Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

Filmy związane z Witkacym dostępne w ramach przeglądu on-line na platformie Ninateka.pl

16-09-2022
Zapraszamy do obejrzenia filmów o życiu i twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicz na platformie Ninateka.pl oraz do wysłuchania opowieści kuratorów wystawy Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia nt. koncepcji wolności sztuki wg Witkiewicza w filmie zrealizowanym w ramach współpracy MNW z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym.
 
Artysta, filozof, literat, który odbierając sobie życie, wyraził sprzeciw wobec zniewolenia – siebie i swojego kraju. Jego postać stała się uosobieniem narastającej niemocy, wyrazem buntu i
dowodem bezsilności zarazem. Stanisław Ignacy Witkiewicz całe życie szukał wolności w sztuce, sięgając po różne środki wyrazu. Jego wszechstronność wciąż zadziwia, a dzieła zachwycają,
jednocześnie wywołując niepokój i kontrowersje. Jesienią, w związku z przypadającą 18 września rocznicą śmierci Witkacego, przez tydzień będzie można oglądać filmy związane z życiem i twórczością artysty. W programie m.in. animacje, filmy krótko- i długometrażowe, a także kultowa adaptacja prozy Witkacego w reżyserii Mariusz Trelińskiego.

Filmy dostępne od 17 września do 24 września na platformie VOD Ninateka.pl – legalnie, bezpłatnie i bez reklam! 
Wydarzenie organizowane we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach akcji #bezprzedawnienia.
 
PROGRAM PRZEGLĄDU:
  • „Wariacje na temat Witkacego”, reż. Monika Martini-Madej, 1995
  • „Witkacego duchów wywoływanie”, reż. Kazimierz Urbański, 1989
  • „Epilog”, reż. Jacek Schmidt”, 1988
  • „Witkacy”, reż. Józef Robakowski, 1981
  • „Blaga”, reż. Michał Wojtasik, 2021
  • „Pożegnanie jesieni”, reż. Mariusz Treliński, 1990
  • „Hamadria” reż. Józef Schmidt. 1981