Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Galeria Wzornictwa Polskiego / grudzień 2017 - marzec 2018

Program towarzyszący otwarciu Galerii Wzornictwa Polskiego

W ramach programu towarzyszącego otwarciu Galerii Wzornictwa Polskiego zapraszamy na oprowadzania kuratorskie, wykłady czwartkowe w Kinie MUZ i tematyczne spotkania na wystawie. Zachęcamy również do udziału w oprowadzaniach niedzielnych. Dla osób z dysfunkcją wzroku przygotowaliśmy audiodeskrypcje wybranych dzieł, specjalne warsztaty z wykorzystaniem ćwiczeń dotykowych oraz bezpłatne oprowadzania i lekcje dostosowane do różnych potrzeb zwiedzających. 
Dzieci z rodzicami zapraszamy na niedzielne warsztaty, w czasie których będziemy poznawać zasady projektowania tkanin, krzeseł i zabawek.
Zapraszamy również grupy zorganizowane na zwiedzanie wystawy z przewodnikiem, a klasy szkolne na lekcje muzealne.
 
 
 
 
 

17 grudnia, 28 stycznia / niedziela / 18.30 
Galeria Wzornictwa Polskiego gromadzi meble, wzorzyste tkaniny, wyroby ze szkła i drewniane zabawki zaprojektowane przez najwybitniejszych polskich projektantów ostatniego stulecia. Przygotowana przez Annę Magę, Annę Demską, Annę Frąckiewicz (1962–2016) oraz Kaję Muszyńską ekspozycja przedstawia historię i najważniejsze zjawiska w polskim wzornictwie – od kręgu zakopiańskiego, stowarzyszenia Warsztaty Krakowskie, przez Spółdzielnię Artystów Plastyków „Ład” i modernistów z związanych z grupą Praesens, po najlepsze przykłady współczesnego polskiego designu. Kuratorki opowiedzą o koncepcji galerii i zaprezentują najcenniejsze eksponaty.
zbiórka w Holu Głównym / bilety online i w kasie od 12 grudnia / 23 stycznia, (Przyjaciele MNW – zapisy od 7 grudnia / 16 stycznia) / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 min
 
 
 

11 stycznia, 1, 8, 15, 22 lutego / czwartek / 18.00
Kino Muz / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona
 
11 stycznia 
Jak to się zaczęło? Wzornictwo w Muzeum Narodowym w Warszawie / Anna Maga, Anna Demska, Kaja Muszyńska
Czterdzieści lat temu Muzeum otrzymało unikatowy zbiór projektów, które powstały w na zamówienie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Stały się zalążkiem rozbudowywanej odtąd systematycznie kolekcji, która dziś może się poszczycić najlepszymi dziełami polskiego wzornictwa. O drodze, jaką przebyła kolekcja z muzealnych magazynów do stałej Galerii Wzornictwa Przemysłowego, opowiedzą jej twórczynie.
 
1 lutego
Sztuka przedmiotu zza żelaznej kurtyny. Rzecz o blaskach i cieniach kolekcjonowania wzornictwa przemysłowego / Beata Bochińska
Projektanci serwisów z Chodzieży, Ćmielowa i Tułowic, szkła z Ząbkowic, Polanicy i Krosna czy mebli z Bydgoszczy, używanych na co dzień w latach 60. i 70., długo pozostawali anonimowi. Dzisiaj ich dzieła są dla jednych wspomnieniem szarej rzeczywistości dawnego systemu politycznego, dla innych przedmiotami kultowymi, intrygującymi odmiennością i jakością. Czy przedmioty codziennego użytku, produkowane masowo, mogą być pełnoprawnymi obiektami kolekcjonerskimi? Jakie niebezpieczeństwa czyhają na początkujących kolekcjonerów, a jakie na świadomych zbieraczy? W odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań pomoże prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, historyk sztuki, kolekcjonerka oraz autorka bestselerowej książki Zacznij kochać design. Jak kolekcjonować polską sztukę użytkową.
 
8 lutego
Wojciech Wybieralski – projektowanie w zakresie wzornictwa przemysłowego z lat 1968–2018 / prof. Wojciech Wybieralski
Przenośny aparat EKG, powiększalnik firmy „Krokus”, chlebak na pieczywo dla łowickiej firmy „Lamela” to tylko kilka z wielu produktów zaprojektowanych przez prof. Wybieralskiego. Pięćdziesiąt lat działalności zawodowej profesora przypadło na lata PRL-u, kryzysu gospodarczego oraz narodzin i rozwoju gospodarki rynkowej. Artysta opowie o swoich doświadczeniach w pracy projektowej i dydaktycznej.
 
15 lutego
Projektowanie dla przestrzeni publicznej – proces a efekt końcowy / Paweł Grobelny
Na czym polega specyfika projektowania dla przestrzeni publicznej? Jakie aspekty należy wziąć pod uwagę, jakie problemy przewidzieć? Czy łatwiej projektować przedmioty przeznaczone do domowego użytku? W jaki sposób projektant wypracowuje ostateczną formę swego dzieła? Omówienie konkretnych projektów i realizacji pomoże znaleźć odpowiedzi na postawione pytania.
 
22 lutego
O rzeczach współczesnych. Polski design po 1989 roku / prof. Czesława Frejlich
Jakie zmiany nastąpiły w polskim designie po 1989 roku? Jak radzili sobie twórcy w warunkach rodzącego się kapitalizmu? Czy udało się im sprostać międzynarodowej konkurencji, a jednocześnie zachować odrębność? Opowiemy o roli designu we współczesnym świecie oraz o kondycji kultury materialnej, o naszej wrażliwości, aspiracjach i wartościach, którym hołdujemy. 
 
 
 

2, 9, 23 lutego, 2 marca / piątki / 19.30
zbiórka w Holu Głównym / bilety wstępu do Muzeum / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 min
 
2 lutego 
Różne oblicza tkanin / Marta Kowalewska 
Wzory inspirowane malarstwem Joana Miró, projekty Władysława Strzemińskiego, ubrania z Hofflandu, batiki, kilimy, chusty nawiązujące do twórczości ludowej, materiały tworzone z myślą o dzieciach, a nawet metki – różnorodność prezentowanych w Galerii Wzornictwa Polskiego tkanin pokazuje, jak wiele funkcji pełnią. Kto je tworzył? Na czyje zamówienie? Czy wszystkie trafiły do seryjnej produkcji?
 
9 lutego
Styl potrzebny od zaraz! / Anna Demska
Czy Stanisław Witkiewicz był ojcem polskiego wzornictwa? U progu XX wieku artysta poszukiwał stylu narodowego. Zafascynowany Podhalem stworzył inspirowany sztuką góralską styl zakopiański. Niedługo potem powstało Towarzystwo Polska Sztuka Stosowana, a w roku 1913 – Warsztaty Krakowskie, gdzie profesjonaliści tworzyli wspólnie z artystami ludowymi. Ukoronowaniem dążeń i postulatów artystów związanych z tymi organizacjami (m.in. Wojciecha Jastrzębowskiego, Karola Tichego i Zofii Stryjeńskiej) był spektakularny sukces Pawilonu Polskiego na Wystawie Sztuk Dekoracyjnych i Nowoczesnego Przemysłu w Paryżu w 1925 roku.
 
UWAGA! Spotkanie odbędzie się 2 marca
Liczy się tylko wygląd? / Anna Maga
Na początku XX wieku, w reakcji na masową produkcję wyrobów użytkowych, wielu artystów zwróciło się ku tradycyjnym metodom pracy, chcąc tworzyć dzieła indywidualne i lepsze jakościowo. Z biegiem lat okazało się że współpraca projektantów z przemysłem zwiększa innowacyjność oferowanych produktów. Opowiemy, jaki wpływ na wygląd odbiorników radiowych, maszyn budowalnych, sprzętu fotograficznego i domowego AGD wywarli projektanci. 
 
23 lutego
Nie tylko figurki z Ćmielowa / Kaja Muszyńska
Sexbomby, Śpiewaczki, Pingwiny to jedne z najsłynniejszych przedmiotów produkowanych w ćmielowskiej fabryce porcelany. Swoją piękną formę zawdzięczają projektantom z Zakładu Ceramiki Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Styl lat 60. kształtowały również projekty Lubomira Tomaszewskiego: wazony, popielniczki i słynne serwisy. Dzisiaj fabryka ćmielowska przygotowuje równie atrakcyjne wzorniczo kolekcje naczyń ceramicznych. Zestawiając porcelanowe przeboje sprzed czterech dekad z nowymi projektami Marka Cecuły, zobaczymy, jak dziś eksperymentuje się z tym kruchym materiałem.
 
 
 

3 i 10 lutego, 3 marca / sobota / 16.00
zbiórka w Holu Głównym / bilety dostępne online i w kasie / liczba miejsc ograniczona / ok. 180 min
 
3 lutego 
Recykling tiszertu, czyli tożsamość z odzysku / Agnieszka Kacperska-Gałązka 
Zapraszamy w podróż do świata mody lat 60. XX wieku, w czasy, kiedy tworzyli słynni polscy projektanci: Grażyna Hase, Barbara Hoff, Krzysztof Antkowiak. Z racji niedoborów towarowych musieli oni uciekać się do niestandardowych technik, wykorzystywać dostępne materiały, często nieświadomie realizując ideę recyklingu. Podczas warsztatów jako tworzywa użyjemy prostego tiszertu, którego kariera rozpoczęła się w tamtych czasach i trwa do dziś. Będziemy ciąć, pruć, naszywać, doklejać. Każdy wyjdzie z warsztatów z niepowtarzalnym wdziankiem.
Uwaga! Uczestników warsztatów prosimy o przyniesienie tiszertu.
zbiórka w Holu Głównym / bilety dostępne online i w kasie od 29 stycznia (Przyjaciele MNW – zapisy od 22 stycznia)
 
10 lutego
Food design / Gosia Rygalik
Smaki, zapachy, kolory, faktury, kształty, konsystencje, a nawet dźwięki – wszystkie te walory decydują o jakości smaku. Mogą być też inspiracją do twórczej zabawy. Projektowanie kulinariów dotyczy zarówno wyboru składników dania, sposobu jego podania, jak również otoczenia, gdzie posiłek spożywamy. Ważni w procesie projektowania są ludzie – rodzina, przyjaciele, dzieci – bo z myślą o nich przygotowujemy posiłek. Motywem przewodnim warsztatów jest „przekąska”. Poeksperymentujemy z codziennymi rytuałami, sposobem podania, kolejnością smaków oraz ich łączeniem.
zbiórka w Holu Głównym / bilety dostępne online i w kasie od 5 lutego (Przyjaciele MNW  zapisy od 29 stycznia)
 
3 marca
Proste, piękne, papierowe / Robert Czajka 
Zawsze pod ręką – gładki lub z fakturą, miękki lub sztywny, biały albo kolorowy. Papier. Wykorzystując właściwości tego tworzywa, można stworzyć ciekawe i piękne zabawki. Porozmawiamy o potencjale „zwykłej” kartki papieru i wykonamy własne zabawki; inspiracją będą dla nas prace Jana Kurzątkowskiego.
zbiórka w Holu Głównym / bilety dostępne online i w kasie od 26 lutego (Przyjaciele MNW – zapisy od 19 lutego) 
 
 
 

17 i 24 lutego, 17 marca / sobota / 16.00
Jak powstaje wartościowy projekt? Czym różni się praca nad serwisem porcelanowym, kompletem szklanych naczyń lub mebli? Jak zmieniało się podejście do projektowania na przestrzeni ostatnich lat? Jak zachować unikatowość przedmiotu w dobie produkcji przemysłowej? Zagadnienia te staną się przedmiotem rozmów doświadczonych projektantów z przedstawicielami młodego pokolenia. Spotkaniom towarzyszyć będzie projekcja filmu dokumentalnego, tematyką nawiązującego do przedmiotu rozmowy. 
Spotkanie z zaproszonymi gośćmi poprowadzi Agnieszka Stępień, dziennikarka radiowa.
Kino Muz / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 70 min
 
17 lutego / sobota / 16.00 
Szkło / Wszewłod Sarnecki, Agnieszka Bar
 
24 lutego / sobota / 16.00 
Ceramika / Marek Cecuła, Jan Kochański
 
17 marca / sobota / 16.00 
Meble / Tomek Rygalik, Nikodem Szpunar
 
 
 

4, 11, 18 i 25 lutego / niedziela / 12.00
zbiórka w Holu Głównym / bilety dostępne online i w kasie / liczba miejsc ograniczona / ok. 70 min
 
4 lutego
Barwny świat tkanin
Tkaniny wykorzystujemy na wiele sposobów – jako obicia mebli, zasłony, pościele, obrusy, tapety, szyjemy z nich ubrania, buty, zabawki, wykonujemy oprawy książek. Podczas warsztatów w Galerii Wzornictwa Polskiego poznamy różnorodność surowców wykorzystywanych do produkcji tkanin. Dowiemy się, czym jest splot i raport, a także stworzymy własny, niepowtarzalny wzór tkaniny.
bilety online i w kasie od 29 stycznia (Przyjaciele MNW – zapisy od 22 stycznia)
 
11 lutego
Usiądźmy wygodnie!
Jak zaprojektować wygodne krzesło? Przed przystąpieniem do pracy projektant musi poszukać odpowiedzi na wiele pytań. Kim będą użytkownicy siedziska? Jak znaleźć złoty środek pomiędzy jego funkcjonalnością a estetyką? Poszukując inspiracji w Galerii Wzornictwa Polskiego, wspólnie zastanowimy się, jak powinien wyglądać idealny fotel.
bilety online i w kasie od 5 lutego (Przyjaciele MNW – zapisy od 29 stycznia)
 
18 lutego 
Projektowanie 3D
Jednym z eksponatów prezentowanych w Galerii Wzornictwa Polskiego jest drukarka 3D. Dzięki tego typu urządzeniom każdy może spróbować swoich sił w projektowaniu. Wystarczą chęci, pomysł, program komputerowy i szczypta matematyki. Warsztaty poświęcone podstawom projektowania 3D. Zobaczymy, gdzie można znaleźć gotowe projekty, jak wygląda proces drukowania, lecz przede wszystkim sami będziemy projektować. Uczestnicy warsztatów w niewielkich zespołach stworzą projekty własnych, unikatowych podstawek pod kubki. 
Uwaga! Warsztaty dla dzieci 9–12 lat
bilety online i w kasie od 12 lutego (Przyjaciele MNW – zapisy od 5 lutego) / ok. 60 min
 
25 lutego
Pomysł na zabawkę
Samochód ze szczotki, dźwig z klamerek, miasto z kartonu. Ciekawa zabawka może powstać ze wszystkiego. Wystarczy świeżym okiem spojrzeć na otaczające nas rzeczy. Jakie jeszcze przedmioty tworzyli i tworzą projektanci z myślą o dzieciach? Co lub kto ich inspiruje? Poszukamy odpowiedzi na te pytania. Każdy z nas zaprojektuje i wykona własną zabawkę.
bilety online i w kasie od 19 lutego (Przyjaciele MNW – zapisy od 12 lutego)
 
 
 

23 marca / piątek / 16.00 
O projektowaniu przedmiotów dawniej i dziś
Zajęcia w nowo otwartej Galerii Wzornictwa Polskiego oraz w innych galeriach stałych MNW.
Wspólnie poszukamy odpowiedzi na pytanie, czy dobry design ma jedynie pomnażać dochody producentów, nakręcać spiralę konsumpcji, czy ma również inne zadania? Czy projektant swoją twórczością może zmieniać rzeczywistość i przyczynić się do rozwiązywania problemów społecznych? 
zbiórka w Holu Głównym / wstęp wolny / zapisy* od 16 marca (Przyjaciele MNW – zapisy od 9 marca) / liczba miejsc ograniczona / ok. 180 min
 
 
 

26 stycznia / piątek / 17.00
Galeria Wzornictwa Polskiego: Treść zaklęta w formie
Wyroby polskiego wzornictwa zachwycają formą, fakturą i starannym wykonaniem. Zgromadzone tutaj przedmioty to rezultat długich poszukiwań i przemyśleń projektantów. Pawilon polski na paryskiej wystawie światowej w 1925 roku to zwieńczenie poszukiwań stylu narodowego przez twórców przełomu XIX i XX wieku. Stalowo-skórzane meble zaprojektowane do zameczku Prezydenta RP w Wiśle to poszukiwanie nowoczesnych rozwiązań dla nowoczesnych ludzi. Barwne tkaniny, oryginalne wyroby ceramiczne i szklane poruszają wątek projektowania dla przemysłu. Zebrane razem opowiadają ponad stuletnią historię polskiego wzornictwa.
zbiórka w Holu Głównym / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 min
 
 
 

14, 21 i 28 stycznia, 4 i 11 lutego / niedziela / 12.00
Kino Muz / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 min
 
Galeria Wzornictwa Polskiego – przed wizytą
Eksponowane zabytki omówimy w kontekście czasów, w których powstały. Krzesła w stylu zakopiańskim przypominają o poszukiwaniach stylu narodowego, zapoczątkowanych przez Stanisława Witkiewicza. Kilimy, naczynia i bibeloty artystów z „Ładu” oraz meble z Zameczku Prezydenta RP w Wiśle to dwa pomysły na sprostanie wymaganiom i potrzebom ludzi dwudziestolecia międzywojennego. Powstałe w PRL-u tkaniny, naczynia szklane i ceramiczne obrazują współpracę artystów z największymi zakładami przemysłowymi. Oryginalne w swojej formie meble wprowadzają w teraźniejszość (i przyszłość) polskiego wzornictwa. 
 
Wykłady prowadzą współpracownicy Działu Edukacji:
14 i 21 stycznia – Anna Postek
28 stycznia, 4 i 11 lutego – Małgorzata Marszałł
 
 
 

21 stycznia, 4, 11, 18 i 25 lutego / niedziela / 16.00
Porcelanowe serwisy i figurki, szklane naczynia, meble z drewna, metalu i tkaniny żaglowej; batiki, żakardy, jedwabie, ciuchy z Hofflandu; powiększalnik Krokus, radio Szarotka i gramofon Bambino. Galeria Wzornictwa Polskiego przedstawia historię i najważniejsze zjawiska polskiego wzornictwa: od kręgu zakopiańskiego, poprzez Stowarzyszenie Warsztaty Krakowskie, Spółdzielnię Artystów „Ład”, modernistów z kręgów Praesensu, poprzez różnorodne projekty okresu powojennego, po najciekawsze przykłady współczesnego polskiego designu.
zbiórka w Holu Głównym / bilet wstępu do Muzeum / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 min
 
 
Zapraszamy zorganizowane grupy na zwiedzanie wystawy z przewodnikiem.
Oprowadzamy w języku polskim i angielskim.
 
Rezerwacja oprowadzań: poniedziałek-piątek, 8.30-15.00, tel. +48 22 621 10 31 wew.246 lub +48 22 629 50 60
 
 
 

 
Jak zaprojektować krzesło? / szkoły podstawowe
Jak powinno wyglądać idealne krzesło? Nad czym powinien zastanowić się projektant, zanim przystąpi do pracy? Musi wziąć pod uwagę wymagania użytkowników i miejsce, dla którego krzesło będzie przeznaczone. Czy łatwo stworzyć krzesło wygodne, a jednocześnie ładne? Przyjrzymy się krzesłom eksponowanym w MNW.
 
Estetycznie i praktycznie, czyli mieszkać idealnie / gimnazja i licea
Człowiek od wieków kształtuje swoje otoczenie, na pierwszym miejscu stawia własny dom. Co inspirowało projektantów wnętrz w XX wieku: ludowa tradycja czy nowoczesny, uprzemysłowiony świat? Jaki wpływ na ich pomysły miało pojawianie się ciasnych mieszkań? W Galerii Wzornictwa Polskiego omówimy projekty wybranych mebli, szkła, ceramiki, tkanin najwybitniejszych polskich twórców. Porozmawiamy także o tym, jak współczesny człowiek kształtuje otaczający go świat.
 
Rezerwacja lekcji: poniedziałek-piątek, 8.30-15.00, tel. +48 22 621 10 31 wew.246 lub +48 22 629 50 60
 
 
 
W punkcie informacyjnym MNW można bezpłatnie wypożyczyć audioprzewodniki z oprowadzaniem po galeriach (w języku polskim, angielskim, francuskim, niemieckim, rosyjskim i hiszpańskim).
Wgrane na urządzenia audiodeskrypcje powstały we współpracy z Fundacją Kultura bez Barier.
Bezpłatne drukI edukacyjne są dostępne przy wejściach do galerii.
 
 
 
 
 
Agnieszka Bar – projektantka szkła, pedagog na Wydziale Ceramiki i Szkła, asystentka w Pracowni Projektowania Szkła Użytkowego prof. Kazimierza Pawlaka.
 
Beata Bochińska – historyczka sztuki i designu, kolekcjonerka, wykładowca krytyki dizjanu, autorka książki Zacznij kochać design. Jak kolekcjonować polską sztukę użytkową.
 
Marek Cecuła – światowej sławy artysta ceramik, pedagog i kurator, jego prace znajdują się w zbiorach m.in. Victoria&Albert Museum w Londynie, Museum of Arts and Design w Nowym Jorku oraz Muzeum Narodowego w Warszawie.
 
Robert Czajka – projektant grafiki użytkowej, ilustrator, autor Papierowego Miasta, zabawki dla dzieci, eksponowanej w Galerii Wzornictwa Polskiego MNW.
 
prof. Czesława Frejlich – projektantka wzornictwa, pedagog Wydziału Wzornictwa warszawskiej ASP.
 
Paweł Grobelny – projektant, kurator wielu wystaw poświęconych projektowaniu, wykładowca, twórca mebli miejskich m.in. w ogrodach – Zhongshan w Szanghaju i Albertine w Brukseli.
 
Agnieszka Kacperska-Gałązka – technolog odzieży, absolwentka kulturoznawstwa na UAM, prowadzi pracownię Realizacji Projektów i Doskonalenia Zdolności Krawieckich w Katedrze Mody ASP.
 
Jan Kochański – absolwent Wydziału Architektury Wnętrz warszawskiej ASP, zawodowo zajmuje się projektowaniem.
 
Marta Kowalewska – historyk sztuki, kurator, wykładowca akademicki, kierownik Działu Tkaniny Artystycznej w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
 
Gosia Rygalik – projektantka, absolwentka Wydziału Wzornictwa ASP, prowadzi Studio Rygalik.
 
Tomek Rygalik – projektant, kurator i doktor sztuki, wykładowca na Wydziale Wzornictwa ASP, prowadzi Studio Rygalik.
 
Wszewłod Sarnecki – artysta szkła i projektant naczyń szklanych, uważany za jednego z najlepszych w swojej dziedzinie, autor wielu zestawów m.in. „Apollo” i „Olimpijski”, laureat licznych nagród za osiągnięcia w dziedzinie wzornictwa, zajmuje się również twórczością unikatową, tworzy szklane formy rzeźbiarskie.
 
Nikodem Szpunar – projektant mebli, absolwent Wydziału Wzornictwa warszawskiej ASP. 
 
prof. Wojciech Wybieralski – projektant produktu, teoretyk oraz pedagog wzornictwa, zaprojektował (głównie w zespołach) ponad sto produktów: m.in. powiększalniki i rzutniki Krokus (1974–1980), magnetowid szpulowy MTV-10 (1971) i samochodu Syrena „Bosto” (1972). 
 
 

 

*Zapisy w Dziale Edukacji MNW od poniedziałku do piątku, godz. 8.30–15.00, nr tel +48 22 621 10 31 wew. 246 lub +48 22 629 50 60

 

Koordynacja: / Dział Edukacji