Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Dzień Dziecka w Muzeum Narodowym w Warszawie / 1 czerwca 2013

MUZEALNE SEKRETY
Dzień Dziecka
w Muzeum Narodowym w Warszawie
1 czerwca 2013 / sobota / 10.00–18.00

GALERIE PEŁNE EKSPONATÓW
O każdej pełnej godzinie zapraszamy na interaktywne spotkania w galeriach, aby wspólnie odkrywać muzealne sekrety. W programie różnorodne zajęcia dla dzieci i ich opiekunów.
zbiórka w holu głównym MNW / obowiązuje bilet wstępu do Muzeum / ok. 45 minut

godz. 11.00
„Wielkie historie z maleńkich przedmiotów”

Muzeum Narodowe w Warszawie może poszczycić się największą kolekcją miniatur portretowych w Polsce. Niewielkich rozmiarów portrety upamiętniały ważne wydarzenia w życiu naszych przodków: narodziny, zaręczyny, zawarcie małżeństwa lub rozłąkę. Na zajęciach usłyszymy fascynujące historie ukryte w ramkach i poznamy techniki tworzenia tych maleńkich dzieł sztuki.

godz. 12.00
„Zaczarowany świat obrazów”

Jak odczytać opowieści ukryte w obrazach? Czasami jest to bardzo proste, częściej jednak wymaga wiedzy. W czasie wizyty w muzeum warto się zatrzymać i uważnie przypatrzeć dziełom sztuki. Wiele z nich przedstawia niecodzienne wydarzenia, opowiada ciekawe historie.

godz. 13.00
„Tajemnice dawnych portretów”

Od najdawniejszych czasów ludzie malowali siebie i innych. Niektóre portrety są pogodne, a niektóre smutne, jedne intrygują, inne śmieszą. Zapraszamy do krainy portretów i autoportretów, aby wspólnie odkrywać ich tajemnice.

godz. 14.00
„Skarbczyk Matejki”

Obrazy Jana Matejki przedstawiają najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Podczas zajęć dowiemy się, skąd Matejko czerpał o nich wiedzę i do czego był mu potrzebny „Skarbczyk”. Poznamy rodzinę artysty i ciekawostki z życia Mistrza Jana.

godz. 15.00
„Sekrety naszych pradziadków”

Podczas zajęć w galeriach pokażemy przedmioty, których na co dzień się nie spotyka oraz takie, których używa się nadal, choć ich forma uległa zmianie. Dowiemy się, jak kiedyś powstawały obiekty codziennego użytku, przyjrzymy się ich dekoracjom, poznamy związane z nimi sekrety.

godz. 16.00
„Tajniki konserwacji”

Do czego służy dublaż? Co to jest retusz? Jaką rolę pełni werniks i jaki wpływ na dzieła ma temperatura? W czasie zajęć zapoznamy uczestników spotkania z pracą muzealnego konserwatora. Opowiemy o najnowszych badaniach wykorzystywanych w konserwacji. Przybliżymy problemy związane z renowacją wielkoformatowych dzieł, na przykładzie prac nad obrazem Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki.

godz. 17.00
„Ciekawostki z malarskiej pracowni”

Czego malarz potrzebuje do pracy? Czym jest talent? Gdzie pracuje artysta? W trakcie spotkania opowiemy o tym, co każdy malarz powinien wiedzieć, jak wygląda jego pracownia oraz jakich narzędzi używa do tworzenia swoich prac.

EKSPONATY Z MUZEALNYCH MAGAZYNÓW 
Spotkania z pracownikami Zbiorów Sztuki Zdobniczej

godz. 11.30–13.00
Pokaz ubiorów i akcesoriów mody uszytych według XVIII-wiecznych wzorów, któremu towarzyszyć będą opowieści o modzie i obyczajach tego czasu. Spotkanie poprowadzą Ewa Orlińska-Mianowska i Monika Janisz z Kolekcji Tkanin MNW.

godz. 15.30–17.00
Pokaz niewielkich mebli pochodzących z XVII–XIX wieku, służących do gier planszowych, muzykowania, przechowywania toalety i podróży. O ich sekretach opowiedzą pracownicy Działu Mebli MNW: Dorota Gutkowska i Stefan Mieleszkiewicz.

hol główny / obowiązuje bilet wstępu do Muzeum

W WARSZTACIE ARTYSTY, KRAWCA I KONSERWATORA 
godz. 10.00–18.00

Zapraszamy na różnorodne warsztaty plastyczne związane tematycznie ze spotkaniami w galeriach. Ich uczestnicy będą mogli namalować swój autoportret na palecie malarskiej, ozdobić fragmenty garderoby inspirowanej XVIII-wieczną modą, stworzyć miniaturowe obrazy i oprawić je w ozdobne ramy oraz zakonserwować dzieło sztuki.
hol główny / obowiązuje bilet wstępu do Muzeum

1 czerwca w księgarni muzealnej Serenissima wszystkie wydawnictwa dziecięce oraz gadżety z „Bitwą pod Grunwaldem” będzie można kupić 10% taniej.