Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Zadania dofinansowane z budżetu państwa

Dotacja na zakup muzealiów

 

 

Zadanie dofinansowane w ramach dotacji celowej ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa

 



Nazwa zadania: Zakup muzealiów do Kolekcji Tkanin oraz Kolekcji Szkła i Ceramiki w Zbiorach Sztuki Zdobniczej MNW.


Wartość dofinansowania:  325 000 PLN


Całkowity koszt zadania: 325 000 PLN


Opis zadania: Zakup muzealiów do Kolekcji Tkanin oraz Kolekcji Szkła i Ceramiki w Zbiorach Sztuki Zdobniczej MNW.


Dzięki dotacji Muzeum Narodowe w Warszawie powiększyło swoją kolekcję o wyjątkowe dzieła.

 

Zakupiony w 2022 roku do kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie pas kontuszowy jest wyrobem manufaktury grodzieńskiej. Manufaktura powołana  przez króla Stanisława Augusta prowadzona była w Grodnie przez Antoniego Tyzenhauza podskarbiego królewskiego. Celem jej powstania było podniesienie przemysłu krajowego. Przedsięwzięcie było jedyne w swoim rodzaju, organizowane od podstaw przez zatrudnienie fachowców z zagranicy, projektantów i deseniatorów, kształcenie młodzieży jako przyszłych pracowników.


Wzory produkowanych  tam pasów kontuszowych powstawały wedle projektów rysunkowych, co było rzadkością w polskich manufakturach. Wzorowane były na wyrobach tkanin  zachodnioeuropejskich, głównie francuskich.
Pasy z działającej ok. 12 lat ( 1768 – 1780) manufaktury  jedwabnej w Grodnie należą do rzadkości. Nie tylko dlatego, że nie były sygnowane (zachował się jeden obiekt z niepewną sygnaturą), ale także, ponieważ zachowało się ich niewiele. Zakupiony pas jest wyrobem tej właśnie manufaktury o czym świadczy, oparty o zachodnioeuropejską ornamentykę wzór jak i technika tkania, zbliżona do wyrobów zachodnioeuropejskich. Pas jest w bardzo dobrym stanie zachowania, wyróżnia go nie tylko bardzo wysmakowany deseń ale także piękna kolorystyka i frędzla z ozdobnymi krepinowymi chwostami, która zachowały się w doskonałym stanie. Pas prezentowany jest w galerii Sztuki Dawnej wśród najciekawszych wyrobów pochodzących z polskich persjarni.


Zakupiony dzięki dotacji MKiDN do Kolekcji Ceramiki MNW porcelanowy serwis deserowy wykonany w manufakturze w Miśni liczy 34 naczynia. Poszczególne elementy zestawu służącego do podawania ciepłych, egzotycznych napojów, modnych w XVIII wieku - herbaty, czekolady lub kawy są ozdobione wedutami, miniaturami pejzażowymi i rodzajowymi, malowanymi purpurą fioletu purpur-camaieu [purpurowa dekoracja monochromatyczna] z barwnymi kartuszami z kompozycjami kwiatowymi, festonami i esownicami. 

 

Kształt naczyń tzw. korpusowych (imbryk, czekoladnica, cukiernica, czarki i filiżanki) oraz starannie opracowana dekoracja są charakterystyczne dla stylistyki manufaktury w Miśni, z lat 1745-50. Szczególnie interesujące są „rodzime” scenki wykonane naszkliwnie purpurą, uzupełnione barwnymi ramami i złoceniami. Drobiazgowo opracowane detale scen i ornamentów nadają naczyniom lekkość i elegancję. Tak duży, zachowany w doskonałym stanie, zróżnicowany pod względem rozmaitości form zespół porcelany z wysokiej klasy artystycznej dekoracją miniatorską i potwierdzoną przedwojenną proweniencją (zb. Potockich) jest w Polsce rzadkością, co podnosi jego wartość ekspozycyjną i kwalifikuje do prezentacji na Galerii Sztuki Dawnej MNW.