Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Archiwum

29 stycznia 2022 / sobota / godz. 11.00
Renesans


Fascynacja antykiem, humanizm, reformacja, wielkie odkrycia geograficzne, rozkwit nauki, wynalazek Gutenberga, rozwój druku i grafiki, przemiany w sztuce. Wszystkie te zagadnienia poruszane są na szkolnych lekcjach poświęconych epoce renesansu. Podczas spotkania na wystawie „Cranach. Natura i sacrum” oraz w Galerii Sztuki Dawnej poszukamy wspólnie dzieł, które pomogą uczniom lepiej zrozumieć czasy odrodzenia. Poszukamy odpowiedzi na pytanie, które z fascynacji i problemów tamtej epoki są bliskie współczesnemu człowiekowi.

prowadzenie: Urszula Król, Karolina Zalewska

120 min / udział bezpłatny / zapisy od 17 styczna 2022:  – decyduje kolejność zgłoszeń / liczba miejsc ograniczona

 

 

15 stycznia 2022 / sobota / godz. 11.00
WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI / Romantyczność 2022. Wilno-Warszawa-Paryż


Na początku roku 2022 – Roku Romantyzmu – zapraszamy nauczycieli na warsztaty z cyklu „Romantyczność 2022”. Tematem pierwszej części spotkania będą wybrane dzieła z Galerii Sztuki XIX Wieku Muzeum Narodowego w Warszawie: „Portret Adama Mickiewicza na Judahu skale” Walentego Wańkowicza, obrazy związane z legendą napoleońską oraz „Portret Elizy Krasińskiej z dziećmi” Franza Xawiera Winterhaltera. Obrazy zostaną ukazane w szerokim kontekście literackim, społecznym i historycznym, w powiązaniu z programem nauczania oraz zagadnieniami kultury i obyczajowości 1 połowy XIX wieku. Druga część poświęcona będzie miejscom związanym z polskimi romantykami we Francji i na Litwie, które zespół Muzealnego Centrum Edukacji Szkolnej odwiedził podczas wizyt studyjnych  


prowadzenie: Urszula Król, Bożena Pysiewicz, Edyta Rubka-Kostyra

150 min / udział bezpłatny / zapisy od 3 styczna 2022: – decyduje kolejność zgłoszeń / liczba miejsc ograniczona
 
Romantyczność 2022. Wilno-Warszawa-Paryż dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura inspirująca" 
 

20 listopada 2021 / sobota / godz. 10.00 lub 13.00
WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI / Starożytność. Spotkanie ponad czasem
 

W Muzeum Narodowym w Warszawie znajduje się największa w Polsce kolekcja sztuki starożytnego świata: Egiptu, Bliskiego Wschodu, Grecji i Rzymu. Są tu prezentowane zarówno wybitne dzieła sztuki, jak i zwykłe przedmioty, których starożytni używali na co dzień. Taki wybór zabytków daje możliwość omówienia zarówno rozwoju sztuki najważniejszych kultur starożytnych, jaki i przyjrzenia się życiu codziennemu ludzi tamtych czasów. Zapraszamy na warsztaty, podczas których odkryjemy edukacyjny potencjał galerii i porozmawiamy o tym, jak pracować na niej z uczniami ze wszystkich poziomów nauczania.
 
Prowadzenie: Edyta Rubka-Kostyra
 
ok. 120 minut / wstęp bezpłatny / liczba miejsc ograniczona / zapisy od 8 listopada: zapisy: – decyduje kolejność zgłoszeń
 

25 września 2021 / sobota / godz. 11.00
SPOTKANIE WARSZTATOWE DLA NAUCZYCIELI I EDUKATORÓW

Portret Polski

Plakaty Ryszarda Kai z cyklu „Polska” dają możliwość konstruowania różnorodnych opowieści o historii, kulturze i przyrodzie Polski. Podczas warsztatów poznamy możliwości wytyczania szlaków, którymi możemy podążać wraz z plakatami Kai. Trop muzyczny, teatralny, filmowy, ścieżka polskich legend, baśni i ludowych zwyczajów, a także – nie mniej u Kai ważna – dzikiej przyrody. Odwiedzimy największe polskie miasta, ale także miasteczka i wsie oraz urokliwe miejsca spoza głównych szlaków. To wszystko pozwoli na wykorzystanie na lekcjach języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie czy geografii obrazowych przedstawień polskich miejsc i miejscowości z plakatów Ryszarda Kai.
 

Prowadzenie: Aleksandra Lewandowska-Ferenc i Bożena Pysiewicz

ok. 120 minut / wstęp bezpłatny / liczba miejsc ograniczona / zapisy: – decyduje kolejność zgłoszeń

Warsztaty towarzyszą wystawie Polska. Ryszard Kaja (1962-2019) w Muzeum Plakatu w Wilanowie, Oddziale Muzeum Narodowego w Warszawie (ul. St. Kostki Potockiego 10/16)

 

 


4 września 2021 / sobota / godz. 11.00
Anna Bilińska – artystka niezłomna


Anna Bilińska to jedna z najbardziej interesujących polskich artystek, marzycielka o ogromnej sile osobowości. Była artystką wszechstronną, malowała portrety, pejzaże i sceny rodzajowe. Swoje obrazy prezentowała na wystawach w Paryżu, Monachium, Londynie, Berlinie, była wielokrotnie nagradzana. Sukces zawdzięczała nieustannemu poszukiwaniu artystycznej perfekcji, pewności własnego talentu oraz odwadze i determinacji, z jakimi podążała obraną drogą. Dotąd pozostawała jednak postacią mało znaną. Fenomen twórczość Bilińskiej trafnie ujął w słowach Antoni Bohdanowicz, mąż artystki, autor jej pierwszej monografii: „To dziwne jednak, jak o niej nic się nie wie. A wisi tam, gdzie Matejko, gdzie Brandt, Chełmoński”.

Zapraszamy na warsztaty, podczas których odkryjemy twórczość Anny Bilińskiej, od pierwszych prac powstałych w Warszawie, poprzez dzieła namalowane w okresie studiów w Paryżu, aż po obrazy pokazywane na najważniejszych wystawach europejskich czy te malowane na zamówienie znanych kolekcjonerów.

 

Warsztaty towarzyszą wystawie Artystka. Anna Bilińska 1954–1893.

ok. 120 minut / wstęp bezpłatny / liczba miejsc ograniczona / zapisy: – decyduje kolejność zgłoszeń
 
Koordynacja: Edyta Rubka-Kostyra


 

29 sierpnia 2020 / sobota / godz. 11.00 

 

Warsztaty na wystawie Fotorelacje. Wojna 1920"
Muzeum Narodowe w Warszawie, Al. Jerozolimskie 3

 

Wojna polsko-bolszewicka w fotografii, filmie, plakacie, literaturze i na szkolnej lekcji

Fotograficzne i filmowe relacje z wojny polsko-bolszewickiej zestawimy z literackimi świadectwami Władysława Broniewskiego, Kornela Makuszyńskiego, Stefana Żeromskiego, Melchiora Wańkowicza i innych pisarzy, którzy pełnili służbę wojskową lub byli korespondentami wojennymi. Przyjrzymy się również propagandowym drukom polskim i sowieckim, analizując elementy wizualnego języka wojny plakatowej. Zastanowimy się nad sposobami opowiadania o historii w szkole i w muzeum, konfrontując podręcznikowe informacje z obrazem życia żołnierzy, jeńców i ludności cywilnej wyłaniającym się z relacji świadków.

Spotkanie poprowadzi Bożena Pysiewicz.

 

 

ZAPISY: MCES@MNW.ART.PL – DECYDUJE KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ
ZBIÓRKA W HOLU GŁÓWNYM / OK. 120 MINUT / WSTĘP BEZPŁATNY / LICZBA MIEJSC OGRANICZONA

 

 

 

12 września / sobota / godz. 13.00

 

Warsztaty na wystawie Jerzy Treutler. Grafik projektant. Retrospektywa."
Muzeum Plakatu w Wilanowie, ul. St. Kostki Potockiego 10/16

 
Grafik. Człowiek od wszystkiego

Jerzy Treutler ukończył studia na wydziale grafiki warsztatowej zwanej artystyczną, jednak całe życie zajmował się grafiką użytkową. Od lat pięćdziesiątych XX wieku projektował ulotki, opakowania, okładki książek, ilustracje do czasopism, znaki towarowe oraz plakaty. Podczas dyskusji na temat graficznych prac artysty nawiążemy do historii i atmosfery czasów, w których nastąpił wyjątkowy rozkwit krajowego wzornictwa, filmu, muzyki współczesnej oraz powstał fenomen polskiej szkoły plakatu.

Spotkanie poprowadzi Bożena Pysiewicz.

 

 

ZAPISY: MCES@MNW.ART.PL – DECYDUJE KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ
OK. 120 MINUT / WSTĘP BEZPŁATNY / LICZBA MIEJSC OGRANICZONA

 

 

 

19 września / sobota / godz. 11.00­

 

Warsztaty na wystawie „Polska. Siła obrazu."
Muzeum Narodowe w Warszawie, Al. Jerozolimskie 3


Siła oryginału i słabość reprodukcji?
Na wystawie „Polska. Siła obrazu” prezentowanych jest wiele dzieł, które należą do podstawowego kanonu sztuki polskiej XIX wieku i często są reprodukowane w szkolnych podręcznikach. Czy mimo ich wszechobecności potrafią nas jeszcze wzruszyć i czymś zaskoczyć? W jaki sposób o nich opowiadać, aby naprawdę zapadły w pamięć uczniów, stając się czymś więcej niż ilustracją rozdziału w książce?

Spotkanie poprowadzą Urzula Król i Edyta Rubka-Kostyra

 

ZAPISY: MCES@MNW.ART.PL – DECYDUJE KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ
ZBIÓRKA W HOLU GŁÓWNYM / OK. 120 MINUT / WSTĘP BEZPŁATNY / LICZBA MIEJSC OGRANICZONA

 

 

 

 

3 października / sobota / godz. 11.00

 

Warsztaty towarzyszące instalacji Jerzego Kaliny „Zatrute źródło"
Muzeum Narodowe w Warszawie, Al. Jerozolimskie 3

 

Woda, kamień i czas. Konteksty i interpretacje

Motyw kamienia i wody wielokrotnie pojawiał się w poezji, literaturze i dziełach sztuki różnych epok. Wykorzystał go również Jerzy Kalina, tworząc na dziedzińcu Muzeum czasową instalację przestawiającą rzeźbę Jana Pawła II rzucającego głazem w czerwoną wodę. Tę współczesną pracę reprezentującą nurt site-specyfic zinterpretujemy w nawiązaniu do dzieł z kolekcji MNW. Wieloznaczność symboliki kamienia i źródła omówimy w szerokim kontekście dzieł plastycznych i literackich. 
 
ZAPISY: MCES@MNW.ART.PL – DECYDUJE KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ
ZBIÓRKA W HOLU GŁÓWNYM / OK. 120 MINUT / WSTĘP BEZPŁATNY / LICZBA MIEJSC OGRANICZONA
 

 

 

Koordynacja: Urszula Król, Bożena Pysiewicz /