Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Wystawy

Cisi Buntownicy / Symbolizm Polski ok. 1900 – wystawa w Monachium

Edward Okuń, My i wojna, 1917–1923
Edward Okuń, My i...

25 marca – 7 sierpnia 2022

Kunsthalle der Hypo-Kulturstiftung w Monachium 

 

Muzeum Narodowe w Warszawie jest współorganizatorem wystawy malarstwa Młodej Polski, która odbędzie się w Kunsthalle w Monachium. Znajdzie się na niej ponad 70 obrazów i rysunków z naszej kolekcji, w tym prace tak znanych artystów jak Jacek Malczewski, Józef Mehoffer, Wojciech Weiss, Witold Wojtkiewicz i Olga Boznańska.  
Polskie malarstwo przełomu XIX i XX wieku przenosi widza do świata pełnego mitów i legend, onirycznych krajobrazów, dawnych tradycji i zwyczajów, patrząc jednocześnie do wnętrza ludzkiej duszy. W narodzie pozbawionym własnego państwa do głosu doszło wówczas młode pokolenie malarzy, które tchnęło nowe życie w tę dziedzinę sztuki. Ich obrazy dały Polakom to, czego brakowało na scenie politycznej – wspólną tożsamość. Znajdowali inspirację zarówno we własnej historii, kulturze i naturze, jak i w wymianie z kręgami artystycznymi Berlina, Monachium, Paryża, Petersburga lub Wiednia.
Kunsthalle München po raz pierwszy w Niemczech zgromadziło ponad 140 ważnych dzieł z kolekcji publicznych i prywatnych na obszernej wystawie prezentującej rozkwit polskiej sztuki w latach 1890–1918.
Wystawa organizowana przez Kunsthalle München we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Narodowym w Poznaniu i Instytutem Adama Mickiewicza. 

 

Kuratorzy: Roger Diederen, Nerina Santorius, Albert Godetzky, Agnieszka Bagińska, Urszula Kozakowska-Zaucha, Agnieszka Skalska

 

Ilustracja: Edward Okuń (1872–1945)

My i wojna, 1917–1923
Muzeum Narodowe w Warszawie