Aktualności

Obraz Jacka Malczewskiego „Przy fortepianie” powrócił do Muzeum Narodowego w Warszawie

22-06-2020
Obraz Jacka Malczewskiego „Przy fortepianie”, odzyskana polska strata wojenna, został oficjalnie przekazany do MNW. Dziś na konferencji prasowej poznaliśmy jego historię.
 
Obraz przedstawia siostry artysty – Helenę i Bronisławę. Dzieło znajdowało się prawdopodobnie w kolekcji rodzinnej Heleny Karczewskiej i nie było prezentowane na żadnej z licznych wystaw Malczewskiego.
 
W 1936 roku Rafał Malczewski, syn artysty, zaoferował Muzeum Narodowemu w Warszawie kupno kolekcji Heleny Karczewskiej. Obraz trafił do zbiorów MNW 5 lipca 1937 roku i zapewne pozostawał w nich aż do wybuchu Powstania Warszawskiego. Po upadku powstania duża część zbiorów znajdujących się jeszcze w mieście została zrabowana lub uległa zniszczeniu, inne wywieziono do składnic na Dolnym Śląsku, w Austrii i Niemczech.
 
W 1997 roku obraz został zakupiony na aukcji w USA. W listopadzie 2019 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymało z MNW informację, że obraz został wystawiony na sprzedaż w domu aukcyjnym Roseberys w Londynie. Po negocjacjach ministerstwa z właścicielem – Kevinem McCormackiem – zdecydował on o bezinteresownym zwrocie obrazu do Polski. Za ten gest, rzadko spotykany w praktyce restytucyjnej, ofiarodawca został uhonorowany dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.