Aktualności

Ludzie w Muzeum / pokaz zdjęć wolontariuszy i wolontariuszek

02-12-2019
Co jest miarą wartości każdego muzeum? Co świadczy o jego popularności i randze? Naszym zdaniem, wbrew pierwszym skojarzeniom, nie są to jego zbiory, nie jest to także marka placówki. Miarą wartości muzeum są ludzie. Ludzie, którzy opiekują się zbiorami, którzy je konserwują, opisują i badają. Ludzie, którzy decydują, jak eksponować to, co w muzeum zgromadzono. I ci najważniejsi – ludzie, którzy przychodzą oglądać to, co muzeum ma najlepszego do pokazania. Ich obecność potwierdza wartość instytucji. To ludzie tworzą muzeum: jego pracownicy, współpracownicy i zwiedzający. 
 
Wolontariuszki i wolontariusze Muzeum Narodowego w Warszawie stworzyli więc pokaz zdjęć poświęcony właśnie im – Ludziom w muzeum. Bez nich muzeum nie istniałoby. Każdemu z nich należy się szacunek i wdzięczność. Dlatego właśnie im poświęciliśmy swój czas i pracę. Ten pokaz to podziękowanie za życie tchnięte w muzealne mury. Zwiedzający na zdjęciach zobaczą pracę konserwatorów, konserwatorzy zobaczą zachwyt i zadumę zwiedzających, którzy oglądają efekty ich pracy. Każdy będzie mógł uświadomić sobie, że np. bez szatni nie będzie mógł czerpać przyjemności z obcowania ze sztuką i jakie znaczenie dla głębszego zrozumienia dzieł sztuki mają muzealni edukatorzy i edukatorki. 
 
Wolontariuszki i Wolontariusze MNW
 
Na wystawie można zobaczyć zdjęcia: Wioletty Cichej, Magdaleny Kiedrzyńskiej, Macieja Kubiaka, Jacka Piotrowskiego, Antoniego Stasińskiego i Barbary Stupnickiej
 
Prace są eksponowane w korytarzu przy sali kinowej, na poziomie -1