Informacje dla gości z niepełnosprawnością

Muzeum Narodowe w Warszawie dokłada wszelkich starań, aby być miejscem dostępnym i przyjaznym dla wszystkich.
W galeriach MNW odbywają się spotkania tłumaczone na Polski Język Migowy (PJM) oraz warsztaty dla osób z dysfunkcją wzroku. Informacje o tych wydarzeniach są regularnie publikowane w panelu „Aktualności” na stronie głównej i na podstronie „Wydarzenia”, zapraszamy też do zapoznania się z zakładką Muzeum dostępne.

Muzeum regularnie angażuje się w takie inicjatywy jak Tydzień Kultury bez Barier oraz Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych i ich Opiekunów.
W latach 2009–2011 MNW realizowało bardzo udany projekt „Muzeum na wynos”. Celem projektu było wyjście z ofertą kulturalną poza siedzibę muzeum i dotarcie także do tych odbiorców, którzy z powodu niepełnosprawności, choroby lub sytuacji życiowej nie mogą uczestniczyć w zajęciach organizowanych galeriach.

W ramach projektu „Poza ciszą i ciemnością”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a zrealizowanego przez Fundację Dzieciom „Zdążyć z pomocą”, powstały audiodeskrypcje wybranych obiektów z kolekcji MNW. Można ich posłuchać tutaj, są one dostępne także w audioprzewodnikach MNW. Osoby niewidome, słabowidzące i ich opiekunowie zwolnione są z opłaty za wypożyczenie audioprzewodnika.

Przed bramą gmachu MNW znajduje się kilka miejsc parkingowych (płatnych w parkomatach według stawek władz miejskich), a do budynku prowadzi wygodny podjazd. W gmachu znajdują się windy oraz toalety dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo. Dokładna specyfikacja wind i podnośników znajduje się tutaj.

 

Z przyjemnością odpowiemy na Państwa pytania:

Dział Edukacji
e-mail:
tel. 22 621 10 31 wew. 227