Aktualności

Zmiany w Galerii Faras

15-11-2021

Od 15 listopada do połowy grudnia br. Galeria Faras im. Profesora Kazimierza Michałowskiego będzie nieczynna z powodu remontu, którego celem jest zwiększenie dostępności MNW dla osób z niepełnosprawnościami.

Przestrzeń ekspozycyjna zostanie odnowiona, zostaną wymienione nośniki multimedialne oraz prezentowane na nich treści. Modernizacja galerii wpisuje się w trwający w tym roku Jubileusz Faras.

 

Na odnowionej wystawie przewidziano także przestrzeń do odpoczynku i lektury, będzie tu można zapoznać się z materiałami o odkryciu przez Polaków katedry w Faras.

Dzięki współpracy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego (CAŚ UW) zaprosimy także na wirtualny spacer po współczesnych wykopaliskach prowadzonych na terenie dawnej Nubii. 


Gogle VR i współczesne wykopaliska w Nubii


Faras pozostaje jednym z najbardziej znanych ośrodków średniowiecznej kultury nubijskiej, ale nie jedynym. Dzięki badaniom archeologicznym prowadzonym w regionie przez badaczy z CAŚ UW odkryto kolejne zabudowania klasztorne w Ghazali i Starej Dongoli.

W muzealnej galerii pojawi się stanowisko VR – po założeniu specjalistycznych gogli zwiedzający będą mogli zobaczyć zrekonstruowane stanowiska archeologiczne w obydwu tych miejscowościach. Taki wirtualny spacer będzie okazją do poszerzenia kontekstu odkrycia w Faras.


Wykłady wokół Faras


W ramach trwającego Jubileuszu Faras organizujemy wiele wydarzeń popularyzujących średniowieczną kulturę nubijską. 16 grudnia o znaczeniu współczesnych badań nubiologicznych i prowadzonych przez polski zespół wykopaliskach w Starej Dongoli opowie dyrektor CAŚ UW, dr hab. Artur Obłuski. Na 17 grudnia zaplanowano z kolei oprowadzanie po Galerii Faras w Polskim Języku Migowym.

Zapraszamy także do zapoznania się z zapisem wybranych spotkań w MNW poświęconych odkryciu w Faras:


wykład „Legendy do malowideł, podpisy wiernych, epitafia i inne. O znaleziskach tekstowych z polskich wykopalisk w Faras”,
wykład „Faras – nie tylko katedra”,
konferencja inaugurująca Jubileusz Faras.

 

Stanowisko VR w Galerii Faras powstanie dzięki współpracy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Zadanie: Zwiększenie dostępności Muzeum Narodowego w Warszawie dla osób z niepełnosprawnościami.

 

logo MKiDN