
24 lipca / piątek / „Arcydzieła sztuki japońskiej w kolekcjach polskich”
28 lipca / wtorek / Jan Matejko – Bitwa pod Grunwaldem
29 lipca / środa / Arcydzieła Muzeum Narodowego w Warszawie
30 lipca / czwartek / Faras – skarby zatopionej pustyni
31 lipca / piątek / „Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie”
 

4 sierpnia / wtorek / Galeria Sztuki Średniowiecznej
5 sierpnia / środa / Galeria Sztuki XIX Wieku
6 sierpnia / czwartek / Galeria Sztuki XX i XXI Wieku (UWAGA! W dniu 6 sierpnia odbędzie się oprowadzanie po wystawie czasowej „Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie". Zmiana spowodowana czasowym zamknięciem Galerii Sztuki XIX Wieku i Galerii Sztuki XX i XXI Wieku).
7 sierpnia / piątek / „Arcydzieła sztuki japońskiej w kolekcjach polskich”
11 sierpnia / wtorek / Jan Matejko – Bitwa pod Grunwaldem (UWAGA! W dniu 11 sierpnia odbędzie się oprowadzanie po Galerii Sztuki Średnioweicznej. Zmiana spowodowana czasowym zamknięciem Galerii Sztuki XIX Wieku i Galerii Sztuki XX i XXI Wieku).
12 sierpnia / środa / Arcydzieła Muzeum Narodowego w Warszawie (UWAGA! W dniu 12 sierpnia odbędzie się oprowadzanie po wystawie czasowej „Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie". Zmiana spowodowana czasowym zamknięciem Galerii Sztuki XIX Wieku i Galerii Sztuki XX i XXI Wieku).
13 sierpnia / czwartek / Faras – skarby zatopionej pustyni
14 sierpnia / piątek / „Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie”
18 sierpnia / wtorek / Galeria Sztuki Średniowiecznej
19 sierpnia / środa / Galeria Sztuki XIX Wieku (UWAGA! W dniu 19 sierpnia odbędzie się spotkanie „Krótka historia nowożytnego pejzażu". Zmiana spowodowana czasowym zamknięciem Galerii Sztuki XIX Wieku i Galerii Sztuki XX i XXI Wieku).
20 sierpnia / czwartek / Galeria Sztuki XX i XXI Wieku (UWAGA! W dniu 20 sierpnia odbędzie się oprowadzanie po wystawie czasowej „Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie". Zmiana spowodowana czasowym zamknięciem Galerii Sztuki XIX Wieku i Galerii Sztuki XX i XXI Wieku).
21 sierpnia / piątek / „Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie”
25 sierpnia / wtorek / Jan Matejko – Bitwa pod Grunwaldem
26 sierpnia / środa / Arcydzieła Muzeum Narodowego w Warszawie
27 sierpnia / czwartek / Faras – skarby zatopionej pustyni
28 sierpnia / piątek / „Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie”

 

WIECZORY CZWARTKOWE / spotkania tematyczne dla dorosłych w galeriach stałych
zbiórka w holu głównym / bilet wstępu do MNW / liczba miejsc ograniczona

 

2 lipca / czwartek / 19.30
Moda na obrazach z Galerii Sztuki XIX Wieku / spotkanie z dr Magdaleną Bialic tłumaczone na język migowy PJM

Obrazy wiszące w Galerii Sztuki XIX Wieku stanowią bardzo atrakcyjny pretekst do podróży przez krainę dawnej mody. Zapraszamy na opowieść o elegantach, dandysach, pięknościach w muślinowych sukniach, modnych paryżankach i wytwornych gentlemanach.  

9 lipca / czwartek / 19.30
Idea zamknięta w znaku. Symbol / spotkanie z Moniką Miżołębską
Przedstawienia  przedmiotów, zwierząt czy postaci mogą nieść w sobie bogactwo treści i znaczeń. Spotkanie poświęcone będzie prześledzeniu pojęcia symbolu w sztuce religijnej, symbolizmowi jako kierunkowi w sztuce końca XIX wieku oraz treściom symbolicznym w sztuce wieku XX i XXI.

 

16 lipca / czwartek / 19.30
Świat wyobrażonych mitów – o malarstwie Jacka Malczewskiego
/ spotkanie z Emilią Maryniak
Zapraszamy do udziału w spotkaniu poświęconym twórczości najwybitniejszego polskiego symbolisty, którego wyobraźnia znacznie wykraczała poza narodową mitologię. Jakie znaczenia niosą tajemnicze i niepokojące postacie w jego obrazach? Jaki twórca się kryje za nimi?


23 lipca / czwartek / 19.30
Hoplici – ziemscy herosi / spotkanie z Magdaleną Chludzińską
Groty włóczni, pociski do procy, pancerze i hełmy – w tym unikatowy z VIII wieku p.n.e. z kolekcji Axela Guttmanna – odsłonią przed nami świat legendarnych greckich wojowników. Obrazu dopełnią przedstawienia wojowników znane z przedstawień malarstwa wazowego.
 

6 sierpnia / czwartek / 19.30
Po co obrazowi rama?
/ spotkanie z Karoliną Zalewską tłumaczone na język migowy PJM (UWAGA! W dniu 6 sierpnia odbędzie się oprowadzanie po Galerii Sztuki Średniowiecznej. Zmiana spowodowana czasowym zamknięciem Galerii Sztuki XIX Wieku i Galerii Sztuki XX i XXI Wieku).
Zapraszamy na opowieść o najpiękniejszych i najciekawszych ramach w Muzeum Narodowym w Warszawie. Chociaż rama decyduje o ostatecznym wyglądzie obrazu, nieczęsto się o niej mówi. A przecież często dopełnia kompozycję, wpływa na jej atmosferę lub uzupełnia symbolikę.
 

13 sierpnia / czwartek / 19.30
Gdzie się podział hełm Zawiszy? / spotkanie z Maciejem Marciniakiem
Słynny obraz Jana Matejki przesądził o naszej wizji bitwy pod Grunwaldem. A jak było naprawdę? Na ile to, co widzimy na płótnie, pokrywa się z wiedzą historyków?

(UWAGA! W dniu 13 sierpnia odbędzie się spotkanie „Życie codzienne na dawnych żaglowcach". Zmiana spowodowana czasowym zamknięciem Galerii Sztuki XIX Wieku i Galerii Sztuki XX i XXI Wieku.)

 

20 sierpnia / czwartek / 19.30

Niezwykłe kobiety z obrazów w Galerii XIX Wieku / spotkanie z Urszulą Król
Królowe, artystki, ukochane artystów. Niektóre przeszły do historii ze względu na niezwykłe koleje losu, które stały się ich udziałem. Inne z powodu urody, silnej osobowości, talentów. Tematem spotkania będą malarskie wizerunki tych nietuzinkowych kobiet.

(UWAGA! W dniu 20 sierpnia odbędzie się spotkanie „Nubia spod znaku krzyża". Zmiana spowodowana czasowym zamknięciem Galerii Sztuki XIX Wieku i Galerii Sztuki XX i XXI Wieku.)

 

27 sierpnia / czwartek / 19.30
Najpiękniejsze historie miłosne w Muzeum Narodowym w Warszawie / spotkanie z Karoliną Zalewską

Pójdziemy śladami malarzy i rzeźbiarzy, którzy przedstawili w swoich dziełach własne uczucia. Poznamy sekrety, namiętności, zdrady i emocje. Zobaczymy, jak miłość wpływała na pracę. Jak kochał Jan Matejko i do czego miłość pchnęła Józefa Mehoffera?
 

GUIDED TOURS IN ENGLISH
4th, 11th, 18th, 25th July, 8th, 22rd, 29th August / Saturday / 1.00 P.M.
Masterpieces of the National Museum in Warsaw
A choice of the most priceless works of art in the collection of the National Museum in Warsaw. Visitors to the museum will be shown not only works of old masters but also polish most famous paintings including “The Battle of Grunwald” by Jan Matejko.
meeting in main hall / ticket to the museum required
 

 

 

OBCHODY 71. ROCZNICY POWSTANIA WARSZAWSKIEGO W MUZEUM NARODOWYM W WARSZAWIE

 

1 sierpnia / sobota

 

10.00–15.00

Bitwa o sztukę / gra muzealna

Troska o zbiory jest podstawowym obowiązkiem pracowników muzeum. Podczas wojny było to zadanie wyjątkowo trudne. Uczestnicy gry poznają wojenne dzieje Muzeum Narodowego w Warszawie i wystąpią w roli obrońców dzieł sztuki. Do udziału zapraszamy osoby w każdym wieku: rodziny, seniorów, indywidualnych zwiedzających. Do gry można przyłączyć się w dowolnym momencie.

galerie stałe / bilet wstępu do MNW

 

15.00

O dziełach sztuki ocalonych z wojennej pożogi / spotkanie dla młodzieży i dorosłych

W czasie drugiej wojny światowej kolekcja Muzeum Narodowego w Warszawie była systematycznie rabowana przez nazistów. Część skradzionych dzieł odnaleziono zaraz po wojnie i w późniejszych latach, o innych do dziś nic nie wiadomo. Ostatnio Muzeum odzyskało kilka arcydzieł. Ta opowieść będzie o nich.

zbiórka w holu głównym / bilet wstępu do MNW / liczba miejsc ograniczona


 

Koordynacja: