Dzień Kobiet w MNW / 8 marca 2014

Dzień Kobiet w MNW

Jacek Malczewski, Modelka 8 marca / sobota
Spotkania w kobiecym gronie w galeriach Muzeum będą okazją, aby w dziełach artystów poszukać odpowiedzi na pytanie, jaki był status kobiety w minionych epokach, kim były, a kim nie mogły być. Przyjrzymy się też współczesnym wizjom artystycznym kobiet.

12.00
Matka i muza, czy artystka i feministka?
– zajęcia familijne
Zapraszamy wszystkie panie – mamy i córki, babcie i wnuczki – na wspólny spacer międzypokoleniowym szlakiem kobiet. Podczas interaktywnych zajęć sprawdzimy, co o życiu kobiet dawniej i dziś mogą powiedzieć obrazy i rzeźby. Przyjrzymy się najpiękniejszym wizerunkom żon, matek, artystek i mecenasek. Czy zawsze kobieta mogła być artystką albo naukowcem? Czy miała szanse realizować swoje zawodowe marzenia? – poszukamy odpowiedzi na te i inne pytania.
zbiórka w Holu Głównym / obowiązuje bilet wstępu do Muzeum / ok. 60 min

 

 

 

13.00
Kobieta w galerii. Rozmowa o sztuce z wątkiem kryminalnym.

Spotkanie będzie poświęcone kobiecemu ciału uwiecznionemu na obrazach. Tym razem jednak spojrzymy na znane obrazy nie jak koneserzy sztuki, ale... niedoszłe morderczynie. W dzieje kobiecego aktu wprowadzi nas Mary Richardson, znana postać z londyńskiej kroniki kryminalnej. Jakie przestępstwo popełniła? Co nią kierowało? Gdy poznamy jej historię, inaczej spojrzymy na wizerunki Wenus eksponowane w muzeach.
zbiórka w Holu Głównym / obowiązuje bilet wstępu do Muzeum / ok. 70 min

15.00
Dlaczego jesteś taka piękna? Kto i co wpływa na kobiecą urodę
– spotkanie tłumaczone na polski język migowy (PJM)
Piękna, czyli jaka? Odpowiedź wcale nie jest jednoznaczna. Zapraszamy na spotkanie o kanonie urody. Prześledzimy, jak się zmieniał i co miało na to wpływ, jak to się stało, że gorset zastąpiła siłownia. Dowiemy się też, co ma wspólnego estetyka z polityką i czy musi tak być.
zbiórka w Holu Głównym / obowiązuje bilet wstępu do Muzeum / ok. 70 min