Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Ferie zimowe w MNW / 19 stycznia-1 lutego 2015

Julian Fałat, Pejzaż zimowy z rzeką i ptakiemTwórczo i kolorowo, mroźnie i egzotycznie, czyli ferie w MNW. W programie warsztaty dla młodzieży i rodzin z dziećmi, zajęcia dla małych dzieci oraz otwarte oprowadzania w języku polskim i angielskim dla dorosłych.

W zimowe niedziele  zapraszamy na specjalne atrakcje karnawałowe i muzyczne. Będziemy też świętować Dzień Babci i Dziadka.
 

 

 

 

 

 

 

Rafał Malczewski, Auto na tle zimowego pejzażuRODZINNE FERIE

Rodzinne warsztaty twórcze / obowiązują zapisy* (od 12 stycznia) / zbiórka w Holu Głównym / opiekunowie bilet wstępu do MNW, dzieci wstęp wolny / ok. 70 minut

Warszawa jak z obrazka

Pełna gwaru i szumu czy spokojna? Kolorowa czy szara i smutna? Pełna ludzi i nowoczesnych budowli czy cała w zieleni? Ciekawe, jaka jest Warszawa na obrazach Canaletta, Gierymskiego, Podkowińskiego i Zaleskiego.

 

Świat naszych dziadków Do czego służył kontusz? Czy żaba może być zegarem? Czy pióro i kałamarz mogłyby zastąpić komputer? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań poznamy podczas muzealnej podróży w minione czasy.

 

Muzealne archiwum X
Czy mrożące krew w żyłach przygody mogą przydarzyć się tylko ludziom? Nie! Obrazy także przeżywają przygody! Podczas wycieczki po galeriach zamienimy się w detektywów i przeprowadzimy prawdziwe śledztwo, tropiąc tajemnice dzieł sztuki… Odkryjemy odciski palców malarzy i zbadamy, jak uratowano ponad stuletnią Pomarańczarkę. Wyniki śledztwa dołączymy do muzealnego archiwum X…

 

W drogę!
Niczym dawni artyści spakujemy kufry, walizki i wyruszymy w podróż. Co będzie nam potrzebne? Czy warto zabrać sztalugę i płótno, czy może szkicownik wystarczy? Czy do walizki zmieści się jeszcze ciepły płaszcz? Wędrując przez piękne i odległe krainy, zbierzemy i zapamiętamy te najwspanialsze widoki, a następnie skomponujemy z nich własne oryginalne pejzaże.  

 

Od mrówki do słonia, czyli muzealny zwierzyniec
W Muzeum ukryło się wiele znanych nam zwierząt oraz fantastycznych stworów: latających, pełzających, skaczących. W czasie zajęć poszukamy obrazów, na których są namalowane i przekonamy się, że niektórzy artyści malowali nawet mrówki!

 

Księżniczki, rycerze i smoki
Dawno, dawno temu za siedmioma górami i siedmioma rzekami znajdowało się cudowne królestwo… Kto nie chciałby być choćby przez chwilę walecznym rycerzem lub piękną księżniczką, walczyć ze smokiem w obronie niewiasty lub tańczyć do rana na balu w pięknej sukni? Uczestnicy zajęć przeniosą się w świat księżniczek, rycerzy i smoków i przeżyją tam niezwykle przygody. Czy potem będą chcieli wrócić?

 

20 stycznia / wtorek / 12.00 i 16.30
Warszawa jak z obrazka

 

21 stycznia / środa / 12.00 i 16.30

Świat naszych dziadków

 

22 stycznia / czwartek / 12.00 i 16.30
Muzealne archiwum X

 

23 stycznia / piątek / 12.00 i 16.30

W drogę!

 

27 stycznia / wtorek / 12.00 i 16.30

Od mrówki do słonia, czyli muzealny zwierzyniec

 

28 stycznia / środa / 12.00 i 16.30

Warszawa jak z obrazka

 

29 stycznia / czwartek / 12.00 i 16.30

Księżniczki, rycerze i smoki

 

30 stycznia / piątek / 12.00 i 16.30
Muzealne archiwum X

 

Wilhelm Schadow, Portret Wieńczysława i Konstantego Potockich jako dzieciMUZEALNY KLUB MALUCHA

Zajęcia dla małych dzieci z opiekunami / obowiązują zapisy* (od 12 stycznia) / zbiórka w Holu Głównym / opiekunowie bilet wstępu do MNW, dzieci wstęp wolny / ok. 70 minut

21 i 28 stycznia / środa / 11.00
Kolory zimy (2–3 latka)

Przed nami ważne zadanie. Niczym detektywi przeprowadzimy śledztwo. Uważnie przyjrzymy się zimowym pejzażom i odpowiemy na pytanie, czy zima ma tylko jeden kolor. 

 

23 i 30 stycznia / piątek / 11.00
Zimowe obrazy (3–4 latka)

Ludzie jeżdżący na łyżwach, wędrujące kuropatwy, mknące przez zaspy auto i krajobraz wypełniony śniegiem po horyzont. Tak według mistrzów malarstwa wygląda zima. A jaki będzie Twój zimowy obraz?

 

 

 

 

Henryk Berlewi, MechanofakturaTEMAT: SZTUKA
Warsztaty dla młodzieży / bez zapisów / zbiórka w Holu Głównym / wstęp wolny / ok. 60 minut
Jak powinny wyglądać idealne zajęcia o sztuce? To pytanie zadaliśmy młodzieży. Odpowiedzią są dwie zupełnie nowe propozycje warsztatów.  Młodzież wybrała tematy, napisała scenariusze, wymyśliła ćwiczenia i karty pracy. Przekonajcie się, jakie tematy i dzieła sztuki są interesujące dla Waszych rówieśników i w jaki sposób chcą, aby o nich opowiadać.

 

Brzydkie oblicze sztuki
Czym jest brzydota w sztuce? Dlaczego artyści ukazują postacie lub przedmioty, które mogą budzić obrzydzenie? Poznamy też przyczyny pojawiania się w dziełach sztuki elementów deformacji i zastanowimy się, jaki ma ona związek z ekspresją. Lekcja przygotowana przez młodzież uczestniczącą w warsztatach „Temat: Sztuka” w ramach programu Fundacji Orange.

 

Wolność czy zniewolenie. Sztuka polska po 1945 roku
W jaki sposób artyści angażowali się w powojenną rzeczywistość społeczno-kulturową? Czy odnajdowali osobistą przestrzeń wolności wewnętrznej, a może byli zniewoleni? Uczniowie poznają m.in. pojęcia socrealizmu, awangardy, abstrakcji, informelu, malarstwa materii. Lekcja przygotowana przez młodzież uczestniczącą w warsztatach „Temat: Sztuka” w ramach programu Fundacji Orange.

 

20 stycznia / wtorek / 14.00
Brzydkie oblicze sztuki

 

21 stycznia / środa / 14.00
Wolność czy zniewolenie. Sztuka polska po 1945 roku

 

22 stycznia / czwartek / 14.00
Brzydkie oblicze sztuki

 

23 stycznia / piątek / 14.00
Wolność czy zniewolenie. Sztuka polska po 1945 roku

 

27 stycznia / wtorek / 14.00
Brzydkie oblicze sztuki

 

28 stycznia / środa / 14.00
Wolność czy zniewolenie. Sztuka polska po 1945 roku

 

29 stycznia / czwartek / 14.00
Brzydkie oblicze sztuki

 

30 stycznia / piątek / 14.00
Wolność czy zniewolenie. Sztuka polska po 1945 roku
 

Tadeusz Makowski, JazzFERYJNE NIEDZIELE

18 stycznia - Karnawał w Muzeum

1 lutego - Niedziela muzyczna

 

 

 

 

 

 


18 stycznia / niedziela / KARNAWAŁ W MUZEUM

11.00
Paw, błazen i kryształowa księżniczka – stroje balowe naszych pradziadków
/ warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 5–12 lat

Na obrazach w Muzeum spotkać możemy różne osoby w pięknych strojach balowych. Poznamy ich historię i wspólnie stworzymy wspaniałe kreacje karnawałowe.
zbiórka w Holu Głównym / bilet warsztatowy / obowiązują zapisy * (od 5 stycznia) / ok. 60 minut

 

12.00-15.00
Balowy niezbędnik – maski, boa i kotyliony
/ animacje plastyczne

Trudno wyobrazić sobie karnawał bez masek i innych balowych akcesoriów. Będziemy mieli zatem okazję wykonać dodatki, które przeniosą nas w klimat dawnych maskarad.
Hol Główny / bilet wstępu do MNW

 

15.00
Bal „Młodej Sztuki” – oprowadzanie dla młodzieży i dorosłych
/ spotkanie dla młodzieży i dorosłych

Przełom XIX i XX wieku słynął z długiego, barwnie i hucznie obchodzonego karnawału. Jego najważniejszym elementem były różnego rodzaju bale, maskarady i reduty. Wiele z nich miało nie tylko charakter rozrywkowy, ale i charytatywny. Karnawał w Warszawie Anno Domini 1908 zasłynął tak zwanym balem „Młodej Sztuki”, zorganizowanym przez studentów warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych w celu zebrania pieniędzy dla uboższych kolegów. Bal okazał się wielkim sukcesem nie tylko ze względu na wspaniałe kostiumy i wystrój sali balowej. Zapraszamy na wspólne odkrywanie znajdujących się w MNW pamiątek po tej niezwykłej imprezie.
zbiórka w Holu Głównym / bilet wstępu do MNW / liczba miejsc ograniczona / ok. 70 minut
 

1 lutego / niedziela / NIEDZIELA MUZYCZNA

11.00
Muzyczne kolory, muzyczne interpretacje
/ warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 5–12 lat
W jaki sposób można muzycznie interpretować dzieło sztuki? Jakim językiem muzycznym przemawiają do nas obrazy? Jak brzmi zgiełk bitewny, zaduma, lament, cisza, noc? Jakie uczucia i dźwięki zawierają w sobie abstrakcję? Jak rozumieć współczesne malarstwo i dlaczego muzyka może być kluczem do interpretacji dzieła?

zbiórka w Holu Głównym / bilet warsztatowy / obowiązują zapisy* (od 12 stycznia) / ok. 60 minut

 

12.00 – 15.00
Różne oblicza muzyki
/ animacje plastyczne

Nauczymy się grać na prostych instrumentach perkusyjnych i dzwonkach chromatycznych, zaśpiewamy najpopularniejsze kanony po polsku, francusku, prowansalsku i angielsku. A potem wspólnie zaśpiewamy, zagramy i zatańczymy późnośredniowieczne rondo! Najmłodsi, pod okiem edukatorów, będą kolorować, wycinać i naklejać na plansze rysunki instrumentów odnalezionych na najsłynniejszych obrazach z Muzeum Narodowego w Warszawie. Dowiedzą się jak wyglądała lira, aulos czy katarynka. Przy osobnym stanowisku młodsi i starsi będą poznawać sekrety zapisu nutowego w średniowieczu, baroku i XXI wieku. Nauczą się, jak zaszyfrować swoje imię neumami lub nutami.

Hol Główny / bilet wstępu do MNW

15.00
Muzyka zaklęta w obrazach. Od króla Dawida do Tadeusza Kantora
/ spotkanie dla młodzieży i dorosłych

Dowiemy się, jak brzmiała muzyka w średniowiecznej katedrze, na zamku książęcym, w salonie mieszczańskim i czego przy pracy i podczas odpoczynku słuchali malarze w XIX i XX wieku. Do czego muzyka zainspirowała barokowych malarzy? Kogo muzyka czyniła lepszym, a kogo skłaniała do grzechu?
zbiórka w Holu Głównym / bilet wstępu do MNW / liczba miejsc ograniczona / ok. 70 minut
 

Konrad Krzyżanowski, Babcia z wnuczkiemDZIEŃ BABCI I DZIADKA

21 stycznia / środa

12.00 i 16.30
Świat naszych dziadków
/ warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 5–12 lat / obowiązują zapisy* (od 12 stycznia) / zbiórka w Holu Głównym / opiekunowie bilet wstępu do MNW, dzieci wstęp wolny / ok. 60 minut

16.00
Lata dwudzieste, lata trzydzieste… szalona młodość naszych przodków
/ spotkanie dla młodzieży i dorosłych / zbiórka w Holu Głównym / bilet wstępu
do MNW / liczba miejsc ograniczona / ok. 70 minut

 

10.00 – 18.00
Zostań moim przewodnikiem!

Zapraszamy dziadków, babcie i wnuczków do indywidualnego zwiedzania Muzeum z drukami edukacyjnymi. Każda drużyna ma szansę na nagrodę!

 

 

 

 Anthonie Beerstraaten, Pejzaż z łyżwamiZIMOWE ZWIEDZANIE MNW DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH
Zwiedzanie z przewodnikiem galerii stałych MNW / bez zapisów / zbiórka w Holu Głównym / bilet wstępu do MNW / liczba miejsc ograniczona / ok. 70 minut

 

Śnieżny szlak
Artyści chętnie podejmowali się malowania zimowych motywów. Na ich obrazach odnajdziemy zarówno łagodną i pogodną zimę, słoneczne światło odbijające się na śniegu, jak również groźne motywy nieujarzmionej i tajemniczej przyrody. Ośnieżone szyty górskie, mgła zamieci, biały puch na polach i łąkach zaobserwowany w mroźne dni lub ciężki, mokry śnieg podczas odwilży. Zimowe pejzaże prezentują bogactwo barw i niezwykłą wrażliwość artystów na piękno tej pory roku.
 

Lata dwudzieste, lata trzydzieste… szalona młodość naszych przodków
Dwudziestolecie międzywojenne to wspaniały okres, obfitujący w niezwykłe wydarzenia artystyczne i towarzyskie. Przewija się przezeń cały kalejdoskop interesujących bohaterów. Poznamy niektórych z nich i związane z nimi historie.


Arcydzieła Muzeum Narodowego w Warszawie
Trasa zwiedzania uwzględnia najważniejsze obiekty pokazywane we wszystkich galeriach stałych Muzeum. Omawiane prace powstały między końcem XII a początkiem XXI wieku. Do najsłynniejszych należą m.in.: gotycka Piękna Madonna z Wrocławia, Widok Warszawy z tarasu Zamku Królewskiego Bernarda Bellotta zwanego Canalettem, Pomarańczarka Aleksandra Gierymskiego i Rozstrzelanie surrealistyczne Andrzeja Wróblewskiego.

Galeria Sztuki XX i XXI Wieku
Jedyna w Warszawie stała wystawa sztuki współczesnej i nowoczesnej prezentuje prace powstałe między 1914 a 2012 rokiem. Wśród nich są zarówno obrazy, rzeźby, jak i rysunki oraz grafiki, a także fotografie i filmy autorstwa m.in.: Witkacego, Henryka Berlewiego, Andrzeja Wróblewskiego, Katarzyny Kozyry
i Wilhelma Sasnala.
 

Faras – skarby zatopionej pustyni
Zabytki kultury i sztuki nubijskiej z okresu chrześcijańskiego do zbiorów muzealnych trafiły dzięki polskim archeologom uczestniczącym w wielkiej międzynarodowej akcji ratowania pozostałości dawnych kultur Doliny Nilu. Dzięki pracom badawczym prowadzonym na terenie starożytnego ośrodka miejskiego Faras, odkryto dobrze zachowane ruiny kościoła katedralnego z VIII wieku. Jego ściany były pokryte wspaniałymi malowidłami o tematyce religijnej pochodzącymi
z VIII–XIV wieku. Dziś malowidła te można obejrzeć w Galerii Faras – największej w Europie ekspozycji sztuki nubijskiej.
 

W blasku średniowiecza
Oprowadzanie po Galerii Sztuki Średniowiecznej – najbogatszej w Polsce kolekcji, obejmującej dzieła pochodzące z okresu od XII do początku XVI wieku. Szczególnie cenny jest zespół monumentalnych nastaw ołtarzowych, niegdyś zdobiących kościoły Śląska i Pomorza Gdańskiego. Poznamy bogatą symbolikę
i ikonografię zabytków oraz najważniejsze zjawiska artystyczne epoki.
 

20 stycznia / wtorek / 16.00
Śnieżny szlak
 

21 stycznia / środa / 16.00
Lata dwudzieste, lata trzydzieste… szalona młodość naszych przodków
 

22 stycznia / czwartek / 16.00
Arcydzieła Muzeum Narodowego w Warszawie
 

23 stycznia / piątek / 16.00
Galeria Sztuki XX i XXI Wieku
 

27 stycznia / wtorek / 16.00
Arcydzieła Muzeum Narodowego w Warszawie
 

28 stycznia / środa / 16.00
Śnieżny szlak
 

29 stycznia / czwartek / 16.00
Faras – skarby zatopionej pustyni
 

30 stycznia / piątek / 16.00
W blasku średniowiecza
 

Jan Matejko, StańczykGUIDED TOURS IN ENGLISH

17th, 24th, 31th January / Saturday / 1.00 P.M.
Masterpieces of the National Museum in Warsaw
A choice of the most priceless works of art in the collection of the National Museum in Warsaw. Visitors to the museum will be shown not only works of old masters but also polish most famous paintings.
zbiórka w holu głównym / bilet wstępu do MNW / meeting in main hall / ticket to the museum required

 

 

W e-mailu prosimy o podanie tytułu, terminu i godizny zajęć, imienia i wieku dziecka oraz nr telefonu do opiekuna.