Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Dzień otwarty w Galerii Sztuki XIX wieku / 23 września 2017

Wydarzenie współorganizowane z PZU – Mecenasem Galerii

Zapraszamy do ponownie otwartej Galerii Sztuki XIX Wieku. Z tej okazji przygotowaliśmy sześć spotkań tematycznych. Warto wnikliwie przyjrzeć się wybranym dziełom w największej galerii Muzeum Narodowego w Warszawie. Zaprezentujemy dzieła po raz pierwszy eksponowane w przestrzeni Galerii, w tym Zabicie Wapowskiego w czasie koronacji Henryka Walezego Jana Matejki – nowy depozyt w naszych zbiorach.

zbiórka w Holu Szatniowym / wstęp bezpłatny / ok. 45 min

 

 

12.00

Anioł nie kobieta – opowieść o Elizie z Branickich Krasińskiej / dr Magdalena Bialic

Życie Elizy z Branickich Krasińskiej, żony trzeciego wieszcza, nie było usłane różami. Na obrazie Winterhaltera emanuje jednak pięknem i spokojem, uosabia ideał oddanej żony i matki, modnie przy tym ubranej i uczesanej. Przedstawimy jedną z najciekawszych postaci polskiego romantyzmu oraz malarza, który w swoim dziele umiał oddać skomplikowane losy bohaterki.

 

 

 

 

 

12.00

Wieczni romantycy – losy artystów i poetycka wizja natury w malarstwie / Monika Miżołębska

Polskie malarstwo XIX wieku miało wiele twarzy. Odnajdziemy w nim nie tylko wizje bitew i zrywów niepodległościowych, ale także pełną skupienia i nostalgii wizję rodzimego pejzażu. Zachwyt kolorami, światłem i nastrojem, niezwykłością natury widoczny jest w obrazach Maksymiliana Gierymskiego, Adama Chmielowskiego, a także późniejszych artystów, m.in. Józefa Pankiewicza i Leona Wyczółkowskiego.

 

 

 

 

13.30

Kalejdoskop historii / Monika Jabłońska

Kto i w kogo rzucił czekanem? Miłość, śmierć i duma renesansowej królowej. Malarze drugiej połowy XIX wieku chętnie podejmowali tematy z historii Polski. Prowadzili również dialog z literaturą. Ich obrazy odwoływały się do dawnej potęgi Rzeczypospolitej szlacheckiej, ale pokazywały również przyczyny klęsk, słabości narodowe – ku przestrodze.

 

 

 

 

 

 

13.30

Zaproszenie na bal – Galeria XIX Wieku w rytmie walca / Wioletta Cicha

Zaproszenie na bal wiązało się z mnóstwem przygotowań. Zaczynały się prawdziwe manewry, w które zaangażowany był cały sztab ludzi – od nauczyciela tańca, krawców, fryzjerów po ekspertów w dziedzinie etykiety. Co było celem tych skomplikowanych zabiegów? Czy jedynie beztroska rozrywka? Odpowiedzi poszukamy w Galerii XIX Wieku.

 

 

 

 

 

16.00

Sto lat martwej natury / Monika Miżołębska

Martwa natura, choć przez wieki zajmowała najniższe miejsce w hierarchii tematów malarskich, wiele mówi nam o przemianach społecznych i kulturowych zachodzących w XIX wieku. Eleganckie kompozycje kwiatowe Henryki Beyer, ascetyczna Martwa natura z porami, serem i jabłkami Carla Schucha czy inspirowane sztuką japońską obrazy Leona Wyczółkowskiego ukazują sposób życia, upodobania i fascynacje epoki.

 

 

 

 

16.00

„Zbrodnia to niesłychana...” – historie dramatyczne i zagadki kryminalne / Wioletta Cicha

Tajemnice, tragedie, zagadki towarzyszyły sztuce i artystom od zawsze. Takie ujęcie tematów popularne było także w XIX wieku. Malarzy inspirowały mroczne opowieści. Poetów fascynowały mroczne obrazy. Jan Matejko, Józef Simmler, Artur Grottger – który jest mistrzem kryminału? A który z obrazów w Galerii XIX Wieku mógłby zostać głównym motywem sensacyjnej opowieści?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mecenasem Galerii Sztuki XIX Wieku w Muzeum Narodowym w Warszawie jest PZU.

 

 

 

 

Koordynacja: / Dział Edukacji