Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

Nabór do projektu Wikipedii o Galerii Faras

09-03-2016

Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Stowarzyszenie Wikimedia Polska rozpoczynają projekt, mający na celu wzbogacenie Wikipedii o zagadnienia związane ze stanowiskiem archeologicznym w Faras i zbiorami w Galerii Faras im. Profesora Kazimierza Michałowskiego w MNW. 

 
Zakres planowanych artykułów jest dość szeroki, będzie obejmował zagadnienia związane z historią, historią sztuki, archeologią, a nawet konserwacją dzieł sztuki. Szukamy przede wszystkim osób, którym bliska jest tematyka tego programu – Faras, wykopaliska i udział w nich polskich uczonych, poczynione tam odkrycia, dzieje tych terenów, chrześcijaństwo nubijskie, wreszcie historia i współczesność samej Galerii. Tematem projektu będą wykopaliska i udział w nich polskich archeologów, poczynione tam odkrycia, dzieje tych terenów, chrześcijaństwo nubijskie, wreszcie historia i współczesność samej Galerii. W Wikipedii zostanie stworzona grupa artykułów związanych z tą tematyką.  Merytoryczną opiekę nad projektem sprawuje dr hab. Aleksandra Sulikowska. 
 

Organizowana grupa wolontariuszy zapozna się z wystawą, przejdzie szkolenie redagowania artykułów w Wikipedii i oznaczania źródeł, zbierze materiały (książki, artykuły naukowe) i będzie wspólnie pracować nad nowymi artykułami związanymi z tą unikalną w całej Europie kolekcją. Zadaniem uczestnika będzie udział w szkoleniach, a następnie napisanie 2–3 artykułów na podane tematy. Pierwsze dwa podstawowe szkolenia odbędą się na początku kwietnia na terenie MNW, a część programu związana z pisaniem haseł zakończy się w czerwcu 2016 roku. W tym okresie będą organizowane kolejne spotkania (raz w miesiącu) oraz dodatkowe konsultacje z osobą koordynującą działania od strony Wikipedii, jednak większość współpracy będzie przebiegała zdalnie, przez Internet. Uczestnicy otrzymają zaświadczenia o udziale w projekcie ze strony MNW oraz Stowarzyszenia Wikimedia Polska oraz będą mogli otrzymać zaświadczenie o wolontariacie. Jeśli ponadto istnieje możliwość ze strony Państwa uczelni, by uczestnictwo w projekcie było potraktowane jako praktyki studenckie lub umożliwiało otrzymanie dodatkowych punktów ECTS, prosimy o kontakt. 

 

Projekt rozpocznie się na początku kwietnia, jego część związana z pisaniem haseł będzie trwała 3 miesiące. 

 

Na zgłoszenia czekamy do 25 marca. Zgłoszenie (mail zawierający imię, nazwisko i wydział uczestnika) nalezy wysłać na adres [email protected].

 

Więcej informacji na stronie https://pl.wikimedia.org/wiki/GLAM/Faras/Zaproszenie