Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

Muzeum Narodowe w Warszawie wielokrotnie nagrodzone w konkursie „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba”

26-07-2022
Z dumą i radością informujemy, że Muzeum Narodowe w Warszawie otrzymało 4 nagrody i 2 wyróżnienia w XVI edycji konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba”!
Nasze projekty doceniono w następujących kategoriach:
 
I miejsce w kategorii „Wydawnictwo muzealne” zajęła publikacja „Artystka. Anna Bilińska 18541893”:
 
Katalog „Artystka. Anna Bilińska 1854–1893” towarzyszył wystawie monograficznej jednej z najważniejszych polskich malarek. Jest naukowym opracowaniem uwzględniającym wszystkie jej dzieła: obrazy olejne, pastele, akwarele i rysunki, również te, które uznawane są za zaginione. Katalog uzupełniają eseje interpretacyjne ukazujące Bilińską i jej malarstwo w szerokim artystycznym i społecznym kontekście epoki oraz kalendarium życia artystki. Polska i angielska wersja katalogu została wysłana do ważniejszych bibliotek branżowych, co zapewni Annie Bilińskiej trwałe miejsce w kanonie światowej historii sztuki.
 
 
I miejsce ex aequo w kategorii „Projekt edukacyjny” zajęły:
 
„A to Polska właśnie… czyli plakatowa definicja Polski" w Muzeum Plakatu w Wilanowie
 
Do wystawy Polska. Ryszard Kaja (1962-2019) w Muzeum Plakatu w Wilanowie powstał interdyscyplinarny projekt łączący edukację artystyczną z wiedzą z zakresu geografii, historii, literatury i sztuki Polski. Zajęcia przygotowane we współpracy z nauczycielami, były powiązane z edukacją szkolną, stanowiły jej uzupełnienie i powtórzenie zagadnień omawianych na lekcjach. Umiejętność dostrzegania artystycznych inspiracji, cytatów i korespondencji między sztukami to ważny element edukacji humanistycznej. Uczniowie w plakatach Ryszarda Kai odnajdywali związki z malarstwem i poezją — dzieła sztuki umożliwiły również zapoznanie uczniów z ludowymi tradycjami i zwyczajami w różnych miejscowościach. Związek słowa i obrazu, odnalezienie punktów stycznych z programem szkolnym i edukacją formalną przyniósł doskonałe efekty i satysfakcję w pracy zarówno muzealnika, edukatora, nauczyciela jak również zaangażowanie, aktywność i uśmiech po stronie uczniów.
 
„Sztuka bezpośrednio – warsztaty dla osób z dysfunkcją wzroku”, odbywające się w Muzeum w Nieborowie i Arkadii i Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim
 
„Dobre przygotowanie merytoryczne, ciekawa forma warsztatów, bardzo mile spędzony czas i sympatyczne osoby prowadzące” – to opinia jednego z uczestników projektu „Sztuka bezpośrednio”. Był to cykl warsztatów wyjazdowych dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Latem 2021 roku poprzez bezpośredni kontakt z zabytkowymi obiektami poznawaliśmy sekrety baroku, rokoka, klasycyzmu i pozytywizmu. Warsztaty prowadzili muzealni edukatorzy i rekonstruktorzy historyczni w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim oraz Muzeum w Nieborowie i Arkadii – oddziałach Muzeum Narodowego w Warszawie. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 
 
 
III miejsce w kategorii „Projekt otwarty” zdobyła opera „Potażernia, czyli filozofia w warzywniaku” w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim
 
„Potażerina, czyli filozofia w warzywniku” to przedstawienie lalkowe, odwołujące się do tradycji XVIII-wiecznej opery buffa. Poprzez nawiązanie do historii pałacu w Otwocku Wielkim, a także typowej dla rokoko formy plastycznej lalek, treść sztuki i warstwy muzycznej spektaklu utrzymanej w stylistyce epoki przybliżyła dzieciom dawne formy teatralne, a także rozbudziła ich zainteresowanie muzyką dawną i historią. Przedstawienie poprzedzał krótki wstęp historyczny o gatunkach teatralnych i historia opery, ale po nim następowały warsztaty plastyczne. 
Partnerem Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim było Muzeum Teatralne w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, organizatorem zaś projektu Fundacja Promocji Kultury OtwArte, projekt został zrealizowany dzięki dotacji ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży w 2021 roku.
 
Wyróżnienie w kategorii „Projekt otwarty” zdobył cykl koncertów „W Brzask” w Muzeum Rzeźby w Królikarni
 
„W Brzask” to jedyny w swoim rodzaju cykl letnich plenerowych koncertów, bo rozpoczynających się o wschodzie słońca. Poranny rytuał w Parku Rzeźby w Królikarni gości zarówno znane postaci dźwiękowej awangardy, jak i wschodzące gwiazdy współczesnej muzyki klasycznej. Dzięki swojej unikalności „W Brzask” zgromadził wokół siebie grono oddanej widowni – w 2021 roku blisko 1200 osób przybyło do Muzeum o 4.00 nad ranem.
 
 
Wyróżnienie w kategorii „Wystawa” otrzymała ekspozycja „Xawery Dunikowski. Malarstwo” w Muzeum Rzeźby w Królikarni
 
Xawery Dunikowski. Malarstwo to pierwsza wystawa, poświęcona tej mniej znanej dziedzinie twórczości artysty. Malarstwo pozostawało dotychczas, niesłusznie, w cieniu jego prac rzeźbiarskich, a przecież Dunikowski uprawiał je z pasją od początku swojej kariery. „Gdybym nie umiał malować, nie umiałbym też rzeźbić” – mawiał. W twórczości malarskiej stawiał filozoficzne pytania o sens ludzkiej egzystencji, o miejsce człowieka we wszechświecie, o nieśmiertelność istoty ludzkiej. Wiele z pokazanych na wtawie prac nie było eksponowanych publicznie od 1961 roku. Inne, m.in. szkice do kompozycji abstrakcyjnych i niektóre szkice do cyklu „Kaktusy”, były prezentowane po raz pierwszy. Wystawę poprzedziły szeroko zakrojone prace konserwatorskie.
 
Serdecznie gratulujemy wszystkim zaangażowanym w projekty!