Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zima w Muzeum / 27 stycznia - 10 lutego 2019

Jak jest w Muzeum? Feriowo!
Możesz się tu bawić kolorami, trenować spostrzegawczość, a nawet gimnastykować wyobraźnię. 
Jeśli masz 5–7 lat zapraszamy w pierwszym tygodniu ferii. Będzie twórczo i aktywnie.
Jeśli masz 8–12 lat przyjdź do Muzeum w drugim tygodniu ferii. Nieszablonowe i niepowtarzalne warsztaty czekają na Ciebie.
 
zbiórka w Holu Głównym / dziecko: 1 zł, opiekun: 15 zł / obecność opiekuna obowiązkowa / bilety online i w kasie od 22 stycznia / brak możliwości kupienia biletu online oznacza, że są niedostępne również w kasie / ok. 80 min / liczba miejsc ograniczona 
 
 
 
 
27 stycznia / niedziela / 12.00
Obiad, czyli wieka uczta / zajęcia dla rodzin z dziećmi 5–7 lat
Poznamy dawne zwyczaje kulinarne, codzienne i świąteczne. Czy nasi przodkowie używali widelców? Co przynosili z domu goście zaproszeni na poczęstunek? Kto przygotowywał posiłki? Jak przebiegały uczty wydawane dawniej przez monarchów i arystokrację?
 
30 stycznia / środa / 12.00
Jak w domu / zajęcia dla rodzin z dziećmi 5–7 lat
Porozmawiamy o meblach i przedmiotach codziennego użytku, które znajdowały się w dawnych domach. Czy powstały w fabrykach? Z czego zostały wykonane? Czy można je zobaczyć we współczesnych mieszkaniach?
 
31 stycznia / czwartek / 12.00
Jak powstają obrazy? / zajęcia dla rodzin z dziećmi 5–7 lat
Poznamy etapy tworzenia obrazów. Odkryjemy tajniki tworzenia techniką temperową i olejną. Obejrzymy malarskie akcesoria. Dowiemy się, z czego powstają farby i jakimi narzędziami nakładane są na płótno.
 
1 lutego / piątek / 12.00
Gra w kolory / zajęcia dla rodzin z dziećmi 5–7 lat
Skupimy się na roli koloru w sztuce. Czym są barwy podstawowe i pochodne, ciepłe i zimne? Jak za pomocą kolorów artyści budują nastrój obrazu? Zobaczymy, jak – przy użyciu odpowiednich farb – malarze tworzą złudzenia optyczne. 
 
3 lutego / niedziela / 12.00
Dźwięki muzyki / zajęcia dla rodzin z dziećmi 5–7 lat
Poszukamy muzyki w sztukach pięknych. Poznamy instrumenty muzyczne eksponowane w galeriach MNW. Są wśród nich sistrum i fanfara. Dowiemy się, jak brzmią i kiedy ich używano. Wsłuchamy się w obrazy i odkryjemy zaklęte w nich dźwięki muzyki.
 
 
 
6 lutego / środa / 12.00 
Czas – jak go zmierzyć, jak go namalować? / zajęcia dla rodzin z dziećmi 8–12 lat
Jak mierzyć czas i jak go namalować? Poznamy czasomierze: klepsydry, zegary słoneczne, zegary mechaniczne i zegary stołowe. Obejrzymy martwe natury i inne dzieła, w których artyści w rozmaity sposób przedstawiali upływ czasu. 
 
7 lutego / czwartek / 12.00
Wyprawa w góry / zajęcia dla rodzin z dziećmi 8–12 lat
Góry zawsze inspirowały artystów. Do grona artystów zafascynowanych Tatrami zaliczali się Wojciech Gerson, Stanisław Witkiewicz, Rafał Malczewski.. Wspinali się, przecierali nowe szlaki, wędrowali, malowali. Czy ich miłość do gór widać w tworzonych przez nich dziełach sztuki? 
 
8 lutego / piątek / 12.00
Uwaga! Szkło! / zajęcia dla rodzin z dziećmi 8–12 lat
Dowiemy się, jak produkowane jest szkło i poznamy sposoby jego zdobienia. Porozmawiamy o cechach charakterystycznych szkła i jego zastosowaniu. Zobaczymy najciekawsze szklane naczynia dawne i współczesne. Poznamy nowe słowa: złocenie, grawerowanie, szkło prasowane. Zastanowimy się, czy szkło łatwo jest namalować i sfotografować. 
 
10 lutego / niedziela / 12.00
Sztuka: obserwuję / zajęcia dla rodzin z dziećmi 8–12 lat
Na czym polega praca historyka sztuki i konserwatora? Czasami zerkamy na dzieło i wydaje nam się, że wiemy o nim wszystko. Obrazy i rzeźby warto jednak dłużej poobserwować. Zawiesić na nich oko. Pogapić się. Zatonąć w nich spojrzeniem. Prześledzić ich historię. Dlaczego? Ponieważ w sztuce nic nie jest oczywiste!