Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

MUZEALNE CENTRUM EDUKACJI SZKOLNEJ / Z wizytą w Paryżu

21-04-2022

W ramach realizacji programu Romantyczność 2022. Wilno-Warszawa-Paryż odbyły się lekcje, wykłady i zajęcia ze studentami w Paryżu

Urszula Król, Bożena i Edyta Rubka-Kostyra w dniach 1-10 kwietnia 2022 przebywały w Paryżu, gdzie prowadziły zajęcia na temat sztuki polskiego romantyzmu dla uczniów, studentów i osób dorosłych. Zespół Muzealnego Centrum Edukacji Szkolnej poprowadził w Paryżu 15 spotkań, w których wzięło udział 300 osób.
 

Odbyło się 12 lekcji dla uczniów ze starszych klas szkoły podstawowej oraz licealistów ze Szkoła Polska im. Adama Mickiewicza w Paryżu-  Ecole polonaise de Paris.

Na seminarium dla studentów Sorbonne Université - Faculté des lettres Urszula Król miała prelekcję zatytułowaną „Tęsknota za pięknem i wolnością. Malarskie wizje Ukrainy w malarstwie polskim XIX wieku”. Bożena Pysiewicz przedstawiła historię i zbiory Muzeum Plakatu w Wilanowie i rozmawiała ze studentami o plakatach ukraińskich twórców i ich związkach z twórczością romantycznego poety i malarza Tarasa Szewczenki.
 

Urszula Król poprowadziła wykład „Portrait d’amis et portrait de famille” w Société Historique et Littéraire Polonaise/ Bibliothèque Polonaise de Paris, dotyczący przyjacielskiego i rodzinnego kręgu polskich romantyków.
 

Zadanie „Romantyczność 2022. Wilno-Warszawa-Paryż” realizowane przez zespół Muzealnego Centrum Edukacji Szkolnej otrzymało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura inspirująca”.