Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Wystawy

POKAZ SPECJALNY / Bezcenne. Nabytki Muzeum Narodowego w Warszawie

17 listopada 2016 – 12 lutego 2017

pokaz specjalny

W latach 2014–2016 kolekcja Muzeum Narodowego w Warszawie wzbogaciła się o cenne dzieła. Większość została zakupiona bądź ofiarowana, warto również podkreślić, że do Muzeum powracają zabytki utracone w czasie ostatniej wojny. Na wystawie pokazujemy ponad 200 spośród pozyskanych dzieł, w tym malarstwo, rzeźbę, rysunek, grafikę, fotografie oraz wyroby rzemiosła artystycznego, poczynając od zabytków starożytnych – egipskich masek i antycznych naczyń – a kończąc na pracach współczesnych twórców. Ten reprezentatywny wybór stanowi barwną mozaikę materialną, kulturową i historyczną, a także unaocznia sposób budowania i uzupełniania muzealnych kolekcji.


Pracownicy Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych, a także opiekunowie zbiorów w MNW nieustannie analizują rynek artystyczny i antykwaryczny  na całym świecie. Dzięki ich staraniom wyławiane są prace, które powinny uzupełnić muzealne zasoby i być udostępnione szerokiej publiczności. Wśród muzealiów zakupionych przy wsparciu MKiDN i wyspecjalizowanych fundacji znalazły się prace ważne w dorobku danego twórcy lub stanowiące reprezentatywne przykłady różnych zjawisk w dziejach sztuki, zwłaszcza dzieła artystów polskich lub z Polską związanych.


Od początków swego istnienia Muzeum Narodowe w Warszawie wzbogacane było darami osób prywatnych i instytucji. W ostatnich latach do Muzeum trafiły głównie eksponaty pochodzące z XIX wieku; darczyńcami bywają także artyści współcześni, którzy współpracują z Muzeum i jego oddziałami przy rozmaitych przedsięwzięciach kuratorskich.


Dzięki staraniom  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z pomocą Ministerstwa Spraw Zagranicznych, nierzadko przy wsparciu i zaangażowaniu wielu organizacji i osób prywatnych, do Muzeum powróciły dzieła zaginione w czasie ostatniej wojny. Są to głównie prace rysunkowe i graficzne artystów polskich, ale odzyskane zostały także cenne obrazy reprezentujące sztukę dawną.

Zachęcamy do zapoznania się z programem wydarzeń towarzyszących pokazowi.




Aleksander Gierymski, <i>Przechadzka w parku</i>
Aleksander...
Fot. Grzegorz...
Przemysław Matecki, <i>Bez tytułu</i>
Przemysław Matecki,...
Maurycy Gomulicki, Z serii <i>Typologie sentymentalne</i>
Maurycy Gomulicki,...
Łukasz Korolkiewicz, <i>Demony</i>
Łukasz...
Fot. Grzegorz...
Konrad Brandel, <i>Warszawa. Saski ogród w zimie</i>
Konrad Brandel,...
Fot. Grzegorz...
Artur Nacht-Samborski, <i>Samotność w mieście</i>
Artur...
Ort gdański, Zygmunt III Waza, srebro, Polska, 1623, mennica: Gdańsk.
Ort gdański,...
Aleksander Orłowski, <i>Europejczyk i przedstawiciel Wschodu – rysunek satyryczny</i>
Aleksander...
Fragment wylewu talerza terra sigilata z motywem biegnących strusi
Fragment wylewu...
Fot. Grzegorz...
Henri de Toulouse-Lautrec, Miss May Belfort kłaniająca się publiczności
Henri de...
Alina Bondy-Glassowa, <i>Autoportret</i>
Alina...
Johann Conrad Seekatz, <i>Chrzest dworzanina królowej etiopskiej</i>
Johann Conrad...
Fot. Grzegorz...