Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

OTWARCIE GABINETU FOTOGRAFII / Od 10 czerwca w Galerii Sztuki XIX wieku

02-06-2022

Już od 10 czerwca Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza zwiedzającyh do nowootwartego Gabinetu Fotografii mieszczącego się w Galerii Sztuki XIX wieku

 

W MNW przechowywana jest unikatowa w Polsce kolekcja fotografii z XIX i początku XX wieku, pochodzących z całej Europy, Azji i Afryki Północnej. Znajdują się w niej prace znanych fotografów polskich, takich jak: Karol Beyer, Walery Rzewuski, Konrad Brandel, Józef Czechowicz, Michał Greim, Jan Bułhak, oraz zagranicznych – jak Giacomo Caneva, Gustave Le Gray, Camille Silvy, Carlo Naya, Frank M. Sutcliffe. Pierwsze fotografie do dziś znajdujące się w zbiorach MNW zostały zakupione już w 1863, do ówczesnego Muzeum Sztuk Pięknych. 

 

Po raz pierwszy w historii Muzeum Narodowego w Warszawie fotografie zostaną wyeksponowane w specjalnie utworzonym gabinecie.  Wzbogacą ekspozycję o nowe konteksty i perspektywy badawcze, m.in. wskazujące na związki środowisk artystycznych z fotografią. Prace fotograficzne są obiektami bardzo wrażliwymi i nie mogą być długo eksponowane, dlatego wystawy będą wymieniane kilka razy w roku. To wyjątkowa okazja do cyklicznego udostępniania kolekcji dagerotypów, ambrotypów, ferrotypów oraz odbitek z negatywów papierowych i szklanych, wykonywanych na różnych papierach światłoczułych. 

 

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania ekspozycji. 

 


Mecenasem Galerii Sztuki XIX Wieku jest PGE Polska Grupa Energetyczna.

 

___

 

Ilustracja: Portret dwóch mężczyzn grających w karty, fotograf nieznany, ok. 1845-ok. 1850. Zobacz dzieło w Cyfrowym MNW.