Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

Prezentacja stereoskopowa FARAS 3D wyróżniona nagrodą MUSE Awards

27-04-2015
Materiały...
Materiały...
Galeria Faras w...

Z dumą i radością zawiadamiamy, że 26 kwietnia 2015 r. prezentacja stereoskopowa FARAS 3D, będąca integralną częścią ekspozycji multimedialnej nowej Galerii Faras w MNW, została doceniona przez Amerykańskie Stowarzyszenie Muzeów (American Alliance of Museums) w międzynarodowym konkursie MUSE Awards mającym za zadanie na wspieranie nowych standardów ekspozycji.


Celem nagród MUSE Awards jest wyróżnienie projektów z całego świata, które wykorzystując nowe technologie starają się wzbogacić merytoryczną i emocjonalną stronę ekspozycji, pomóc w komunikacji ze zwiedzającymi. W ramach konkursu nagradzane są najlepsze realizacje wykorzystujące nowe technologie w narracjach multimedialnych. Nagrody przyznawane są w wielu kategoriach, m.in. instalacje multimedialne, aplikacje mobilne i internetowe.
 

Cyfrowa rekonstrukcja wnętrza katedry faraskiej w technologii stereoskopowej 3D, którą można na co dzień oglądać w sali multimedialnej w galerii Faras w MNW, otrzymała honorowe wyróżnienie Media&Technology MUSE Award w kategorii filmów zrealizowanych dla ekspozycji muzealnych.

 

Projekt FARAS 3D to unikatowe połączenie wiedzy archeologicznej z nowoczesnymi formami technik audiowizualnych. Prezentacja ma przybliżyć publiczności zagadnienia związane z największym odkryciem polskiej archeologii – Katedrą z Faras, oraz przypomnieć postać i osiągnięcia prof. Kazimierza Michałowskiego. Przestrzenny obraz Katedry w technice stereoskopowej 3D pozwala wejść do wnętrza świątyni, która pół wieku temu została zalana wodami Nilu. Po raz pierwszy od tysiąca lat, dzięki nowoczesnej animacji i grafice komputerowej, zwiedzający mogą zobaczyć Katedrę z czasów starożytnej Nubii. Stereoskopowy film FARAS 3D powstał dzięki współpracy filmowców z polskimi archeologami specjalizującymi się w historii Nubii. Rekonstrukcja Katedry była możliwa dzięki dokumentacji z wykopalisk w Faras oraz innych stanowisk archeologicznych na terenach dawnej Nubii, obecnie w północnym Sudanie. W filmie przedstawiona jest architektura kościoła i malowidła ścienne które powstały w okresie od VIII do XII wieku. Malowidła z Faras są zapadającymi w pamięć przykładami sztuki chrześcijańskiej Nubii.

 

Po raz pierwszy w konkursie MUSE Awards nagrodzone zostały dwie prace polskiego reżysera – obok wyróżnienia dla filmu stereoskopowego FARAS 3D, doceniona została także wideoprezentacja „Treblinka – wirtualna makieta obozu”.

 

Autorem nagrodzonych projektów jest Władysław Jurkow – reżyser filmowy, dziennikarz, autor filmów dokumentalnych i kurator wystaw sztuki współczesnej. Twórca od wielu lat zajmuje się popularyzacją dorobku polskiej archeologii i dokumentuje pracę polskich misji archeologicznych w Sudanie i Egipcie.

 

Filmy zostały wyprodukowane przez Fundację Wyższej Szkoły Artystycznej Homo Faber we współpracy ze studiem filmowym Arkadia Film, oraz instytucjami, dla których powstały – Muzeum Narodowym w Warszawie i Muzeum w Treblince.

 

Gratulujemy laureatom i zachęcamy do zapoznania się z pełną informacją nt. zwycięskich projektów na stronie internetowej organizatora.